Polski samorząd nad przepaścią – zwycięstwo dyzmokracji

Przeglądając ulotki wyborcze kilku kandydatów z mojej okolicy znajduję przeróżne zapowiedzi tego, co to się w gminie nie zadzieje, jeśli tylko oddam na nich swój głos Czytaj więcej »

 

Ile muszę zarabiać żeby dostać kredyt?

Kiedy do banku przychodzi klient i wnioskuje o kredyt, bank musi dokładnie przebadać, czy na wnioskodawcy można polegać. Ocenia go przez pryzmat jego zdolności kredytowej. Istotny wpływ ma na nią oczywiście m.in. wysokość osiąganych dochodów.

Wiele osób zastanawia się, ile musi zarabiać, aby zaciągnąć kredyt - czy to hipoteczny, czy np. gotówkowy. Odpowiedź nie jest prosta, bo zależy do szeregu czynników. Po pierwsze, od długości okresu, przez który wnioskodawca chce spłacać swoje zobowiązanie. Jeśli ktoś zarabia np. 3 tys. zł netto, to bank może mu być skłonny udzielić kredytu hipotecznego np. na 200 tys. zł np. na 25 czy 30 lat, ale z pewnością nie na 10 lat. Rata bowiem w tym drugim przypadku byłaby zbyt wysokim obciążeniem dla budżetu domowego kredytobiorcy.

Po drugie, ważnym faktorem jest rodzaj umowy, na jaką zatrudniony jest potencjalny kredytobiorca. Oczywiście najlepszą, bo najstabilniejszą, jest umowa o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Z drugiej strony, osoby pracujące na umowę-zlecenie czy nawet umowę o dzieło nie są dyskwalifikowane na starcie, muszą jednak popisać się dłuższym stażem pracy u danego pracodawcy. Z podobną rezerwą banki podchodzą do sytuacji, gdy wnioskodawca osiąga dochody z własnej działalności gospodarczej.

Zarobki mogą się okazać kluczowym warunkiem w przypadku wnioskowania o kredyt walutowy. Kilka banków wymaga od klienta osiągania określonych minimalnych dochodów, bez których wnioskodawca nawet nie ma co siadać do negocjacji z bankiem. Przykładowo, w Alior Banku to aż 15 tys. zł.

Zdolność kredytowa m.in. także od wysokości innych zobowiązań (w tym kredytowych) klienta czy liczby osób pozostających na jego utrzymaniu. Dlatego odpowiedź na pytanie ile należy zarabiać aby otrzymać kredyt jest dużo bardziej złożona, niż się wydaje. Warto wobec tego sprawdzić, np. przy pomocy kalkulatorów internetowych, czy masz wystarczającą zdolność kredytową by dostać kredyt hipoteczny.