Wizyta prezydenta Dudy w USA bez konkretów

Pomimo szumnych zapowiedzi o przełomie, prezydent Andrzej Duda przywozi z Waszyngtonu tylko słowa Czytaj więcej »

 

Bankierzy i politycy w Szwajcarii chcą storpedować referendum w sprawie złota

Finansowi grandziarze i zlewaczali politycy nie dają za wygraną. Bank centralny Szwajcarii chce zablokować referendum w sprawie zwiększenia w tym kraju rezerw złota oraz zobligowania rządu do odzyskania szwajcarskiego złota znajdującego się zagranicą.


Referendum zaplanowane jest na 30 listopada 2014 roku. Bankierzy centralni uważają, że ewentualna pozytywny dla inicjatorów referendum wynik spowoduje poważne ograniczenia w polityce monetarnej. Inaczej mówiąc pojawi się problem z możliwościami dotyczącymi nieograniczonego dodruku papierowych franków. Decyzja ta na pewno podcięłaby skrzydła nie tylko szwajcarskim keynesistom, ale mogłaby wywołać ferment również w innych krajach. Stanowiłaby bowiem podważenie zaufania do pieniądza papierowego, który jest podstawą współczesnych systemów finansowych.

Inicjatorem obecnego referendum jest Szwajcarska Partia Ludowa uchodząca za ugrupowanie konserwatywne. Przeciwko postulatom SPL zgodnie opowiadają się, oprócz banku centralnego, rząd oraz parlament.

Warto obserwować przebieg najbliższych wydarzeń w Szwajcarii. Mieszkańcy tego kraju wielokrotnie wykazywali się w swoich decyzjach zdrowym rozsądkiem. Zabrakło go jednak wówczas, gdy ważyły się losy parytetu złota w Szwajcarii w latach 90-tych ub. wieku. Wówczas to Helweci ulegli zmasowanej propagandzie MFW i rodzimych polityków i jako ostatni kraj zdecydowali o rezygnacji z posiadania waluty mającej pokrycie w złocie.

S


2 Responses to Bankierzy i politycy w Szwajcarii chcą storpedować referendum w sprawie złota

  1. ćma napisał(a):

    Bardzo proszę poprawić trzecie zdanie od końca – jest nie gramatyczne. Czy Szwajcarska Partia Ludowa jest w parlamencie? Jeżeli TAK, to nie cały parlament jest przeciw „pieniądzu w złocie”, lecz jego zlewaczała i masońska część. Mam nadzieję, że Szwajcarzy dobrze zagłosują i będzie wysoka frekwencja i wysoki wynik na TAK dla złota. Ciekawe kiedy polski rząd, Narodowy Bank Polski i Sejm z Senatem zaczną ściągać polskie złoto z obcych banków – zdaje się z Anglii, Ameryki i Niemiec(?)

  2. Wojciech Perczak napisał(a):

    I w ten sposób uzyskamy odpowiedź na pytanie: jak daleko sięgają granice demokracji i kto wyznacza te granice.
    Oczywiście granice demokracji w Szwajcarii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *