Marsz Niepodległości 2018 – HGW, Duda i normalna Polska

Trwa chwilę w skupieniu. Żegnają go jednak okrzyki: Zdrajco narodu polskiego!, Oddaj polskie pieniądze, które dałeś Ukrainie! Czytaj więcej »

 

Czy kończy się kasa z „uszczelniania” i nadchodzi czas represji?

Czy Polskę zaleje już wkrótce fala represji skarbowej? Wydawać by się mogło, że po tylu działaniach okrzyczanych jako sukcesy rządu, lepiej już być nie może. Uszczelniony system podatkowy i walka z szarą strefą... Ale - jak wiadomo - wszystko kiedyś się kończy. Czyżby kończyły się wpływy z "uszczelniania"?


Portal Money.pl informuje o uprawnieniach jaki już wkrótce uzyskać ma Krajowa Administracja Skarbowa. Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy o KAS, który trafił właśnie do uzgodnień międzyresortowych. Intencją urzędników jest jeszcze skuteczniejsze zwalczanie szarej strefy i wyłudzeń podatkowych. Podatników czeka inwigilacja, w którą nie będzie musiała być angażowana policja, a KAS ma mieć dostęp do danych osób ... podróżujących pociągami, samolotami i statkami. Zobligowane do udzielania informacji KAS-owi mają być: Urząd Lotnictwa Cywilnego, Polska Grupa Lotnicza, Polskie Linie Kolejowe i Żegluga Śródlądowa.

Jak podaje portal: "Większe uprawnienia KAS dotyczą także wglądu do rachunków bankowych. Teraz funkcjonariusze mają mieć dostęp do wszelkich informacji o operacjach bankowych także osób fizycznych, a nie tylko firm. Bank będzie musiał udzielić takich informacji na żądanie np. naczelnika urzędu skarbowego w związku z wszczętym postępowaniem przygotowawczym w sprawie o przestępstwa lub wykroczenia skarbowe".

Jak te plany mają się do nowej ordynacji podatkowej, w której zapisano, że organy skarbowe zobowiązane są do "wspierania podatników w realizowaniu ich obowiązków podatkowych"? Money.pl dostrzega tu pewną sprzeczność: "Niestety wiele zapisów nowej ustawy przeczy tym deklaracjom. Z projektu ustawy zniknęła klauzula zakazująca organom podatkowym nadużywania prawa przez działania niezgodne z jego celem. Eksperci wskazują, że klauzule dotyczące obchodzenie prawa powinny być stosowane nie tylko wobec podatników, ale także wobec wyposażonych w dużą władzę urzędników".

Tymczasem zanosi się na to, że podatnik, jak miał pod górkę, tak nadal będzie miał...

W


One Response to Czy kończy się kasa z „uszczelniania” i nadchodzi czas represji?

  1. Konrad Józef Turzyński napisał(a):

    Gdy kasa się kończy, np. przestaje być szczelna i banknoty z niej wypadają, koniecznie trzeba wymienić ją, to oczywiste! Tak samo jak np. dziurawe buty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *