Wizyta prezydenta Dudy w USA bez konkretów

Pomimo szumnych zapowiedzi o przełomie, prezydent Andrzej Duda przywozi z Waszyngtonu tylko słowa Czytaj więcej »

 

Fryderyk Bastiat: „Rabunek a prawo”

Nad parlamentem – kpi Fryderyk Bastiat – powinien wisieć napis: „Ktokolwiek zdobywa tu jakiekolwiek wpływy może liczyć na udział w legalnym Rabunku” - pisze Marian Miszalski we wstępie do pamfletu znanego francuskiego myśliciela "Rabunek a prawo", który mamy właśnie przyjemność Państwu zaprezentować.


To już kolejny esej Bastiata publikowany na naszym portalu dzięki zaangażowaniu p. Mariusza Wojtenko, a przetłumaczony przez publicystę i tłumacza, Mariana Miszalskiego.

"Fakt, że jego intelektualna przestroga nabrała tak wielkiej aktualności w półtora wieku później - martwi, ale i nieco pociesza. Martwi – bo postępy demokracji, nie ograniczonej normami moralności (której fundamentem jest zawsze religia ) nie czynią świata lepszym; nieco pociesza – bo ciągle jeszcze wiemy, jakie są tego przyczyny. Prawo stanowione niechby i przez demokratycznego ustawodawcę nie może godzić w podstawowe cechy natury ludzkiej: w życie właśnie ludzkie, nie zwierzęce, bo tylko człowiek dysponuje zdolnością dokonywania odpowiedzialnych wyborów (co jest wolnością) i zdolnością przekształcania przyrody (co składa się na własność)" - zauważa dalej Miszalski.

Zachęcamy do pobrania pliku PDF z esejem Fryderyka Bastiata i do lektury!

Pobierz plik PDF...  (320 KB)


One Response to Fryderyk Bastiat: „Rabunek a prawo”

  1. Mariusz napisał(a):

    Witam. Do bezproblemowego otwarcia ( oraz kopiowania całości lub fragmentów oraz druku w wysokiej jakości ) plików PDF: „Rabunek a Prawo”, „Utopista”, „Matura i Socjalizm” Fryderyka Bastiata potrzebny jest darmowy program Adobe Reader w wersji 10 lub nowszej ( dla Windows lub odpowiednio dla Appla ). Pozdrawiam Mariusz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *