Wizyta prezydenta Dudy w USA bez konkretów

Pomimo szumnych zapowiedzi o przełomie, prezydent Andrzej Duda przywozi z Waszyngtonu tylko słowa Czytaj więcej »

 

Dlaczego Msza święta po łacinie? – relacja video

10 lutego 2011 roku w Toruniu odbył się wykład ks. Jana Jenkinsa, kapłana Bractwa św. Piusa X, pt. „Dlaczego Kościół powinien powrócić do Mszy św. po łacinie?”. W swoim wystąpieniu ks. Jenkins przybliżył pokrótce słuchaczom zagadnienia dotyczące doktryny Mszy świętej, natury Kościoła oraz jego misji we współczesnym świecie oraz na roli łaciny jako języka liturgicznego. Zapraszamy do obejrzenia relacji video.4 Responses to Dlaczego Msza święta po łacinie? – relacja video

 1. Marek napisał(a):

  A ja wolę esperanto, które jest znacznie sprawniejszym narzędziem do komunikowania się osobników gatunku ludzkiego.

 2. Niezalezny napisał(a):

  Jednak troche „tradycji” nie zaszkodzi.
  http://www.wicipolskie.org

 3. tete napisał(a):

  Ależ Marek, przecież i o esperanto była mowa w trakcie wykładu. Dobitnie, dlaczego esperanto (między innymi) nie może być językiem Kościoła. Mało tego, dlaczego esperanto zawsze pozostanie językiem sztucznym.

 4. geo napisał(a):

  Esperanto jest językiem 100% naturalnym, ponieważ nie posiada żadnych wyjątków w gramatyce. Wyjątki są nienaturalne, ponieważ wymagają odruchów warunkowych. Nie zauważamy tego w swoim języku ojczystym, bo nas wytrenowano. Jednakże ucząc się języka obcego, musimy te wyjątki opanować wbrew naturalnym tendencjom naszego układu nerwowego – tzw. asymilacji uogólniającej. Tej to podstawowe źródło błędów robionych w języku obcym. Również robią je dzieci, dopóki nie wytworzą odruchu warunkowego. Np. anglojęzyczne dzieci często mówią:

  foot – foots (stopa – stopy)

  zamiast

  foot – feet (co właśnie jest nienaturalne).

  Takich przykładów jest tysiące.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *