Komisja ds. Amber Gold – czy było warto?

Prace powołanej w lipcu 2016 r. sejmowej Komisji Śledczej ds. Amber Gold dobiegają końca. Za nami 28 miesięcy prac, w tym 122 posiedzenia, w trakcie których zostało przesłuchanych 140 świadków Czytaj więcej »

 

Arkadiusz Gacparski odszedł do Pana

Z 13 na 14 kwietnia 2013 roku zmarł Arkadiusz Gacparski, rysownik, karykaturzysta, od samego początku III RP związany z ruchem konserwatywno-liberalnym. Miał 51 lat.

Każdemu, kto w jakimś sensie wychowywał się na lekturze „Najwyższego Czasu” (zwłaszcza w latach 90-tych) czy czytywał inną prasę określaną mianem prawicowej, nazwisko Arkadiusza Gacparskiego na pewno nie jest obce. Jego satyra towarzyszyła prawicy przez cały czas. Charakterystyczna kreska, dosadny i celny dowcip, to cechy, które go wyróżniały spośród wielu mainstreamowych rysowników, którzy chyba dlatego, że byli mdli i bez wyrazu robili kariery na salonach. W pracach Gacparskiego nie było miejsca na półprawdy czy jakieś kompromisy. Było zawsze tak jak w Ewangelii: Niech mowa wasza będzie tak-tak, nie-nie.

Nie znałem p. Arkadiusza, nawet nigdy go nie spotkałem. Przyznam szczerze, że dopiero teraz zobaczyłem jak wyglądał. A jakoś mam takie dziwne wrażenie, jakbym znał go i to bardzo dobrze. Odpowiedź na ten paradoks jest prosta – jego rysunki tak bardzo zrosły się z moim życiem i zapewne życiem wielu z nas, że ma się wrażenie, iż był on zawsze gdzieś bardzo blisko, w zasięgu ręki. Ludzie mojej generacji, wielu moich kolegów myślących konserwatywno-liberalnie, na pewno odczuje brak Arkadiusza Gacparskiego. Żal, że nie powstaną już nowe grafiki. Jednocześnie radość, że zostawił on po sobie tak wiele. Myślę, że byłby z tego naprawdę bardzo ciekawy album pod tytułem: „Historia III RP według Gacparskiego”.

Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie…

Paweł Sztąberek

 


4 Responses to Arkadiusz Gacparski odszedł do Pana

 1. masd napisał(a):

  …..a światłość wiekuista niech Mu świeci na wieki wieków. AMEN! Spoczywaj w Pokoju!

 2. prawda napisał(a):

  Niech Miłosierny Bóg przyjmie Cię do Niebieskiej Chwały!!!

 3. ojejciuojejciu napisał(a):

  Ziemia niech Mu lekką będzie, a Dusza Jego niech będzie u Boga Jedynego w Trójcy.

 4. mareky napisał(a):

  Niech mu ziemia lekką będzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *