Polski samorząd nad przepaścią – zwycięstwo dyzmokracji

Przeglądając ulotki wyborcze kilku kandydatów z mojej okolicy znajduję przeróżne zapowiedzi tego, co to się w gminie nie zadzieje, jeśli tylko oddam na nich swój głos Czytaj więcej »

 

Czy ekonomiczne perpetuum mobile Keynesa działa?

„Obecny stan Polski i świata zachodniego widziany jest od strony objawów: bezrobocie, biurokracja, rosnący dług publiczny, kryzys emerytalny. Trzeba jednak dostrzec i przyczyny: zbytnią rolę rządu w gospodarce i nadmiar przepisów” – pisze prof. Michał Wojciechowski w piątkowej „Rzeczpospolitej”.


Przewodniczący Rady Programowej PAFERE, w artykule „Ekonomiczne perpetuum mobile” nakreśla rys historyczny, jak i kiedy doszło do rozpowszechnienia się nurtów ekonomicznych, które dziś, jak się wydaje, doprowadzają świat zachodni do powolnego upadku. „Stoi za tym stanem rzeczy teoria ekonomiczna Johna Keynesa, ogłoszona w pełnej formie w 1936 roku, w odpowiedzi na światowy kryzys gospodarczy” – zauważa prof. Wojciechowski i dodaje: „Mówiąc w największym skrócie, polega ona na tym, że w obliczu kryzysu rządy powinny wydawać więcej pieniędzy, aby stymulując w ten sposób popyt i inwestycje, doprowadzić do wzrostu produkcji i pełnego zatrudnienia.

W dalszej części artykułu autor poddaje krytyce te pomysły zauważając, że dla gospodarek, w których były one stosowane, przyniosły więcej szkód i różnorodnych problemów,l przeciwstawiając im gospodarki takich krajów jak Hong-kong, Singapur czy Tajwan.

Co do samej teorii Keynesa, prof. Wojciechowski stwierdza, że recepta jaką on wskazał miała raczej charakter krótkoterminowy – efekt „taniego pieniądza” działa bowiem na początku. Potem, ci, którzy wpadli w jego ułudę „(…) odkrywają, że pieniądz stracił wartość i nie opłaca się dalej tyle produkować”. Autor zauważa: „W momencie kryzysu metoda Keynesa pozornie łagodzi jego objawy, ale potem hamuje rozwój. Perpetuum mobile puszczone w ruch z początku raźno się obraca, ale potem zwalnia i staje, ku rozczarowaniu wynalazcy”.

Cały artykuł prof. Michała Wojciechowskiego czytaj na rp.pl…

P.Sz.


4 Responses to Czy ekonomiczne perpetuum mobile Keynesa działa?

 1. Marko napisał(a):

  Profesor Wojciechowski nie zna sie na gospodarce. To jeden z tych tysiecy profesorow, ktory powinen oddac swoj tytul i pojechac do Pcima, zeby zobaczyc jak wyglada funkcjonowanie rynku. Ten pan, jak i wszyscy inni, nie rozumie, ze Keyns nie zawodzi. I latwo to udowodnic – zawsze i wszedzie, najlepiej na przykladzie Pcimia. Rzecz w tym, ze kiedy Kenys zaczyna wyprowadzac „tonacy okret” na powierzchnie pojawiaja sie Oszusci, ktorzy wkladaja kij w szprychy, zeby pokazac, ze to zadne lekarstwo. Dlatego Wojciechowski jedzcie do Pcima – tam nauczycie sie jak poprawnie dziala gospodarka od 700 lat bez ” pomocy” szulerow.

 2. Marko napisał(a):

  I jeszcze jedno: „rosnący dług publiczny, kryzys emerytalny”. Kto uzywa takich pojec kompromituje sie jako „profesor”. W zadnej gospodarce na swiecie nie itnieje dlug publiczny ani kryzys emerytalny wynikajacy z istoty funkcjonowania gospodarki. To sa pojecia „salonowe” wymyslone w gabinetach roznych politycznych gangsterow, puszczone w obieg publiczny aby straszyc i okradac nieswiadomego obywatela. Ani Polska ani inny kraj na swiecie nie ma realnego dlugu publicznego (co to w ogole jest????) ani nie cierpi na realny kryzys emerytalny!!! Polskie polki w sklepach uginaja sie od towaru a na 10 metrach jest 20 uslugodawcow – kazdy emeryt moze wiec zyc jak paczek w masle bo ma co jesc i gdzie skorzystac uslug od doktora poczawszy a na burdelu skonczywszy. Tylko mu gangsterzy nie pozwalaja na to, dajac na miesiac jalmuzne 500 zl jak „emeryture” i wmawiajac, ze na wiecej nie ma w budzecie kasy. Ci sami zlodzieje majatku spolecznego wyplacaja sobie w tym czasie miliony nie zapracowawszy nawet na 1 grosza z tej sumy. Komu pan wiec sluzy panie Wojciechowski piszac te dyrdymaly?

 3. proakapitalista napisał(a):

  Keynes nie zawodzi? Naprawde uwazasz, ze gospodarka socjalistyczna nie wychodzi bo istnieja oszusci? Rece opadaja jak sie czyta wypowiedzi takich trollow…

 4. Marko napisał(a):

  Masz racje – rece opadaja kiedy taki troll jak ty pisze swoj komentarz. Pomijajac fakt, ze nie ma gospodarki socjalistycznej czy kapitalistycznej…a jesli cos nie wychodzi to dlatego, ze maczaja w tym palce oszusci, a nie, ze ktos czemus nadal jakis przymiotnik. Zreszta i tak tego nie zrozumiesz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *