Czy powstanie najbezpieczniejszy bank świata?

W USA podejmowana jest próba utworzenia banku, który wszystkie depozyty przekazywałby do Fed na niskooprocentowane konta dla banków komercyjnych Czytaj więcej »

 

Faktoring – co należy o nim wiedzieć?

Faktoring to usługa, która w Polsce zaczyna zyskiwać na popularności. Nadal jednak pojęcie faktoringu owiane jest w naszym kraju pewnego rodzaju enigmatycznością. Co to jest faktoring i co należy o nim wiedzieć, zanim skorzysta się z jego usług?

Na korzystanie z faktoringu decyduje się coraz więcej polskich firm. Specjaliści każdego roku notują tendencję wzrostową przy ustalaniu procentu podmiotów, które  skorzystały z tego typu usługi. Czym tak naprawdę jest faktoring i co powinien o nim wiedzieć każdy przedsiębiorca? Poniżej krótki opis tej usługi i jej najważniejszych cech.

Co to jest faktoring?

Oficjalnie faktoringiem nazywa się pewne pośrednictwo handlowe, w którym to wyspecjalizowana instytucja nabywa od poszczególnych podmiotów praw do roszczeń o zapłatę im należnych kwot pieniężnych, związanych z prowadzoną działalnością. Prościej rzecz ujmując- firma A działa w pewnej branży i z jej usług zdecydowała się skorzystać firma B. Tak się jednak złożyło, że firma B nie jest w stanie spłacić w terminie należnych firmie A należności finansowych. Wówczas firma A decyduje się na swego rodzaju pomoc od wyspecjalizowanej w faktoringu firmy (np. banku), która wykupuje niejako długi firmy B, niemal natychmiast oddaje firmie A należne pieniądze, a sama oczekuje płatności o dłużnej firmy B.

Jak to wygląda w praktyce?

Przede wszystkim faktoringu nie należy mylić z rodzajem windykacji. Firma A przedstawia tzw. faktorowi (czyli bankowi lub firmie faktoringowej) odpowiednie dokumenty, które udowodnią brak spłaty należnych pieniędzy od przedsiębiorstwa B. W ten sposób firma A niemal natychmiast dostaje od banku określoną sumę pieniędzy, a to pozwala jej spokojnie myśleć nad dalszą działalnością. Od tego momentu firma B będzie musiała spłacić bank, a nie firmę A, z której usług skorzystała.

Koszty faktoringu

Każde przedsiębiorstwo, które decyduje się na faktoring, musi liczyć się z odpowiednimi kosztami. Cena usługi faktoringowej nie należy do najniższych. Zależy ona od kilku czynników i każda instytucja zajmująca się tego typu działalnością, indywidualnie ustala o jej ostatecznej wysokości. Oczywiście istnieją uniwersalne prawa, pozwalające wstępnie ustalić koszt usługi faktoringowej. Na jej postać mają m.in. wpływ takie elementy jak liczba zgłoszonych odbiorców, liczba faktur czy wielkość transakcji. Poszczególne oferty usług faktoringowych i kilka cennych informacji można znaleźć np. tutaj: http://direct.money.pl/faktoring .

Jakie są zalety faktoringu?

Faktoring to w pierwszej kolejności ogromna pomoc dla firmy, która poprzez długi swoich klientów, nie może sprawnie kontynuować działalności. Szybki zastrzyk gotówki od banku sprawi, że momentalnie firma na nowo stanie na nogi i nie odczuje aż tak boleśnie kłopotów finansowych swojego klienta. Oprócz tego faktoring jest zdecydowanie łatwiejszym i wygodniejszym sposobem odzyskania należnych pieniędzy niż tradycyjna i skomplikowana windykacja. Faktoring to także doskonała alternatywa kredytu, który w wielu przypadkach jest dla firm niedostępny. Pozwala on również na monitorowanie płatności.

Co jeszcze warto wiedzieć?

  •     Istnieje kilka rodzajów faktoringu, które dopasowane są do indywidualnej sytuacji finansowej klientów firm faktoringowych.
  •     Faktoring niesie za sobą kilka wad, związanych np. z utratą niektórych klientów, którzy przestraszą się podjętych przez nasze przedsiębiorstwo kroków.
  •     Faktoring jest bezpieczniejszy od kredytu, ale jednocześnie jest bardziej skomplikowany i droższy.

    Artykuł opracowany przez portal Money.pl

    Autor: W. Chentkiewicz