Smog-Stop, Socjalizm-Start!

Niewykluczone, że na naszych oczach rozgrywać się właśnie zaczyna jeden z największych, w ostatnich latach, przekrętów dokonanych na pieniądzach podatników. Chodzi o rządowy program Czyste Powietrze Czytaj więcej »

 

Chip zdradzi wszystko

Nowoczesny totalitaryzm nie potrzebuje już wielkiej ilości tajnych agentów ani rozbudowanej siatki donosicieli, a nawet tajne służby więcej czasu spędzają przy komputerach, aniżeli w terenie. Infiltracja, kontrola i obserwacja nie wymaga już od tajnej policji chowania się za krzakami, ani chodzenia ukradkiem krok w krok za nieprawomyślnymi obywatelami, bo w dużych miastach jest już tyle kamer, że każdy mieszkaniec jest widoczny jak na dłoni. Inwigilacja i podsłuchy rozmów, jak wykazały skandale w przeróżnych krajach, to dla służb specjalnych powszednia rozrywka, a w razie czego zawsze można załatwić billingi.

Kontrola przebiega nie tylko za pośrednictwem tajnych oraz mundurowych służb, ale również poprzez tzw. ankiety i dane statystyczne. Unia Europejska wymyśliła już nawet obrączkowanie krów i świń, aby nie tylko każdy człowiek ale również każde zwierzę podlegało czujnej obserwacji urzędników unijnych. Ludzi wprawdzie nie udało się jeszcze biurokratom z Brukseli poobrączkować, ale wymyślono inne rozwiązanie, czyli chipy.

Umiłowanie wolności jest jeszcze zbyt duże i niewielu pozwoli sobie wszczepić chipa z danymi personalnymi pod ucho, a poza tym na razie to tylko przestępcom wolno nakładać tzw. obrączki, aby kontrolować ich ruchy na wolności.

Wymyślono zatem dla niewinnych obywateli obrączkowanie dobrowolne w postaci chipów w dowodach osobistych. Reklamowane to jest w publicznych mediach jako wymóg unijny dla…”usprawnienia swobodnego przepływu osób” i …. „udogodnienie” dla obywateli, którzy znajdą się za granicą własnego kraju .

Ja rozumiem, że warto wpisać do dowodu osobistego własną grupę krwi, ale po co komuś z obcych służb ma być potrzebny nr NIP, kopia źrenicy oka, albo zakodowany podpis elektroniczny? Co kogoś obcego może obchodzić wykształcenie właściciela dowodu osobistego albo aktualne miejsce jego pracy ? itd. itp.

Naładowanie dowodu osobistego zbyt wielką ilością danych stanowić będzie nie lada atrakcje dla oszustów i pospolitych złodziei. Nie ma kodów, których nie można złamać. Obecnie, gdy ktoś ukradł dowód osobisty, to przy próbie wyłudzenia pożyczki w banku nieraz wpadał przez nieznajomość podpisu. Jeśli podpis elektroniczny będzie w chipie dowodu osobistego, to taki oszust będzie mógł kupić nawet samochód na kredyt na konto…. właściciela dowodu.

Już teraz latami toczą się procesy w sądach o oddalenie roszczeń banków, lub sklepów, które nie dość dokładnie sprawdzały tożsamość klienta, a prawowici właściciele dowodów mogą się bronić tylko na podstawie wykazania fałszerstwa podpisu na umowie kredytowej. Gdy ten podpis będzie tylko elektroniczny i w dodatku w chipie dowodu osobistego, to wykazać bezzasadność roszczeń będzie o wiele trudniej.

Nie będę pisał o atrakcyjności takich chipów dla obcych służb specjalnych, bo skopiowanie chipu i późniejsze jego rozkodowanie da więcej informacji o danej osobie aniżeli lata żmudnych operacji szpiegowskich.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że już teraz zarówno Izba Skarbowa, Urząd Podatkowy jak i Policja i Prokuratura mają po dokonaniu pewnych zabiegów formalnych dostęp do:

– operacji dokonywanych kartami płatniczymi lub kredytowymi
– numerów naszych telefonów komórkowych i stacjonarnych
– numerów naszych kont bankowych
– zapisów kamer miejskich
– danych personalnych

Formalnie nikt ze służb specjalnych ani podatkowych nie ma jeszcze natomiast swobodnego dostępu do:

– kartotek w przychodniach i szpitalach
– numerów PIN i podpisów elektronicznych
– dokumentacji w szkołach i wyższych uczelniach
– kodu genetycznego i wielu innych informacji ściśle osobistych.

Jeżeli ktoś sam dobrowolnie ujawni te dane i zostaną one wprowadzone do chipu w dowodzie osobistym, to naraża sam siebie na przeniknięcie tych informacji do osób trzecich, zupełnie do tego niepowołanych. Zaufanie do Głównego Urzędu Statystycznego też powinno być traktowane mocno z rezerwą, bo jeśli ktoś , kto dał swoim urzędnikom wielkie premie, apeluje do nas abyśmy sami, w sposób elektroniczny ujawniali dla celów statystycznych wiele swoich danych, to trzeba się zastanowić kto i ile chce znowu na naszych danych zarobić?

Jeżeli UE nie ma do nas zaufania i chce nas „zachipować”, to my tym bardziej nie ufajmy urzędnikom z Brukseli.

Rajmund Pollak

 


9 Responses to Chip zdradzi wszystko

 1. !!!! napisał(a):

  zwłaszcza, że trwa spis powszechny prowadzony przez GUS

 2. Heh! napisał(a):

  Aby skopiować dane z chipu nie potrzeba być ze służb. Wystarczą proste urządzenia, powszechnie dostępne dla wszelkich oszustów.

  Na YouTube jest pełno filmików o metodach tego oszustwa.

 3. Kot w gołębniku napisał(a):

  Dlatego DO trzeba odebrać i schować w dobrze zabezpieczonym miejscu i NIE nosić ze sobą chyba że się naprawdę potrzebuje (np. idąc do banku). Z ciekawszych tematów, to zastanawiam się jak uniknąć odpowiadania na mocno PRYWATNE pytania ze spisu powszechnego. Wasz portal mógłby poruszyć ten arcyciekawy temat. Państwo totalitarne traktuje nas jak niewolników pytając o zarobki, dojazdy do pracy a nawet plany prokreacyjne(!) i inne prywatne sprawy.

 4. Lucy napisał(a):

  Oczywiście, że takie dane są potrzebne wszelkiej maści oszustom na dużą skalę. Ale czy w tej supernowoczesnej Europie takich nie ma, co to mają bardzo wielkie apetyty na wszystko? To przecież dla nich się robi czipowanie.

 5. Rajmund Pollak napisał(a):

  @ Lucy
  Dlatego warto zbojkotować pierwszy europejski spis powszechny.

 6. Heh! napisał(a):

  Niektóre pytania:

  – środek transportu i czas dojazdu do pracy;

  – dojazdy do miejsca nauki;

  – odległość od miejsca pracy lub miejsca nauki;

  – częstotliwość dojazdów do pracy;

  – data zawarcia związku małżeńskiego;

  – data rozwiązania związku małżeńskiego;

  – data powstania aktualnego związku nieformalnego;

  – ogólna liczba żywo urodzonych dzieci i plany prokreacyjne;

  – charakterystyka dodatkowego miejsca pracy;

  – zawód wyuczony;

  – wymiar czasu pracy;

  – okres poszukiwania pracy;

  – okres pozostawania bez pracy;

  – przyczyny bierności zawodowej;

  – główne i dodatkowe źródło utrzymania osób;

  – rodzaj pobieranego świadczenia społecznego;

  – kontynuacja nauki;

  – kierunek wykształcenia;

  – znajomość języków obcych;

  – umiejętność obsługi komputera i komunikowania się z wykorzystaniem sieci Internet;

  – przyczyny migracji wewnętrznych i zagranicznych;

  – kraj przebywania i rok wyjazdu z Polski;

  – zawód wykonywany przed wyjazdem z Polski;

  – zgodność wykonywanej pracy z wykształceniem migranta;

  – łączny czas pobytu imigranta w Polsce;

  – plany migracyjne;

  – kraj urodzenia rodziców;

  – narodowość – przynależność narodowa lub etniczna;

  – język, którym posługują się osoby w kontaktach domowych, w tym posługiwanie się językiem regionalnym;

  – jezyk ojczysty;

  – mniejszości narodowe i etniczne;

  – wyznanie – przynależność wyznaniowa;

  – samoocena niepełnosprawności;

  – prawne orzeczenie o niepełnosprawności lub niezdolności do pracy;

  – stopień niepełnosprawności;

  – rodzaj niepełnosprawności;

  – okres niezdolności do pracy;

  – rodzaj głównego i dodatkowego źródła finansowania gospodarstwa domowego;

  – samodzielność zamieszkiwania gospodarstwa domowego;

  – kuchnia lub pomieszczenia kuchenne w mieszkaniu;

  – wyposażenie mieszkania w urządzenia i instalacje techniczno-sanitarne;

  – liczba izb przeznaczonych do wykonywania działalności gospodarczej;

  – przeznaczenie mieszkanie niezamieszkanego;

  – rok i zakres budowy budynku;

  – wyposażenie budynku w urządzenia kanalizacyjne;

  Połowa z tych pytań to ewidentne pytania o informacje osobiste.
  Nie wiem jak Wy ale się zastanawiam nad odmówieniem spisu i zaryzykowaniu grzywny albo w alternatywie zamierzam ściemniać w każdej niemożliwej do zweryfikowania przez państwo komórce.

  Słyszałem, że można też uzupełnić spis przez internet, przez co rachmistrz nie będzie nas pouczał co i jak wypełnić.

 7. Rajmund Pollak napisał(a):

  @ Heh
  Szukają frajerów, którzy za nich zrobią statystyczną robotę przez internet i jeszcze się podłożą swoimi danymi osobowymi!
  Rachmistrza nikt nie ma obowiązku wpuszczać, ani z nim rozmawiać przez telefon, a żadnej grzywny nie mogą nałożyć, bo nie ma takiej ustawy, że trzeba się spowiadać przed rachmistrzami staty7stycznymi.

 8. masd napisał(a):

  Ustawa o spisie powszechnym czasami nie nakłada obowiązku na obywatela o udzielenie informacji? Jeżeli tak było by to należy, niestety skłamać i podać informacje fałszywe. Kłóci się to z chrześcijańską moralnością, lecz państwowy Lewiatan nie musi wszystkiego o wszystkich obywatelach wiedzieć.

 9. Rajmund Pollak napisał(a):

  @ masd
  Ustawa nie nakłada obowiązku wpuszczania do domu rachmistrza, ani udzielania odpowiedzi telefonicznych. Jeżeli ankiety są anonimowe, to w jaki sposób GUS zaskarży obywatela za to, że nie miał czasu na rozmowę ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *