Polski samorząd nad przepaścią – zwycięstwo dyzmokracji

Przeglądając ulotki wyborcze kilku kandydatów z mojej okolicy znajduję przeróżne zapowiedzi tego, co to się w gminie nie zadzieje, jeśli tylko oddam na nich swój głos Czytaj więcej »

 

Kaczyńskiego recepta na kryzys: więcej socjalizmu!

Jaka recepta wydawać by się mogła najwłaściwsza dla gospodarki kulejącej od nadmiaru socjalizmu? Logika podpowiada, że powinien to być wolny rynek, kapitalizm, więcej wolności gospodarczej i mniej etatyzmu. Niestety, logika nie jest ulubioną dyscypliną polityków. Dla nich, recepta na kryzys brzmi: jeszcze więcej socjalizmu.Ten sposób myślenia zaprezentował właśnie prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. Najnowszy numer Tygodnika „Solidarność” publikuje wywiad z liderem największej partii opozycyjnej, aspirującej do przejęcia władzy w III RP. W internecie znaleźć można fragment tego wywiadu, ale już ten fragment sprawia, że włosy jeżą się na głowie.

Co takiego mówi „Tygodnikowi Solidarność” Jarosław Kaczyński? Wypowiada się on m.in. na temat tzw. umów śmieciowych: „Umowy śmieciowe będą przekształcane w umowy o pracę”. Ale to nie wszystko. Dalej prezes PiS stwierdza: „W Polsce mają być wyższe płace, mieszkania, praca i solidna polityka prorodzinna, oznaczająca przejmowanie części kosztów wychowania dzieci przez państwo”.

Jednym słowem, prezes Kaczyński pragnie, aby wszyscy byli piękni, zdrowi i bogaci. Niby niczego złego w tym nie ma, problem polega jednak na tym, że aby owe postulaty zrealizować konieczna jest dalsza fiskalizacja i wzrost podatków. Oczywiście słowa prezesa PiS traktować można jako pustosłowie, za którym nie kryje się żadna treść, niemniej nie sposób na nie nie spojrzeć pod kątem ich walorów edukacyjnych, a właściwie antyedukacyjnych. Do społeczeństwa, zamiast przekazu odwołującego się do ludzkiej odpowiedzialności i pracowitości idzie następujący: „my wam damy za darmo”. Szkoda, że Jarosław Kaczyński nie dodaje, że to, co jedni dostaną „za darmo”, inni będą musieli w pocie czoła wypracować.

Prezes największej partii opozycyjnej mówi o planach legislacyjnych swojego ugrupowania, dotyczących wspomnianych już „umów śmieciowych”. Na pytanie, co PiS zamierza w tej sprawie zrobić, odpowiada: „Projekt przedstawimy w połowie lutego. To nie będzie przekształcanie z dnia na dzień, ale w stosunkowo krótkim czasie i dalsze zatrudnianie w oparciu o umowy cywilnoprawne stanie się trudne. Powinno być ono wyjątkiem, a nie regułą. Przestanie się też opłacać, bo umowy cywilnoprawne zostaną ozusowane. Kieruje nami poczucie solidarności z pracownikami. Jest oczywiście część społeczeństwa – głównie ludzi młodych – która uważa, że lepiej teraz na rękę dostawać więcej pieniędzy i lepiej nie płacić ZUS. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że wycofywanie się z wielkiego osiągnięcia wieku XX, jakim jest prawo pracy, oznacza po prostu regres cywilizacyjny”.

Wygląda na to, że partia Jarosława Kaczyńskiego, aspirująca do przejęcia władzy po PO, ma Polakom niewiele do zaproponowania, przynajmniej w sferze gospodarczej, skoro „zdobycze socjalizmu” uważa ona – a w każdym razie jej lider – za przykład postępu cywilizacyjnego. Za podsumowanie niech posłuży komentarz jednego z czytelników portalu wpolityce.pl, jaki zamieszczony został pod informacją o wywiadzie prezesa PiS dla „TS”: „Ale ja nie chcę umowy o pracę! Panie Kaczyński, lubię Pana ale proszę nie uszczęśliwiać na siłę. Proszę nie gadać tego typu banałów bo w ten sposób narobi sobie Pan wrogów nie tylko wśród przedsiębiorców (chociaż niedługo pewnie będzie ich można policzyć na palcach jednej ręki) ale głównie wśród pracujących na owych „śmieciowych” umowach. Ja nie chcę płacić na NFZ – wolę kulturalnie ubezpieczyć się prywatnie. Nie chcę płacić na ZUS – wolę sam sobie odłożyć. Nie chcę waszego uszczęśliwiania na siłę!”.

Paweł Sztąberek

Za www.pafere.org


2 Responses to Kaczyńskiego recepta na kryzys: więcej socjalizmu!

  1. zgadza sie napisał(a):

    To samo mówi koalicja obecnie rządząca – PO+PSL. Tak się jakoś dziwnie składa, że krytyka jest walona w PO(Populizm Oszołomów) oraz PiS(Populizm i Socjalizm), lecz zapomina się o PSL(Populizm Socjalistyczno Ludowy). Ciekawe dlaczego? O SLD i TwoichRóuhchaczach oraz Solidarnej Polsce to wiadomo, że to komuniści najczystszej czystości. PO oraz PiS uważane są za prawicę – w którym punkcie programu i ideowym?

  2. Niezalezny napisał(a):

    Ten artykul udowadnia ze jednak nie ma zadnej roznicy miedzy Socjalizmem z PiS a z PO. Tak samo jest w USA. Tez republikanie niczym sie nie roznia od demokratow. Mamy tylko wymiane „garniturow”.
    http://www.wicipolskie.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *