Morawiecki – premier od podnoszenia podatków

Jak na dłoni widać, jak bandyckim państwem jest socjalistyczne państwo demokratyczne Czytaj więcej »

 

Dziwna parafia w Ciechocinku

Pułkownik rezerwy, ksiądz Mikołaj Hajduczenia, proboszcz bardzo malowniczej cerkwi w Ciechocinku, będącej oficjalnie Parafią Wojska Polskiego pw. św. Archanioła Michała zupełnie oficjalnie twierdzi, że jest to kościół katolicki.


Po wysłuchaniu obszernej prelekcji księdza pułkownika wewnątrz tego przepięknego kościoła prawosławnego, ośmieliłem się poddać w wątpliwość  "katolickość" tej świątyni i nieśmiało zapytałem czy proboszcz jest żonaty? Z odpowiedzi dowiedziałem się, że zupełnie legalna żona i troje dzieci bardzo wspierają księdza Mikołaja w jego posłudze kapłańskiej! W  tym samym wywodzie padła też sugestia, że celibat nie jest doktryną katolicyzmu, gdyż w czasach na długo przed datą oficjalnego chrztu Polski w 966roku, Polacy przyjęli już wcześniej chrzest od misjonarzy Cyryla i Metodego, którzy według ks. Hajduczenia byli prawosławni i wcale nie żądali celibatu od kapłanów.

Nie dałem jednak za wygraną i ponowiłem pytanie na czym polega rzekoma katolickość cerkwi w zauralskim stylu, znajdującej się w Ciechocinku? Pułkownik Mikołaj Hajduczenia odwołał się wtedy do języka greckiego, w którym słowo-katolikos znaczy: powszechny, a zatem skoro cerkiew prawosławna w Ciechocinku jest powszechna, to tym samym, (zdaniem księdza pułkownika) jest....katolicka.  

Padło nawet stwierdzenie:  "cerkiew katolicko-prawosławna", które wywołało mój niepokój.

Pamiętamy bowiem czasy ZSRR, gdy wiele kościołów katolickich na Kresach Rzeczpospolitej zarówno po 17 września 1939roku jak i po 22lipca 1944roku przejmowali popi prawosławni, a zwierzchnik prawosławia w Rosji nie dopuścił do wizyty w Moskwie naszego świętego Papieża Jana Pawła II.

Sytuacja jest tym bardziej bulwersująca, że twierdzenia o "katolickości" cerkwi prawosławnej propaguje  w Parafii Wojskowej pw. św. Michała Archanioła w Ciechocinku, nie kto inny jak pułkownik rezerwy Wojska Polskiego.

Rajmund Pollak 

Foto.: prawoslawnyordynariat.wp.mil.pl


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *