Braun: To zła historia jest matką złej polityki

To zła historia jest matką złej polityki. Niech się wam broń Boże nie wydaje, że możecie rozszerzyć waszą, piękną wolnościową idee, nie wracając do historii Czytaj więcej »

 

Auto wynajmę na firmę – ABC zarządzania flotą

Zanim weźmiesz kredyt na służbowe auta do swojej firmy zastanów się czy koniecznie musisz być właścicielem samochodów, żeby móc z nich korzystać. Wynajem długoterminowy i oddanie profesjonalnej firmie w zarządzanie swojej floty może okazać się tańsze, a na pewno wygodniejsze i bardziej przewidywalne kosztowo.

Najważniejsze rodzaje zarządzania flotą
Wynajem długoterminowy niejedno ma imię i można wyróżnić:
1. Pełny wynajem długoterminowy (FSL, Full Service Leasing). Oznacza to finansowanie floty klienta w formie leasingu operacyjnego, najmu, dzierżawy. Czas trwania umowy to minimum 2 lata. FSL  musi obejmować przynajmniej 3 usługi pozafinansowe (w tym zawsze serwis).
2. Leasing z serwisem – LS (Leasing & Service) różni się od FSL ilością usług pozafinansowych (musi mieć co najmniej 2 – bez wymogu serwisu mechanicznego)
3. Wyłączne zarządzanie flotą – FM, gdzie jest brak finansowania, umowa może trwać min. 6 miesięcy. W tej wersji zarządzania flotą obowiązuje dowolna liczba usług

Usługi pozafinansowe w zarządzaniu flotą
Większość klientów firm oferujących usługi flotowe użytkuje pojazdy, korzystając z kompleksowego pakietu usług. Obejmuje on, obok finansowania, również serwisowanie oraz zarządzanie flotą w każdym zakresie – operacyjnym, administracyjnym, prawnym i technicznym. Do głównych usług pozafinansowych należą: ubezpieczenie, likwidacja szkód, serwisowanie, wymiana i serwis opon,
assistance i samochody zastępcze, obsługa kart paliwowych, door-to-door (np. w Raiffesien-Leasing Polska usługa door-to-door przysługuje 4 razy w roku), raportowanie.

Kilka samochodów to już flota
Warto sprawdzić po prostu cenę wynajmu długoterminowego nawet kilku aut i porównać ją np. z zakupem na kredyt (uwzględniając tzw. total cost of ownership – koszty całościowe posiadania). Warto wspomnieć, że firmy zarządzające flotą są w stanie (z racji skali swojego biznesu) zaproponować bardzo atrakcyjne ceny zaczynając od auta, przez ubezpieczenie, na serwisie kończąc. Opcję wynajmu długoterminowego/zarządzania flotą powinny rozważyć firmy z sektora MSP z kilkoma służbowymi samochodami.