Kolejnych 5 lat okupacji

Kilka słów o wynikach wyborów. Pierwsze, co się nasuwa to potwierdzenie reguły, że ludzie z wielką rozkoszą oddają głos na swoich własnych ciemiężycieli Czytaj więcej »

 

Bernanke, daj nam więcej kasy!

„Czas najwyższy, by w FED przeprowadzić audyt” – takie stanowisko wyraził Mitt Romney aspirujący do fotela prezydenta USA. Znając wcześniejsze opinie Romneya oraz jego stanowisko w sprawach światopoglądowych, bliższe lewicy niż prawicy, trudno ocenić czy ta wypowiedź jest szczera czy to tylko zagrywka polityczna.

Zdecydowanym zwolennikiem przeprowadzenia kontroli w FED jest kongresmen Ron Paul i być może Romney’owi chodzi tylko o to, by osłabić pozycję republikańskiego kontrkandydata. Z inicjatywy Rona Paula w lipcu br. w Kongresie przyjęto ustawę, która daje możliwość nadzoru nad FED. Dalsze procedowanie nad ustawą utknęło, za sprawą Demokratów, w Senacie.FED istnieje już niemal 100 lat i nie po raz pierwszy pojawiają się wątpliwości czy środki jakimi się posługuje istotnie służą gospodarce, bądź walce z kryzysem czy też głównie wspieraniu wybranych instytucji finansowych. W ubiegłym roku ujawniona została informacja, że w latach 2007 – 2010 Rezerwa Federalna wpompowała w te instytucje około 16 bilionów dolarów. Na liście beneficjentów znalazły się m.in. takie banki jak Goldman Sachs, City Bank, J.P. Morgan, Morgan Stanley, Deutsche Bank, Barclays PLC i wiele innych.

W piątek szef FED, Ben Bernanke zapowiedział, że Rezerwa Federalna gotowa jest do podjęcia dalszych kroków „na rzecz pobudzenia gospodarki”. O tym, że oznacza to tylko jedno – tani pieniądz – świadczy fakt, iż po tej wypowiedzi amerykańska giełda odpaliła w górę. Czyżby był to sygnał wszelkiej maści grandziarzy z Wall Street i wyraźne oświadczenie: „tego właśnie oczekujemy Ben”? „Daj nam więcej kasy, trochę się jeszcze pobawimy, Ben”… Nieważne, że za parę miesięcy, gdy euforia się skończy, z amerykańskiej gospodarki znów zaczną napływać niepokojące dane…

Paweł Sztąberek


2 Responses to Bernanke, daj nam więcej kasy!

 1. Marko napisał(a):

  Beneficjanci FED? To przeciez wlasciciele FED! A wlasciwie drukarni jaka wysyla w swiat gangsterow nic nie warty zadrukowany papier. Szkoda, ze nadal nikt nie rozumie o co tu chodzi. Kazdy dodruk zielonych to „wykup” fizycznego majatku jakiegos kraju. Przykladem takiego „zabiegu” jest chocby we Polsce firma Fartuex. Najpierw „wykupiono” kogos w Afryce a poten ten ktos, za kase z FED wykupil polski Farutex. I tak polska firma znalazals ie w rekach JP Morgan.

  Z historii firmy Farutex:

  2009 sierpień Zmiana właścicielska w Farutex Sp. z o.o.
  W sierpniu 2009 dotychczasowy główny udziałowiec Farutex – JP Morgan Partners oraz Bancroft Private Equity, zawarł porozumienie z korporacją Bidvest Group Limited, mające na celu sprzedaż 100% udziałów w Farutex Sp. z o.o. oraz w siostrzanej firmie Nowaco, działającej w Republice Czeskiej i na Słowacji.

 2. Andrzej Stypula napisał(a):

  Zapowiedź, że Rezerwa Federalna gotowa jest do podjęcia dalszych kroków “na rzecz pobudzenia gospodarki” to nic innego jak zapowiedź QE3, czyli jak to nazywają – Quantitive Easing w wersji 3-ciej. Jak działały pierwsze 2 znamy, dziwi więc upartosć do stosowania metody o marnych wynikach. To, że amerykańska giełda „odpaliła w górę” nie brałbym za euforie rozwiązania problemów, a kolejnym obniżeniem wartosci monetarnych, czyli kupujmy co się da. Poniekąd zaczyna to działać, bo ceny nieruchomosci w USA zaczynają mieć tendencję wzwyżkową. Na ile się to utrzyma – zobaczymy. Dlaczego taki pęd w stronę ruiny wartosci monetarnych – proszę sobie wyobrazić, że jestescie w sytuacji rządzącej i macie ogromne zobowiązania w stosunku do najszybciej rosnącej grupy społecznej – emerytów. Musicie im wypłacić to co im się należy – kwotę „X”, po owym manewrze finansowym emeryt też dostanie te swoje „x”, a że przy okazji długi państw znajdą się pod kontrolą innych… no cóż Marko też ma rację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *