Smog-Stop, Socjalizm-Start!

Niewykluczone, że na naszych oczach rozgrywać się właśnie zaczyna jeden z największych, w ostatnich latach, przekrętów dokonanych na pieniądzach podatników. Chodzi o rządowy program Czyste Powietrze Czytaj więcej »

 

Auto wynajmę na firmę – ABC zarządzania flotą

Zanim weźmiesz kredyt na służbowe auta do swojej firmy zastanów się czy koniecznie musisz być właścicielem samochodów, żeby móc z nich korzystać. Wynajem długoterminowy i oddanie profesjonalnej firmie w zarządzanie swojej floty może okazać się tańsze, a na pewno wygodniejsze i bardziej przewidywalne kosztowo.

Najważniejsze rodzaje zarządzania flotą
Wynajem długoterminowy niejedno ma imię i można wyróżnić:
1. Pełny wynajem długoterminowy (FSL, Full Service Leasing). Oznacza to finansowanie floty klienta w formie leasingu operacyjnego, najmu, dzierżawy. Czas trwania umowy to minimum 2 lata. FSL  musi obejmować przynajmniej 3 usługi pozafinansowe (w tym zawsze serwis).
2. Leasing z serwisem – LS (Leasing & Service) różni się od FSL ilością usług pozafinansowych (musi mieć co najmniej 2 – bez wymogu serwisu mechanicznego)
3. Wyłączne zarządzanie flotą – FM, gdzie jest brak finansowania, umowa może trwać min. 6 miesięcy. W tej wersji zarządzania flotą obowiązuje dowolna liczba usług

Usługi pozafinansowe w zarządzaniu flotą
Większość klientów firm oferujących usługi flotowe użytkuje pojazdy, korzystając z kompleksowego pakietu usług. Obejmuje on, obok finansowania, również serwisowanie oraz zarządzanie flotą w każdym zakresie – operacyjnym, administracyjnym, prawnym i technicznym. Do głównych usług pozafinansowych należą: ubezpieczenie, likwidacja szkód, serwisowanie, wymiana i serwis opon,
assistance i samochody zastępcze, obsługa kart paliwowych, door-to-door (np. w Raiffesien-Leasing Polska usługa door-to-door przysługuje 4 razy w roku), raportowanie.

Kilka samochodów to już flota
Warto sprawdzić po prostu cenę wynajmu długoterminowego nawet kilku aut i porównać ją np. z zakupem na kredyt (uwzględniając tzw. total cost of ownership – koszty całościowe posiadania). Warto wspomnieć, że firmy zarządzające flotą są w stanie (z racji skali swojego biznesu) zaproponować bardzo atrakcyjne ceny zaczynając od auta, przez ubezpieczenie, na serwisie kończąc. Opcję wynajmu długoterminowego/zarządzania flotą powinny rozważyć firmy z sektora MSP z kilkoma służbowymi samochodami.