Braun: To zła historia jest matką złej polityki

To zła historia jest matką złej polityki. Niech się wam broń Boże nie wydaje, że możecie rozszerzyć waszą, piękną wolnościową idee, nie wracając do historii Czytaj więcej »

 

Czy można obrazić homoseksualistę?

Od kilku dni przez polskie media przetacza się dyskusja dotycząca „obrażania homoseksualistów”. Z pewnym zaskoczeniem dostrzegam, iż współcześni komentatorzy nie zdołali zwrócić uwagi na fakt, iż problem „honoru homoseksualistów” jest od dawna obecny w kulturze i literaturze polskiej.Szukać nie trzeba długo, bo na stronie internetowej Uniwersytetu Gdańskiego znajdziemy „Bibliotekę Wirtualną Klasycznych Tekstów Literatury Polskiej”, którą stworzono w ramach projektu UNESCO „Biblioteka Wirtualna Klasycznych Tekstów Literatury Światowej” . Jako jedno z fundamentalnych dzieł kultury polskiej, umieszczono tam słynny „Polski Kodeks Honorowy” autorstwa Władysława Boziewicza, wydany drukiem w Krakowie w roku 1919.

„Polski Kodeks Honorowy” bardzo szczegółowo określa, jakie typy ludzkie są „osobami honorowymi lub z angielskiego: gentlemanami” a jakie cechują się brakiem „zdolności honorowej”. Jest to ogromnie istotne, gdyż obrazić może tylko i wyłącznie osoba honorowa inną osobę honorową, która za zadaną ujmę ma prawo zażądać satysfakcji. Podczas gdy żaden czyn i słowo człowieka, którego cechuje brak zdolności honorowej, nie jest obraźliwym dla kogokolwiek. Osoba niehonorowa nie posiada zdolności honorowych przez co, nikt nie jest w stanie jej obrazić.

Artykuł 8. „Polskiego Kodeksu Honorowego” wylicza „indywidua”, będące wykluczonymi ze społeczności ludzi honorowych, są to „osoby, które dopuściły się pewnego ściśle kodeksem honorowym określonego czynu”. I tu na 4. pozycji wymienia się homoseksualistów. Tak więc, zgodnie z „Polskim Kodeksem Honorowym”, ci którzy utrzymują stosunki jednopłciowe, pozbawieni są zdolności honorowych, nikt więc nie jest w stanie ich obrazić, ani oni nie są w stanie obrazić kogokolwiek.

Warto dodać, iż wśród pozbawionych zdolności honorowych znajdują się m.in.: kompromitujący cześć kobiet niedyskrecją, dezerterzy z armii polskiej, mężczyźni przyjmujący utrzymanie od kobiet nie będących najbliższymi krewnymi, piszący anonimy i szantażyści.

Wszystkich zainteresowanych lekturą „Polskiego Kodeksu Honorowego” zapraszam do odwiedzenia strony Uniwersytetu Gdańskiego: http://literat.ug.edu.pl/honor/index.htm

Marcin Janowski


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *