Fabryki – jak to się zaczęło?

Są wszędzie i długo jeszcze będą. Dzięki nim powstał i trwa kapitalizm. Historia fabryk jest krótka, ale tak frapująca, że nic tylko ją zgłębiać Czytaj więcej »

 

Chiny zwiększają rezerwy złota – podaje WikiLeaks

Jak ujawnił portal WikiLeaks, Stany Zjednoczone i Europa zawsze wywierały nacisk na obniżenie ceny złota a celem takich działań było utrzymanie wiodącej roli dolara, jako waluty rezerwowej. Z informacji dowiadujemy się jednocześnie, że Chiny powiększają rezerwy złota…Pisze o tym na portalu Forsal.pl Jan Mazurek. „Według oficjalnych danych chińskie zapasy złota wynoszą 1054 tony i stanowią mniej niż 2 proc. rezerw walutowych tego kraju. Jest ono przechowywane głównie w Stanach Zjednoczonych oraz Europie. Nie bez powodu, Pekin jest zaniepokojony ryzykiem wynikającym z trudnej sytuacji amerykańskiej waluty – poszukuje więc bardziej bezpiecznych aktywów rezerwowych” – czytamy na Forsalu.

Według WikiLeaks, Chiny zamieniają rezerwy walutowe na złoto, uciekając w ten sposób od dolara. „W Chinach uważa się, że państwa Zachodu zawsze działały na rzecz zahamowania wzrostów ceny złota, głównie ze względów politycznych. Celem nadrzędnym było i jest zmniejszenie roli złota na rynku finansowym. Osłabianie wartości złota leży głównie w interesie Stanów Zjednoczonych, które chcą zapewnić dolarowi wiodącą rolę, jako waluty rezerwowej. Podwyższenie rezerw złota przez Chiny będzie stanowić zachętę dla innych krajów aby dokonać takich samych operacji u siebie. Z ujawnionych przez WikiLeaks informacji wynika, że rządowi w Pekinie zależy na osłabieniu roli dolara, jako wiodącej waluty rezerwowej”.

Całość czytaj całość na Forsal.pl


One Response to Chiny zwiększają rezerwy złota – podaje WikiLeaks

  1. kontroler napisał(a):

    O ile jest mi wiadomym Chiny prawie od zawsze rozliczały się we frankach szwajcarskich jako nabezpieczniejszej walucie. I co ciekawe podobnie robią MKOL, FIFA i UEFA, takie sportowe gangi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *