Polski samorząd nad przepaścią – zwycięstwo dyzmokracji

Przeglądając ulotki wyborcze kilku kandydatów z mojej okolicy znajduję przeróżne zapowiedzi tego, co to się w gminie nie zadzieje, jeśli tylko oddam na nich swój głos Czytaj więcej »

 

Dobra historia kredytowa to szansa na kredyt lub pożyczkę

Prawie każdy twój ruch w zakresie zaciągania zobowiązań u wielu różnych instytucji finansowych jest zawsze skrupulatnie odnotowywany. Nie dotyczy to tylko rejestrowania problemów ze spłatą, ale także równie istotnych prawidłowo opłacanych zobowiązań, co sprzyja budowaniu pozytywnej historii kredytowej.

Historia w BIK – dla kogo?
 
Historia kredytowa w najbardziej popularnym rejestrze Biura Informacji Kredytowej, tworzona jest przez banki oraz SKOK-i i to przez te instytucje jest najczęściej odwiedzana. Baza BIK zawiera pełną informację o Kliencie, związaną zarówno z terminowymi spłatami, jak i ze zwłoką, natomiast dobrany do odpowiednich rubryk system punktowy decyduje, czy dana osoba jest postrzegana jako wiarygodna i „warta” udzielenia kredytu.
 
Zaskoczone mogą być osoby, które starają się o kredyty czy pożyczki lecz żadnej historii w BIK nie posiadają – w takich sytuacjach zdarza się, że bank kredytu po prostu odmawia. Brak historii kredytowej nie jest bowiem żadną informacją co do rzetelności potencjalnego klienta, a często ma nawet wydźwięk negatywny. Zatem udając się po kredyt do banku mamy pewność, że w pierwszej kolejności zostaniemy sprawdzeni w BIK – osoby posiadające nieciekawą historię, w przypadku chęci wzięcia pożyczki muszą zwrócić się już raczej do instytucji, które z Biurem nie współpracują.

Warto jeszcze zaznaczyć, że kredyt spłacony w terminie nie pozostawia informacji w rejestrze – trzeba wyrazić na to odpowiednią zgodę. Nierzetelna spłata zadłużenia może natomiast skutkować wpisem w BIK przez okres nawet pięciu lat.
 
Pożyczasz bez BIK – także budujesz historię
 
Zobowiązania finansowe, które zaciągasz poza bankami i SKOK-ami, niestety także zostają odnotowywane – na te potrzeby działają inne bazy: Krajowego Rejestru Długów (KRD), Biura Informacji Gospodarczych (BIG InfoMonitor), Europejskiego Rejestru Informacji Finansowej (ERIF) oraz Związku Firm Pożyczkowych (ZFP). Informacje o stanie zadłużenia są dla instytucji pozabankowych istotne z punktu widzenia wiarygodności wnioskującego o pożyczkę. Nie jest to jednak reguła, bowiem firmy pożyczkowe w rodzaju popularnych chwilówek, mogą być pod tym względem elastyczne, nie zwracając uwagi na niewielkie opóźnienia w spłatach zobowiązań, pod warunkiem oczywiście, że nie doszło do rażących uchybień.
 
Co daje pozytywna historia?
 
Informacja pozytywna z wyciągu rejestrów to dowód na to, że wnioskodawca jest osobą wiarygodną i poważnie podchodzi do zaciąganych zobowiązań. Taki Klient w przypadku kolejnych pożyczek może liczyć na szybsze procedury, większe kwoty udzielonego kredytu/pożyczki, a także często na atrakcyjniejsze warunki ich przyznawania. W przypadku kredytu na większe sumy, pozytywna historia kredytowa w oczywisty sposób zwiększa prawdopodobieństwo uzyskania pożyczki na warunkach nas interesujących.