Smog-Stop, Socjalizm-Start!

Niewykluczone, że na naszych oczach rozgrywać się właśnie zaczyna jeden z największych, w ostatnich latach, przekrętów dokonanych na pieniądzach podatników. Chodzi o rządowy program Czyste Powietrze Czytaj więcej »

 

Jak banki obliczają zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa – z tym określeniem spotka się każdy, kto będzie chciał otrzymać pożyczkę w banku. Jest to termin używany przez instytucje finansowe na określenie możliwości otrzymania kredytu oraz jego wysokości. Zanim zaczniemy robić plany wymagające pożyczenia kapitału, warto zapoznać się z ogólnymi procedurami, których banki używają do określenia zdolności kredytowej swoich klientów.

Dwa najważniejsze czynniki, które mają wpływ na wysokość otrzymanego kredytu, to średnie dochody oraz obciążenia. To na tej podstawie bank spróbuje określić jakie raty będziemy w stanie spłacać. Warto pamiętać, że zarówno dochody, jak i zobowiązania dotyczą wartości średnich, tzn. jednorazowe premie lub nagrody oraz pojedyncze wydatki, nie będą miały żadnego wpływu na naszą zdolność kredytową. Dodatkowo bank uwzględni wszystkie zobowiązania, które zaciągnęliśmy, nawet jeśli nie zostały one wykorzystane, np. limity kart kredytowych i rachunków.

Jeśli okaże się, że nasza zdolność kredytowa jest zbyt niska, istnieje kilka sposóbów, które pozwolą nam ją podnieść. Najszybszym i najłatwiejszym, oprócz zamknięcia wszystkich kart kredytowych i debetów, jest skorzystanie z możliwości dołączenia drugiego kredytobiorcy. W takim wypadku trzeba jednak pamiętać, ze bank uwzględni zarówno dochody, jak i obciążenia drugiej osoby, więc takie rozwiązanie niekoniecznie musi okazać się korzystne.

Kolejną rzeczą, o której powinniśmy pamiętać, jest fakt, że bank przyznając nam pożyczkę, będzie brał pod uwagę nie tylko zdolność kredytową, ale także naszą historię kredytową. Chociaż nasza bieżąca sytuacja finansowa może być doskonała, może okazać się, że nie otrzymamy kredytu, że względu na problemy ze spłatą zobowiązań zaciągniętych w przeszłości.

Naszą zdolność kredytową możemy szybko oszacować przy pomocy różnych narzędzi internetowych. Jeśli planujesz zaciągnięcie kredytu sprawdź jaką kwotę jesteś w stanie pożyczyć od banku. Dzięki temu sprecyzujesz swoje plany i dowiesz się, czego możesz się spodziewać.