Smog-Stop, Socjalizm-Start!

Niewykluczone, że na naszych oczach rozgrywać się właśnie zaczyna jeden z największych, w ostatnich latach, przekrętów dokonanych na pieniądzach podatników. Chodzi o rządowy program Czyste Powietrze Czytaj więcej »

 

Czy używane części samochodowe są bezpieczne?

W przypadku wykorzystywania używanych części samochodowych istnieje niepisana zasada, którą można w skrócie przedstawić jako „używana część - bezpieczna część”. Właściciele warsztatów samochodowych jednogłośnie mówią, że wykorzystują używane podzespoły na wyraźną prośbę klientów.

Oczywiście są to takie elementy, które dają gwarancję bezpieczeństwa eksploatacji samochodu. W samochodach mający kilkanaście lat sporadycznie montuje się nowe części. Przyczyna jest prosta, jeżeli np. za nową skrzynię biegów klient ma zapłacić mniej więcej 4 czy 5 tys. złotych, a cena całego samochodu jest niewiele większa to wybór jest prosty. Kiedy stajemy przed decyzją zakupu używanych części, warto skorzystać z oferty nanodatex.pl, najlepszej i darmowej bazy części używanych w Internecie, bez ukrytych opłat i prowizji. Obsługa portalu jest łatwa, spersonalizowane narzędzie do zarządzania ogłoszeniami, poza tym zastosowano inteligentny system dodawania ofert, to niewątpliwe atuty serwisu.

Jednak nie tylko używane elementy układu napędowego cieszą się dużym powodzeniem. Tzw. blacha oraz pozostałem części zewnętrzne znajdują swoich nabywców. Weźmy pod uwagę, że są to elementy najbardziej narażone na zniszczenie podczas wypadków i stłuczek. Nie inaczej sprawa się ma w przypadku opon oraz felg, gdzie cena w przypadku samochodów dostawczych oscyluje między 100 a 200 złotych. Felgi w przypadku samochodów ciężarowych bywają trzy razy droższe. Należy dodać, że trafiają one do sprzedaży po dokładnej renowacji. Taka sama jest sytuacja w przypadku elementów układu chłodzenia. Biorąc pod uwagę, że koszt nowej chłodnicy do samochodu ciężarowego to wydatek rzędu 8-9 tys. zł. Chłodnica taka poddana renowacji kosztuje o wiele mniej, co jest decydującym punktem w dokonywaniu wyboru między nową a używaną.

Jednak nie do każdego modelu łatwo dostać używane części zamienne. Problem jest ze zdobyciem części zarówno nadwozia jak i układu napędowego do samochodów ciężarowych modeli Volvo, Mercedes czy Scania, wyprodukowanych w latach 80-tych i 90-tych. Wyżej wspomniane modele nadal często można spotkać na drogach.

W ofercie dystrybutorów używanych części zamiennych możemy trafić na przysłowiowy "misz-masz", ale bywają i tacy, którzy jasno określają swoją specjalizację. Jakie części i podzespoły są najbardziej chodliwe? Zdecydowanie skrzynie biegów, oświetlenie, silniki, części nadwozia, układy chłodzenia, elektryka. Zainteresowaniem cieszą się również kompletne kabiny. Wiele z firm zajmujących się dystrybucją używanych części prowadzi własne warsztaty, w których można zamontować to co się kupiło.

Jednak części używane, jak sama nazwa wskazuje były poddane eksploatacji, powstaje więc pytanie, w jaki sposób można ocenić stopień ich przydatności? Fachowcy mówią, że podczas kupowanie danego elementu praktycznie nie mamy możliwości sprawdzenia czy dana część będzie działała prawidłowo. Klient powinien poznać źródło pochodzenia danego elementu, zwrócić uwagę na wymagane certyfikaty. Kupując części silnika poddane wcześniej regeneracji, powinniśmy dowiedzieć się co zostało poddane temu procesowi. Pamiętajmy, że jakość regeneracji będzie przekładała się na żywotność części, którą chcemy zamontować w samochodzie.