Polski samorząd nad przepaścią – zwycięstwo dyzmokracji

Przeglądając ulotki wyborcze kilku kandydatów z mojej okolicy znajduję przeróżne zapowiedzi tego, co to się w gminie nie zadzieje, jeśli tylko oddam na nich swój głos Czytaj więcej »

 

Historia Polski dla dzieci według prawicowych publicystów

Wśród wielu ciekawych publikacji wydawanych przez wydawnictwo Wektory wydawce „Opcji na prawo” umknęły mi dwie patriotyczne pozycje przeznaczone dla dzieci. Obie ilustrowane przez Arkadiusza Gacparskiego (znanego kiedyś ze świetnych rysunków w „Najwyższym Czasie”, dziś z niezwykle popularnej specyficznej satyry dla kilku PISm).Pierwszą jest „Jak powstała Polska? Plemiona polskie, początki i chrzest państwa, Bolesław Chrobry” autorstwa publicysty „Opcji na prawo” Tomasza Serwatki. Tomasz Serwatka w swojej pracy położył nacisk na przybliżenie dzieciom wiedzy historycznej. Przystępnie opisał: słowiańszczyznę, ówczesną faunę i florę, plemiona słowiańskie, rolnictwo i rzemiosło, życie codzienne, system polityczny i wierzenia Słowian. Autor przybliżył młodym czytelnikom również: postać Mieszka I, legendę o Piaście, małżeństwo Mieszka z Dobrawą, chrzest Polski, chrystianizacje, Bolesława Chrobrego, świętego Wojciecha, zjazd gnieźnieński.

Znana publicystka prawicowa Natalia Dueholm (specjalizująca się w tematyce USA, szkodliwości aborcji, eugeniki i feminizmu) w swojej dwujęzycznej (polskiej i angielskiej) pracy „Maria Skłodowska-Curie. Opowieść o ciekawości” przybliżyła dzieciom postać wybitnej polskiej uczonej. Czytelnicy książki mają okazje poznać: dzieciństwo Marii, rusyfikacje w zaborze rosyjskim, studia Marii w Paryżu, małżeństwo, prace naukową, odkrycie Radu i Polonu, nagrody Nobla z fizyki i chemii, pomoc żołnierzom francuskim na froncie I wojny światowej.

Jan Bodakowski


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *