Smog-Stop, Socjalizm-Start!

Niewykluczone, że na naszych oczach rozgrywać się właśnie zaczyna jeden z największych, w ostatnich latach, przekrętów dokonanych na pieniądzach podatników. Chodzi o rządowy program Czyste Powietrze Czytaj więcej »

 

Firmom lepiej w Zimbabwe

Co i raz propaganda sukcesu rządu Tuska z hukiem zderza się z brutalną rzeczywistością. Niestety, okazuje się ona znacznie mniej elastyczna niż percepcja elektoratu.

Polska pod rządami Donalda Tuska (liberała, który obiecał nam irlandzki cud gospodarczy) w klasyfikacji krajów przyjaznych podatkowo zajęła właśnie miejsce 151. ze 183 („Rzeczpospolita”). W żadnym z krajów UE przedsiębiorcom nie jest gorzej, niż nad Wisłą, gdzie przedsiębiorcy płacą 40 różnych podatków, co zajmuje im rocznie średnio 395 godzin (jak wiadomo, time is money) i pozbawia 42,3% zysku. Dla porównania, w obśmiewanej, despotycznej Rosji firmy płacą podatków raptem 11…

Wszystkich państw, które nas wyprzedziły, wymienić tu nie sposób (bądź co bądź, wyprzedza nas ponad 80% krajów świata), ale warto wspomnieć, że zostaliśmy sklasyfikowani poniżej takich tuzów wolnego rynku, jak Czad, Zimbabwe, Wietnam, Sudan czy Bangladesz.

Mimo tak horrendalnego fiskalizmu i miliardów, jakie podatnicy pompują w aparat państwa, budżet nijak nie daje się domknąć. Tradycyjnie już finanse RP projektowane są na kompletnie nierealistycznych założeniach i tradycyjnie z końcem roku kasa Rzeczypospolitej zaczyna świecić pustkami. Państwu grożą opóźnienia w wypłacie świadczeń i obsłudze zadłużenia, a władze szukają ratunku w kreatywnej księgowości, wypychaniu wydatków poza budżet i przerzucaniu ich na rok 2010.

Jeśli tak wygląda tanie państwo minimum premiera-liberała, to strach pomyśleć co będzie, gdy przyjdą czasy socjalistów…

Krzysztof Pochmara
Strona autora: http://www.pochmara.yoyo.pl


One Response to Firmom lepiej w Zimbabwe

  1. karol napisał(a):

    Zapraszam Cię do zwiększania wiedzy. Za czytanie w internecie otrzymujesz punkty, które wymienisz na nagrody. Zarejestruj się teraz, a otrzymasz 100 punktów ekstra ( Ja tygodniowo za czytanie artykułów i odpowiadanie na pytania konkursowe zbieram ponad 1300 pkt!!!!). Zapraszam na http://przeczytamwszystkich.pl/przyjmij-zaproszenie?it=f07d7754fea546cf855e691b553abd8c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *