Wizyta prezydenta Dudy w USA bez konkretów

Pomimo szumnych zapowiedzi o przełomie, prezydent Andrzej Duda przywozi z Waszyngtonu tylko słowa Czytaj więcej »

 

Kapitalizm czy „wolność narodowa”? Jeszcze o Ruchu Narodowym

Artykuł Jerzego Wasiukiewicza „Ruch Narodowy otwarty na wolnościowców”, opublikowany na naszym portalu wywołał polemiczne reakcję u kilku Czytelników, które warto – zdanie redakcji PROKAPA – w jakiś sposób wyróżnić. Uznaliśmy, że opublikowanie ich w części newsowej to najlepszy sposób. Oto polemika „Tadeusza” i Antoniego Padewskiego. Zapraszamy do lektury.
Tadeusz: Ma to pewne szanse powodzenia (tj. przejęcie władzy u „narodowców” przez wolnościowców), ale nie liczyłbym na to. Równie dobrze w taki sam sposób można ją przejąć w każdej obecnej w sejmie partii.

Samo sformułowanie „ruch narodowy” już niesie ze sobą dużo informacji. Skoro jest narodowy, to powiązany z jakimś konkretnym (? oczekuję definicji) narodem. Skupia swoich członków nie w oparciu o jakieś idee, tylko o prymitywną podpuchę z XIX w. przypominającą plemienne powiązania. Skoro jakkolwiek definiowany „interes narodu” jest tu kluczowy, to automatycznie przy każdej możliwej konfrontacji przegra z nim wolność. Zatem nie będzie żadnej wolności prawdziwej, bez przymiotników, tylko co najwyżej „wolność narodowa”. Zupełnie jak ze sprawiedliwością i „sprawiedliwością społeczną”. Ile razy trzeba przerabiać takie najprostsze zadania z logiki, żeby wreszcie pewne rzeczy załapać?

Prosto pisząc – kupy się to nie trzyma. Nie może.

Może jedynie przynieść pozytywne efekty jako kłamstwo, czyli ruch wolnościowy przebrany za „narodowy”. Osobiście brzydzę się czymś takim.

*  *  *

Antoni Padewski: Do Tadeusza

Naród to nie społeczeństwo tylko dawne pokolenia, obecne i na pewno twoje i moje dzieci, wnuki. Jaka definicja?

Oczywiście wspólnota języka, kultury, historii, tradycji. Trzeba być ograniczonym żeby pojmować naród w sensie etnicznym. Naród można pojmować także w sensie politycznym np. w dawnej I RP – gente rutheni natione poloni. W polskim państwie narodowym każdy ma miejsce do życia, jeśli szanuje tradycje i obyczaje polskie zarówno społeczne jak i polityczne.

Czy Murzyn, Wietnamczyk czy nawet Aborygen może być Polakiem? Oczywiście że tak. Było wielu wielkich Polaków pochodzenia ormiańskiego, gruzińskiego, żydowskiego. Dawniej w świecie mniej zglobalizowanym napływ ludności obcej rasowo był ograniczony. Dziś nie, ale nie ma powodu żeby traktować gorzej Polaka pochodzenia np. senegalskiego od Polaka pochodzenia np. tatarskiego. Zauważ że Tatarzy, Karaimi zachowali olbrzymią autonomię względem państwa, jednocześnie respektowali obyczaje, kulturę Polaków, Litwinów i Rusinów (szczególnie pod koniec I RP kulturę polską, która dominowała wśród szlachty, także kresowej) Co właściwie chciała endecja? (nie mylić z ruchami narodowo-radykalnymi). Chciała wielkiego, wolnego, odpowiedzialnego, praworządnego i bogatego Narodu. Nie tylko społeczeństwa, czyli nie samych pokoleń, które żyły pod koniec zaborów ale i następnych pokoleń daleko naprzód. Chciała żeby naród polski stał się pełnoprawnym narodem europejskim jak Francuzi czy Niemcy. Dmowski był wtedy bardzo jak byśmy to powiedzieli postępowy. Jak w świecie zachodnim dominował leseferyzm, to endecja miała takie oblicze, jak zaczął dominować w latach 30 interwencjonizm to doszło do rozłamu (przy nie małej pomocy polskiego wywiadu wojskowego, ruch narodowy nigdy nie miał szczęścia do agentury w swoich szeregach) na starych (Rybarski, Taylor także Heydel w jakiejś tam mierze), których można nazwać konserwatystami i młodych, którzy kierowali się tendencjami istniejącymi w całym świecie zachodnim, także USA za Roosevelta. Celem jest bogactwo narodu, nie liberalizm sam w sobie. Oczywiście najlepszą metodą osiągania bogactwa jest kapitalizm, to wiemy wszyscy i to nie podlega dyskusji. Ale czy obecni polscy „kapitaliści” czyli dawni biurokraci rodem z PRL, którzy jak przewidywał Trocki, doszli do wniosku że przedłużanie tamtego systemu dłużej się nie opłaca (zresztą i tak by dłużej nie przetrwał) i po prostu rozkradli własność państwa, czy oni czują jakieś duchowe powiązania z kulturą, tradycją polską?

W prawdziwym kapitalizmie np. amerykańskim elita np. Rockefeller, jak by nie było robiła coś dla społeczeństwa (uniwersytety, szpitale, szkoły). A czy nasi „kapitaliści” (pisze w cudzysłowie ponieważ co z nich za kapitaliści jak większość z tego co mają to najpierw rozkradli a później rozmnożyli dzięki przywilejom, jakie gwarantuje im państwo) mówią o sobie: „Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka.”

Pan Kulczyk daje na muzeum Żydów polskich, w którym to będą piękne wystawy o tym jak to paliliśmy masowo Żydów w stodołach i to my jesteśmy winni Shoah.

Zamiast ufundować stypendia na zagranicznych uczelniach, pod warunkiem że ukończywszy je wrócą do Polski i będą pracować u pana Kulczyka, pan Kulczyk woli poniżać naród polski.

Oni nigdy nie pozwolą na przywrócenie nawet Ustawy Wilczka z 1988 r. Rabunek własności państwa został zalegalizowany w świetle prawa przez samo państwo, a raczej biurokrację, która nim sterowała, steruje i będzie raczej sterowała dalej. Czy człowiek praworządny i liberał może zgodzić się na pogwałcenie prawa naturalnego i odebranie im zalegalizowanej własności? Czy może nie odbierając im własności nałożyć pewne regulacje przez system prawny (państwo) aby Polacy mogli w jakiejś mierze konkurować z dawnymi kolaborantami sowieckimi, którzy robią z siebie teraz „Europejczyków”?

Ale ta druga opcja także gwałciłaby ich prawo własności. Czy gdyby syn jakiegoś generała zamordował ci żonę, a sąd mimo niepodważalnych dowodów go uniewinnił to szukałbyś sprawiedliwości na własną rękę, gwałcąc praworządność? W naszej cywilizacji prawo musi wynikać z etyki, inaczej ludzie nie będą go szanować. Czy to co się działo od połowy lat 80 i trwa właściwie aż po dziś dzień godzi się z etyką? Jak pisał Rybarski w „Siła i prawo”, nie można wyobcować jednostki ze społeczeństwa ponieważ tedy mamy patologię (podawał przykład renegata, który ucieka przed wymiarem sprawiedliwości oraz pustelnika). Każda jednostka, normalny człowiek zawsze żyje w jakimś społeczeństwie i wchodzi w interakcje z innymi jednostkami. Tak tworzą się kultury i cywilizacje.

Ja osobiście jako konserwatysta i kapitalista wstąpiłbym do tego ruchu narodowego. Nawet gdyby miał on na celu budowę takiej Szwecji tyle że katolickiej, bo jak by nie było naszym wspólnym, można powiedzieć narodowym interesem jest zmiana obecnego porządku i ładu, zniszczenia obecnego systemu, który powoduję że nasz naród, nie dość że nie może się bogacić to jeszcze zaczyna powoli wymierać. Już pomijam fakt że należy zmienić statu Polski, która jest kolonią korporacji (najnowszy iPhone prawie 3 razy droższy w przeliczeniu na dolary niż w USA, chemia, sprzęt AGD, RTV i inne, no nawet słodycze są tańsze w RFN niż w RP. U nas tańsze niż na Zachodzie są tylko kartofle). Tak wygląda wolny handel? Biały murzyn nad Wisłą ma płacić więcej za ten sam towar niż Francuz, Niemiec czy Amerykanin, przy dużo mniejszych zarobkach? Nie każdy jest cwaniakiem żeby kupować za granicą np. na ebay.

Nawet JKM mówi że dla niego ważniejszy jest naród niż społeczeństwo.

Apeluję do wszystkich liberałów, libertarian, ordoliberałów, kolibrów, kapitalistów, konserwatystów, monarchistów, republikanów żeby wstępowali do Ruchu Narodowego i nie pozwolili aby ruch ten miał dominujący charakter narodowo-radykalny ale żeby był podobny do dawnej endecji jeszcze zanim się zradykalizowała. Oraz żebyśmy tworzyli kadry i programy polityczne, gospodarcze, społeczne tak aby nie być skazanym na import „doradców” jak dawna Solidarność, którzy nas zdradzą przy kolejnym okrągłym stole.

Antoni Padewski

*  *  *

Tadeusz: Pełne pomieszanie z poplątaniem Panie Padewski. Naprostowanie takiego natłoku myśli i wykazywanie po kolei błędów zajęłoby mi chyba naście stron.

Wszystkie te błędy sprowadzają się jednak do jednego, tego co opisałem powyżej. Sam Pan zresztą się do tego przyznaje.

Poświęci Pan wolność, czyli właśnie to co dokonałoby prawdziwej, jakościowej zmiany na ołtarzyku narodowości. Bo to co jest, ale „narodowsze” będzie lepsze. To, że wolność pozwala rozkwitnąć każdemu narodowi, z polskim włącznie chyba Pan zauważa.

Mimo wszystko konsekwentnie woli Pan leczyć chorobę obrazkiem zdrowia niż lekarstwem. Będąc zmuszonym do wyboru – wolność albo narodowość – wybiera Pan to drugie jednocześnie zaprzepaszczając to! Moim zdaniem to poważny błąd. Podejrzewam, że JKM by się ze mną zgodził, ciekawe jak pozostali.

Red.


86 Responses to Kapitalizm czy „wolność narodowa”? Jeszcze o Ruchu Narodowym

 1. Marcin napisał(a):

  „Wypełnieniem owej pustki po spełnieniu najniższych potrzeb jest rozwój, nauka, technologia, kultura, nie żadna religia.”

  Technika czy nauka nie wypełni człowiekowi tej pustki
  może kultura? a na jakich fundamentach oparta? prawda jest taka że odkąd w naszym kręgu cywilizacyjnym kultura „zerwała” z religią obserwujemy ciągły regres kultury jak i samej cywilizacji. Obserwując kulturę współczesną mozna wywnioskować że jeśli trendy się nie zmienią to niedługo goryle i makaki będą miały bogatszą kulturę od naszej.
  Tylko religia jest w stanie wypełnić pustkę w człowieku. Abstrahując czy Bóg istnieje czy nie, ale taka jest prawda. Lub namiastka religii czyli ideologia np. narodowy socjalizm, czy komunizm z podporządkowaną jej kulturą min. socrealizm, Blut und Boden.

 2. Savpether napisał(a):

  @Marek

  „to różnica skąd? może z Marsa? nasa nie dawno coś odkryła na Marsie. może to międzygalaktyczna korporacja logistyczna dostarczająca ziemianom brakującą różnicę żeby bilans się dopiął?”

  Racja, źle napisałem, chodziło mi o to, że konsumujemy ogromne pokłady wszystkiego, bez względu na regenerację surowców naszej planety, a jak tak dalej pójdzie to nie będziemy mieli co jeść. Wiesz ile procent Ziemi jest już wyjałowionej? Ostatnia nadzieja w Hydroponice, a co ze zwierzętami? Z jakością ich mięsa? Wszystko przez zachcianki, na dzisiejszym etapie życia już nie odróżniamy potrzeby od zachcianki, różnica się zatarła, chcę to mogę mieć 9 dzieci, a jak chcę to mogę nawet mieć 5 samochodów, pytanie – po co? Bo chce.

  Ten ustrój ekonomiczny oduczył nas odpowiedzialności, żyjemy w swoim małym świecie i nic nas nie obchodzi, dzień, noc, dni mijają, nawet nie zastanawiamy się, dlaczego jest dzień i noc, po prostu tak jest, bo zawsze tak było, nikogo nie interesuje, że to Ziemia obraca się dookoła własnej osi. Przez taką nie wiedzę zapominamy o tym, że zasoby na naszej planecie są ograniczone, zapominamy, że żyjemy na planecie, a nie na czymś nieskończonym, nie mamy takiej świadomości, że „a czy na pewno mam rodzić dziecko, skoro na świecie jest nas 6 miliardów i nie długo nie będzie co jeść?”, a to bardzo źle. Nie dawno jeden człowiek zapytał mnie – „a co złego w tym, że chcę spełniać własne zachcianki za ciężko zarobione pieniądze?”, a to, że nie jest dzieckiem, żeby spełniać swoje zachcianki, jest dorosłą, odpowiedzialną osobą. Odpowiedzialną za siebie, za swoje czyny, za swoją planetę. Zatraciliśmy tą świadomość, a szkoda, bo przez krótkowzrocznych ludzi pomimo, że ja się staram to moje dzieci i tak spotkają konsekwencje. Tak oto doszliśmy do tego, że my jesteśmy systemem, wszyscy od wszystkich i od wszystkiego i wszystko od wszystkich jest zależne, kapitalizm promuje egoizm, dlatego jak dla mnie znowu odpada jak na system społeczno-ekonomiczny przyszłości 🙂

 3. Savpether napisał(a):

  „Technika czy nauka nie wypełni człowiekowi tej pustki
  może kultura? a na jakich fundamentach oparta? prawda jest taka że odkąd w naszym kręgu cywilizacyjnym kultura „zerwała” z religią obserwujemy ciągły regres kultury jak i samej cywilizacji. Obserwując kulturę współczesną mozna wywnioskować że jeśli trendy się nie zmienią to niedługo goryle i makaki będą miały bogatszą kulturę od naszej.
  Tylko religia jest w stanie wypełnić pustkę w człowieku. Abstrahując czy Bóg istnieje czy nie, ale taka jest prawda. Lub namiastka religii czyli ideologia np. narodowy socjalizm, czy komunizm z podporządkowaną jej kulturą min. socrealizm, Blut und Boden.”

  Rozwój i wiedza jest w stanie, bo tak naprawdę, czym jest ta pustka? Nie wiedzą. Im większa nie wiedza – tym większy strach przed nieznanym, w tym miejscu pojawia się bóg i cały jego dwór razem z klaunami.

  Moi rodzice na szczęście byli na tyle kulturalni, że dali mi wybrać, czy chcę być wierzący, czy nie. Jakiego dokonałem wyboru pewnie się domyślasz, nie idę na łatwiznę i nie uznaję, że czarna energia, czy czarna materia we wszechświecie jest bogiem, czytam o niej i studiuje ją i tak ze wszystkim, nigdy jeszcze nie poczułem pustki, a i kultury tak myślę, że mi nie brakuje z tym, że ja odrzuciłem cały konsupcjonizm i wiele innych, narzuconych obecnych zasad, więc, może na kulturę nie wpływają dawne opowieści, zwane „religią”, a system społeczno-ekonomiczny?

 4. Savpether napisał(a):

  A teraz wybaczcie panowie, dyskusja z Wami była przyjemna. Wymieniliśmy się wieloma informacjami i spostrzeżeniami, a dyskusja moim zdaniem dla obu stron była konstruktywnym doświadczeniem, ale muszę wracać do projektu 🙂 Miłej nocy.

 5. metoda unitaryzacji zerowej napisał(a):

  @Sevpether

  Jeśli jesteś na Polibudzie Gliwickiej lub po PG to idź do dr.Kolano zapytaj się jak wygląda proces produkcji procesorów w intelu i jakie są potrzebne nakłady kapitałowe. Nie jesteśmy na etapie digital works i stworzenia sobie GPRa ALU rejestrów …. świat już poszedł do przodu od procesora 8080 !!

  Każdy komunista twierdzi, że od wynalazku do produkcji to tylko jeden krok – jesteście w błędzie – ten wredny kapitalista ryzykuje swoje własne pieniądze, aby zaspokoić konsumentów.

  Do towarzysza Marko

  jesteś już nudny powtarzasz te swoje banialuki – rozmowa z tobą kończy się na stwierdzeniu ” nie wiesz o czym mówisz ” lub ” Liga Oszustów” ” ewentualnie ” tylko gospodarka towarowo-usługowa” powtarzasz to za każdym razem w każdym temacie !!
  Chłopie sprawia ci to przyjemność ? OK, ale zaśmiecaj stronę Krytyki 1917 tam jest wasze miejsce !!

 6. Marko napisał(a):

  Jak widac zerowy powtarzanie prawdy odbija sie jak od sciany. Nic dziwnego mamy CZA BETONU. Te niby nudne banialuki pozwolily ludziom w Pcimiu przetrwac setki lat. Stanowia podstawe zdrowej gospodarki bo tylko to trzyma ludzi przy zyciu. Masz swoje 5 minut to poszczekaj. W gruncie rzeczy nic nie wniosles, mimo proby zrozumienia czego chcesz nie udalo sie nic konstruktywngeo wysaczyc z belkotu jakim sie popisujesz. Jesli kogos gdzies wysylasz to ja proponuje udaj sie na Sahare. Jest tam duzo piasku. Przyda sie tam wodolejca.

 7. metoda unitaryzacji zerowej napisał(a):

  towarzyszu Marko musicie wrócić na czerwony uniwersytet co by się dokształcić ideologicznie bo widać jeszcze pewne braki w waszym rozumowaniu pod kątem zgodności z pryncypiami marksizmu i leninizmu !!
  Mam swoje 5 minut bo mam tyg. urlop więc mam czas … ty zaś towarzyszu na bezrobociu jadąc na zasiłkach z MOPSu macie czas na pisanie swoich bredni na internetach 🙂

 8. Marko napisał(a):

  Wykorzystaj ten czas zerowy na podniesienie swojego umyslu na wyzszy stopien niz ZERO. Nie daje ci jednak wiekszych szans bo beton w ciagu tygodnia nie kruszeje. Mimo to probuj.

 9. metoda unitaryzacji zerowej napisał(a):

  Ty nie masz czego podnosić na wyższy stopień – po pierwsze trzeba mieć umysł, a nie śmietnik zapełniony komunistycznymi bredniami :+)

 10. Savpether napisał(a):

  @metoda unitaryzacji zerowej

  „Jeśli jesteś na Polibudzie Gliwickiej lub po PG to idź do dr.Kolano zapytaj się jak wygląda proces produkcji procesorów w intelu i jakie są potrzebne nakłady kapitałowe. Nie jesteśmy na etapie digital works i stworzenia sobie GPRa ALU rejestrów …. świat już poszedł do przodu od procesora 8080 !!

  Każdy komunista twierdzi, że od wynalazku do produkcji to tylko jeden krok – jesteście w błędzie – ten wredny kapitalista ryzykuje swoje własne pieniądze, aby zaspokoić konsumentów.”

  Stary, twój mózg jest naprawdę zrujnowany. Nie rozumiesz, że to tylko gra? Stworzyliśmy sobie grę, w którą gramy całe życie, SAMI ustaliliśmy zasady, SAMI do nich się stosujemy, SAMI zamykamy sobie drogę do prostoty. Nie czaisz, że SAMI może to wszystko zlikwidować? 🙂 Wprowadzić nowe zasady, albo w ogóle ich nie wprowadzać? Jak już mówiłem nie jestem komunistom, ale też nie uważam, że firma to jakaś nadnaturalna osoba, która pozwala nam wytwarzać procesory 😀 Procesory nie wytwarza kapitał, nie wytwarzają ich zasoby, do baku samochodowego nie nawpychasz dollarów i nie pojedziesz. To wszystko robią ludzie lub maszyny obsługiwane przez ludzi. Myślisz, że kapitaliści wymyślają technologie? 😀 Rozczaruję Cię – robią to naukowcy, kapitaliści inwestują, bo inwestycja to gra, która sobie wymyślili i narzucili światu.

  „ten wredny kapitalista ryzykuje swoje własne pieniądze, aby zaspokoić konsumentów.”

  Biedny kapitalista… Zróbmy mu zrzutkę, żeby nie musiał się martwić.

  „jesteś już nudny powtarzasz te swoje banialuki – rozmowa z tobą kończy się na stwierdzeniu ” nie wiesz o czym mówisz ” lub ” Liga Oszustów” ” ewentualnie ” tylko gospodarka towarowo-usługowa” powtarzasz to za każdym razem w każdym temacie !!
  Chłopie sprawia ci to przyjemność ? OK, ale zaśmiecaj stronę Krytyki 1917 tam jest wasze miejsce !!”

  Z tego co ja wiem – obowiązuje wolność słowa, a internet to ostatnia twierdza tej wolności, nie chcesz nie dyskutuj z Marko, ale nie zabraniaj mu mówić.

  „towarzyszu Marko musicie wrócić na czerwony uniwersytet co by się dokształcić ideologicznie bo widać jeszcze pewne braki w waszym rozumowaniu pod kątem zgodności z pryncypiami marksizmu i leninizmu !!
  Mam swoje 5 minut bo mam tyg. urlop więc mam czas … ty zaś towarzyszu na bezrobociu jadąc na zasiłkach z MOPSu macie czas na pisanie swoich bredni na internetach”

  Ty z kolei musisz nauczyć się wyraźnie pisać i radzić sobie ze swoim dualizmem poglądowym do którego przyuczył Cię wąski świat w którym żyjesz 🙂 Czy tak trudno odrzucić wszystko co było Ci wmawiane od urodzenia i zacząć myśleć? Czy tak trudno logicznie myśląc wpaść na to, że kapitalistyczna gospodarka przy obecnym stanie planety to wyrok śmierci dla niej? 😀 Stary Ty się wzbogacisz, będziesz zadowolony i zdechniesz od toksyn 😀 Tego chcesz? Otrzeźwiej.

  Jeszcze raz powtórzę nikt mi na to nie odpisuje, nie odpisałeś mi tez na statystyki i wykresy do których podlinkowałem.

  KAPITALIZM TO SYSTEM LINIOWY, na planecie o ograniczonych zasobach i przy obecnym tempie konsumpcji ten system to NON-SENS, ABSURD, SAMOBÓJSTWO. Potrzebujemy cyklu, a nie liniowości i takim systemem społeczno-ekonomicznym jest RBE – RESOURCE BASED ECONOMY (GOSPODARKA BAZUJĄCA NA ZASOBACH).

 11. Savpether napisał(a):

  *zasoby pienięzne

 12. Władimir Władimirowicz napisał(a):

  „Jesli kogos gdzies wysylasz to ja proponuje udaj sie na Sahare. Jest tam duzo piasku. Przyda sie tam wodolejca.”

  Lepiej jego wysłać niż was towarzyszu Marko.
  Znacie towarzyszu Marko ten dowcip, że jak wprowadzić ten wasz towarzyszu Marko i waszych towarzyszy ulubiony ustrój to na Saharze zabraknie piasku. Na kartki będzie.

 13. Władimir Władimirowicz napisał(a):

  „KAPITALIZM TO SYSTEM LINIOWY, na planecie o ograniczonych zasobach i przy obecnym tempie konsumpcji ten system to NON-SENS, ABSURD, SAMOBÓJSTWO. Potrzebujemy cyklu, a nie liniowości i takim systemem społeczno-ekonomicznym jest RBE – RESOURCE BASED ECONOMY (GOSPODARKA BAZUJĄCA NA ZASOBACH).”

  No proszę drugi Fresco.
  I tak nic z tego nie wyjdzie. Musielibyście wymordować wiele milionów istnień ludzkich.
  Dla was cel uświęca środki? I jakie wartości wam przyświecają? Tak bardzo nienawidzicie swojego gatunku?
  Na który rok planujecie zmuszenie wszystkich do posługiwania się walutą wyrażoną w dżulach?

  Socjalizm bez terroru długo nie wytrzyma.

 14. Władimir Władimirowicz napisał(a):

  To co sam Socjalizm. Czy może planujecie dalszy etap?
  Każdemu wedle pracy, każdy wedle możliwości?
  Dawniej próbowali w łagrach, ale technologia im nie pozwalała bo ani nie znali dokładnie możliwości (dlatego nawet za dużo zmarło, no ale ktoś musiał pracować dla ojczyzny socjalistycznej) ani nie znali dokładnej wartości pracy wyrażonej w dżulach (właściwie to ich nie interesowało) anie nie znali potrzeb (trochę za dużo zmarło z głodu i wycieńczenia).
  No ale mamy w końcu XXI wiek i problem z głowy, nie?
  Wystarczy proletariuszowi wszczepić biochip i już wszystkie niezbędne informacje mamy w komputerze.
  A jak któryś będzie oporny, który przeszedł suchą stopą pranie mózgu przez Ministerstwo Prawdy i będzie odmawiał pracy na rzecz naszej pięknej socjalistycznej matki Ziemi mimo że komputer mówi (dosłownie) że jeszcze może popracować to milusińscy z Ministerstwa Miłości „wytłumaczą” mu że błądzi i że wicie rozumicie konieczność dziejowa. Tyle ile „spalił” dżuli tyle mu partia, która jest jak matka dobra ale i potrafi być surowa przydzieli tak żeby bilans wyszedł na zero (bo po co więcej, jeszcze się roztyje a wiadomo gruby to ma choroby krążenia, cukrzycę, lepiej biedaczka na to nie narażać).
  To co wszyscy ludzie radzieccy stłoczeni w miastach molochach a tych co uciekną na prowincję „odwiedzą” drony, nie?

 15. Savpether napisał(a):

  „No proszę drugi Fresco.
  I tak nic z tego nie wyjdzie. Musielibyście wymordować wiele milionów istnień ludzkich.”

  Jaką wiedzę posiadasz mówiąc o tym, że nic z tego nie wyjdzie? Nie nie musimy nikogo mordować w przeciwieństwie do Was, ile ludzie zostało wymordowanych pośrednio przez korporacje w I WS? O co poszło w I WS, bo chyba nie o austriackiego księcia? Ile ludzi wymordowała bieda, która jest nieodłącznym elementem kapitalizmu? Ile ludzi zostało wymordowanych za zasoby naturalne dla korporacji, a ile straciło dach nad głową w Ameryce Południowej i zostało zmuszonych do pracy dla korporacji?

  W Afryce nie było biedy i głodu dopóki nie przyszły korporacje i kapitalizm.

  „Dla was cel uświęca środki? I jakie wartości wam przyświecają? Tak bardzo nienawidzicie swojego gatunku?”

  Nie. Wartości ludzkie. Walczymy o jego dobro, jak możemy go nienawidzić?

  „Na który rok planujecie zmuszenie wszystkich do posługiwania się walutą wyrażoną w dżulach?”

  Po co wracać do gospodarki monetarnej? Żeby znowu wszystkich wpędzić w dżungle?

  „Socjalizm bez terroru długo nie wytrzyma.”

  To nie socjalizm, socjalizm zakłada istnienie gospodarki monetarnej. Poza tym proszę Cię, abyś zapoznał się z danym temat jeśli chcesz zaczynać ze mną dyskusję. Nikt do nikogo nie będzie przymuszał, bo nie będzie rządów, ani prawa. Będziecie mogli budować sobie gdzie swoje małe kapitalizmy, albo skorzystać z alternatywy. Co do prawa… zamiast stawiać znak uwaga śliska nawierzchnia, będziemy pokrywać w tym miejscu nawierzchnię materiałem antypoślizgowym. W szkołach dla chętnych będziemy prawidłowo uczyć, bo po co łamać dorosłych jak można odpowiednio wyedukować dzieci? Będziemy dmuchać na zimne, zamiast gorące zalewać wodą. W szkołach nie będziemy uczyć tego „co myśleć”, jak uczą obecnie, będziemy uczyć „jak myśleć”.

  Może ustrój przyszłościowy i nieprawdopodobny, ale jak to Einstein mawiał „Aby odkrywać nowe rzeczy należy stawiać w świetle zwątpienia nawet najpewniejsze teorie”. Postawiliśmy – kapitalizm.

  „Każdemu wedle pracy, każdy wedle możliwości?”

  Po co te bzdury? Masz materiały na youtube i na stronach – zapoznaj się z nimi. W systemie o którym mówisz nie jest ważne posiadanie, a dostęp. Nie musisz mieć wszystkiego, ale ważnym jest dla Ciebie dostęp do tego co potrzebujesz. Prawda?

  To, że pracujesz na komputerze nad projektem 3 lata nie oznacza, że po tych 3 latach laptop dalej będzie Ci potrzebny, więc dlaczego nie ma go używać ktoś inny? To jest rzecz, to jest coś, a nie ktoś. Można się nią współdzielić.

  „Dawniej próbowali w łagrach, ale technologia im nie pozwalała bo ani nie znali dokładnie możliwości (dlatego nawet za dużo zmarło, no ale ktoś musiał pracować dla ojczyzny socjalistycznej) ani nie znali dokładnej wartości pracy wyrażonej w dżulach (właściwie to ich nie interesowało) anie nie znali potrzeb (trochę za dużo zmarło z głodu i wycieńczenia).”

  Dawniej nikt tego nie próbował. Nikt nie eliminował gospodarki pieniężnej, wojska, rządów, prawa, państw, dawniej nikt nie zakładał, że ziemskie zasoby to rzecz wspólna. Żyjesz w swoim małym świecie i trzymasz się tego co znasz i wszystko próbujesz wrzucać do koszyków które już posiadasz z plakietkami „komunizm”, „kapitalizm”, „anarchia” i inne. Nie dopuszczasz do swojej świadomości, że może istnieć coś innego, co nie możesz wrzucić do żadnego koszyka, a przecież to o czym dyskutujemy eliminuje też czynnik ludzki na poziomie strategicznym, to gdzie wrzucisz i do czego przyrównasz? Kapitalizm? Komunizm?

  „A jak któryś będzie oporny, który przeszedł suchą stopą pranie mózgu przez Ministerstwo Prawdy i będzie odmawiał pracy na rzecz naszej pięknej socjalistycznej matki Ziemi mimo że komputer mówi (dosłownie) że jeszcze może popracować to milusińscy z Ministerstwa Miłości „wytłumaczą” mu że błądzi i że wicie rozumicie konieczność dziejowa.”

  Nie będzie Ministerstwa Prawdy, nie będzie ministerstw. Pracować ma to co zostało do tego stworzone – maszyny. To, że Twoja wiedza technologiczna stoi na tak niskim poziomie nie jest moją winą.

  Obecnie posiadamy maszyny, które naprawiają maszyny, maszyny decyzyjne, maszyny, które produkują maszyny, maszyny, które produkują przedmioty, maszyny, które zajmują się uprawa roli, a nawet hydroponiką, maszyny, które mogą uczyć(aczkolwiek wątpię, by tu wolontariuszy brakowało), maszyny które mogą transportować, zarządzać, itd. W takim świecie człowiek oddaje się rozrywce, kulturze, nauce, rozwojowi.

  Jeden z aktorów teatralnych mawiał, że najlepszym aktorem jest ten, kto jest biedny finansowo, a bogaty wewnętrznie, ten kto pracuje w teatrze z pasji, a nie za pieniądze, jeśli taki ktoś ma co włożyć do garnka w domu (bo żywność będzie produkowana masowo przez maszyny), to nawet nie pomyśli o pieniądzach. Kolejny przykład – jacy nauczyciele są najlepsi? Ci co pracują z pasji. Owszem wymagają wynagrodzenia, ale czy rzeczywiście chcą pieniędzy? Nie, oni chcą coś zjeść, ubrać się, pójść do kina, do teatru, itd. Jakby mieli to wszystko zapewnione w zamian za pieniądze to jak myślisz co by wybrali? Pieniądze są rzeczą pośrednią między nami, a tym co potrzebujemy/chcemy. Nie stanowią wartości samej w sobie.

  „To co wszyscy ludzie radzieccy stłoczeni w miastach molochach a tych co uciekną na prowincję „odwiedzą” drony, nie?”

  Nie, jak już mówiłem będziecie mogli sobie budować jakieś swoje małe kapitalizmy, bo nie będzie prawa, które Wam tego zabronią 🙂

 16. Savpether napisał(a):

  @metody unitaryzacji zerowej

  Przeglądałem sobie youtube i znalazłem coś dla Ciebie:
  http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ouaCis5YPnE

 17. Marko napisał(a):

  Fenomenem internetu sa „inteligentni durnie”. Mamy tutaj przykladow az nadto. Cecha tej grupy jest proba zagluszania tych, ktorzy posluguja sie nowa swiadomoscia i obalaja stereotypy myslenia i patrzenia na swiat poprzez butny krzyk podpierany cytowaniem „naukowych dziel klasykow” jako jedynie slusznych i obowiazujacych. Najsmieszniejsze jest to, ze w tej grupie nie ma ani jednego, kto by mial jakiekolwiek doswiadczenia z realna gospodarka i wiedzial o czym w ogole mowa. Jest jednak tak przekonany o swojej wiedzy i wyzszosci, ze gotow zaje….kazdego oponenta, ktory chce mu otworzyc slepia i powiedziec, ze broni glupiej i ostatecznie przegranej sprawy, w ktorej predzej czy pozniej sam stanie sie ofiara.

 18. Metoda unitaryzacji zerowej napisał(a):

  A wy jesteście jak jehowy co chodzą od drzwi do drzwi !!! Idź otwierać oczy do kolegów z krytyki i 1917.

  @Sevpether

  Już to, gdzieś słyszałem, a no tak – tak samo bredzili wasi towarzysze 100 lat temu nakłaniając ludzi przemocą do zaakceptowania komunizmu !!

  Jak znam życie o braku możliwości rachunku ekonomicznego w socjalizmie też nie słyszałeś ??

  Wszystko co jeden i drugi typ powiedział zostało przyjęte apriorycznie – towarzysz Marko i Sevpether muszą oczywiście mieć racje bo to było ćwiczone i tak mówili na czerwonym uniwersytecie 🙂

 19. Marko napisał(a):

  Zerowy sadzac po tym jak powatarzasz swoja „ekonomiczna mantre” to sam jestes ofiara jakiegos czerwonego uniwersytetu. Tutaj ani Sev ani Marko nie mowia o socjalizmie czy komunizmie tylko wala w beton nowym otwarciem na rzeczywistosc. To ze beton nie chce sie skruszyc nie dziwi. Prawda ma zawsze do przebycia dzungle a glupota otwiera bez problemu kazde drzwi. Ot taki feler tego Universum.

 20. metoda unitaryzacji zerowej napisał(a):

  @Marko

  Widzę, że nie jesteś zbytnio rozumny !! Ile jeszcze razy mamy powtórzyć, że mamy w dupie twoje wizje po kilku głębszych ??

  Masz odpowiednie strony na szerzenie swoich „wizji” typu wyeliminowanie pieniądza, produkowanie i rozdawanie każdemu po równo – te strony to Krytyka Polityczna i 1917 !! Tam znajdziesz towarzyszy, którzy mają podobne wizje i możecie się poklepywać po plecach i psioczyć na ten niesprawiedliwy świat w jakim przyszło wam żyć !! Ewentualnie, aby zwrócić na swój problem szerszą uwagę – samobójstwo grupowe 🙂

  Będzie o was głośno towarzyszu Marko – oj będzie 🙂

 21. Savpether napisał(a):

  „Już to, gdzieś słyszałem, a no tak – tak samo bredzili wasi towarzysze 100 lat temu nakłaniając ludzi przemocą do zaakceptowania komunizmu !!

  Jak znam życie o braku możliwości rachunku ekonomicznego w socjalizmie też nie słyszałeś ??

  Wszystko co jeden i drugi typ powiedział zostało przyjęte apriorycznie – towarzysz Marko i Sevpether muszą oczywiście mieć racje bo to było ćwiczone i tak mówili na czerwonym uniwersytecie”

  Savpether* gwoli ścisłości. Już udzieliłem odpowiedzi na te zarzuty – takie same kierował do mnie @Władimir Władimirowicz.

  Jeśli chcesz już mówić o tym co mówili komuniści 100 lat temu, to poczytaj proszę. Ja czytałem dwie z trzech książek Richarda Pipesa – „Rewolucja Rosyjska” i „Rosja Bolszewików”. Zarzucasz mi, że to samo mówili komuniści 100 lat temu, czyli wrzucasz to co mówię do koszyka, którego zawartość najbardziej do tego pasuje, czyli popełniasz błąd, bo są rzeczy, które bezwzględnie dyskwalifikują koszyk z napisem – komunizm.

  Po pierwsze, komunizm zakłada walkę warstwy społecznej robotników przeciwko oligarchą. RBE nie. Komunizm zakłada gospodarkę monetarną. RBE nie. Komunizm zakłada pracę ludzi(np. na fabrykach). RBE nie. Komunizm zakłada istnienie rządów, banków, instytucji, określa stopień tolerancji religijnej i tolerancji innych poglądów. RBE nie. Wreszcie komunizm zakłada Gospodarkę centralnie sterowaną. RBE nie.

  W RBE są sklepy w których są produkty. W kapitalizmie to ile produktów jest potrzebne określa człowiek – przedsiębiorca, właściciel sklepu. W RBE komputer, który zlicza ile towarów ludzie biorą i spożywają, na tej podstawie powstają dane lokalne nt. ile towarów ludzie potrzebują w danym sklepie, nazwijmy go Centrum Żywności. Sklepikarz wysyła zamówienie do dostawcy produktów. Analogicznie komputer wysyła zamówienie do globalnego AI. Globalne AI sprawdza ilość zasobów gospodarki i kontroluje podział dostępnych towarów, nie człowiek, a maszyna – eliminujemy czynnik ludzki. Globalne AI wysyła informacje do komputerów w składach żywności, a te zaprzęgają w pełni zautomatyzowany transport do dostarczenia żywności. Całość działa jak kapitalizm bez czynnika ludzkiego, ludzkiej chytrości, ludzkiego egoizmu(który kapitalizm tworzy), ludzkiej zachłanności, ludzkiej nieodpowiedzialności.

  Tak więc drodzy moi kapitaliści RBE bliżej do kapitalizmu niż, do komunizmu, bo OPIERAJĄC SIĘ o CZĘŚĆ socjalistycznych zasad wykorzystuje kapitalistyczny mechanizm, do tego dodajemy automatyzację i mamy system ekonomiczny przyszłości. Wolę to niż superkorporację i rzeszę bydła, które ma parcie na kasę.

  Tak poza tym @metoda unitaryzacji zerowej zaczynasz pisać to samo, nie odpowiedziałeś na moje argumenty i zaczynasz puszczać pianę z ust, więc myślę, że rozmowa skończona?

 22. metoda unitaryzacji zerowej napisał(a):

  W tym waszym nowym komunizmie dalej mamy do czynienia z centralnym planowaniem tylko TY nie masz o tym pojęcia.
  Kto wybuduje ten komputer i kto napisze do niego program jak nie człowiek. Dokładnie to samo słyszałem kiedy w latach ’60 i ’70 wchodziły do użytku ekonometryczne makromodele gospodarki socjalistycznej. Wszystkie problemy centralnego planowania miały zostać rozwiązane !!

  Planowanie w kapitalizmie następuje w każdej firmie od tego jest rachunek ekonomiczny – mamy systemy ERP masz planowanie dbasz o cash flow patrzysz na zysk i stratę – patrzysz ile masz części zapasowych na magazynie jak to wpływa na CF czy masz wystarczająco to naprawy czy też do produkcji etc.etc.

  Ty zaś chcesz wprowadzić centralne planowanie na poziomie wyższym czyli niby jeden super komputer policzy jakie są preferencje konsumentów kto i ile potrzebuje – co bardziej zabawne usuwasz konkurencję i pojęcie rzadkości dóbr w gospodarce. Dobra są rzadkie zresztą praca jest dokładnie takim samym dobrem. Krańcowej produktywności pracy jak znam życie też nie bierzecie pod uwagę ???

  To co napisałeś to jest stek bzdur – na papierze wszystko dobrze wygląda mój młody kolego !!

  Ten twój super nowy system nie ma nic wspólnego z kapitalizmem bo ty chcesz wyeliminować rachunek ekonomiczny pieniądz rynek konkurencję subiektywne wartościowanie konsumentów naturalną stopę procentową etc.etc.

  Koniec tematu – teraz komunistyczne TROLLE wypad na 1917 !!!

 23. metoda unitaryzacji zerowej napisał(a):

  Wśród elementów idei promowanej przez Ruch Zeitgeist jest: zastąpienie ludzkiej pracy poprzez automatyzację, zarządzanie odbywające się poprzez – kolektywną współpracę społeczeństwa – KOLEKTYWNĄ WSPÓŁPRACĘ SPOŁECZEŃSTWA !!!! czyli jednak kolektywizm, a nie indywidualizm 🙂

  Ruch Zeitgeist nie opowiada się za zniesieniem wartości prywatnej, jednak uważa, że jest to przestarzały koncept i z czasem zostanie zastąpiony „systemem uniwersalnego dostępu”.

  czyli jednak wg. WAS nawiedzonych własność prywatna jest BEE i w ramach współpracy i kolektywizmu w moim mieszkaniu dostanie przydział jeden Tunek dwóch Murzynów z Zimbabwe :+)

  SUPER znam nawet wasz sposób zastąpienia własności prywatnej – tym nowym lepszym systemem za pomocą AK-47 jak znam życie 🙂

  Wszystko wrzucone do wora i ten napis ” NAUKOWE ” dokładnie tak samo robili komuniści jakimi jesteście – najlepszy sposób na przekonanie kogoś było nadanie temu słowa NAUKOWE

  teraz wiem, że mam do czynienia z kompletnymi wariatami – Marko & spółka z projektu Venus 🙂

 24. lolek napisał(a):

  „teraz wiem, że mam do czynienia z kompletnymi wariatami – Marko & spółka z projektu Venus :)”

  całkowicie zgadzam się w tym
  panowie czy towarzysze jak tam wolą wierzą ślepo w RBE
  tak samo jak jak kiedyś ludzie ślepo wierzyli w komunizm, który pięknie „inteligenci” podbudowali teoriami i modelami.
  Szczególnie romantyczna młodzież szybko się zarażała wirusem komunizmu. Równość, wolność, dostatek, braterstwo, sprawiedliwość społeczna. Ludzie łapali się na te piękne hasła przy okazji zarażając się wirusem komunizmu. To tak jak facet poleci na ładną, pociągającą kobietę przy okazji zarażając się wirusem HIV. Choćby bardzo chciał, tego wirusa już się nie pozbędzie.

 25. metoda unitaryzacji zerowej napisał(a):

  „Zasady nowego ustroju gospodarczego, powstałego po upadku kapitalizmu, określili już kontynuatorzy Marksa (on sam na ten temat nie zabierał głosu): miał to być komunizm – ustrój oparty na społecznej własności środków produkcji (państwowej lub spółdzielczej), z centralnym planowaniem i zarządzaniem, zastępującymi mechanizm rynkowy w regulacji procesów gospodarczych, dążący do pełnego zaspokojenia potrzeb społecznych na drodze rozdawnictwa dóbr i usług, przy zastosowaniu zasady „każdemu według potrzeb” (całkowita eliminacja wymiany i pieniądza).

  P.S specjalnie dla ciebie wstęp do ekonomii marksistowskiej, gdzie mowa o ” całkowitej eliminacji wymiany i pieniądza ” :+)

  Czyli teraz już wasz projekt „wariaci z Venus ” jest zbieżny z komunizmem i marksizmem. Panowie strona 1917 i Krytyki Politycznej czeka na wasze rewelacje.

 26. Savpether napisał(a):

  Odpisałem dwa razy, na Twoje zarzuty, niestety moje komentarze nie są udostępniane, widać Wasza „wolność słowa” działa 🙂

 27. Savpether napisał(a):

  Jako, że już odpisałem dwa razy nie będę się produkował po raz trzeci. Niech moderatorzy się postarają i znajdą moje dwa poprzednie komentarze.

  „Czyli teraz już wasz projekt „wariaci z Venus ” jest zbieżny z komunizmem i marksizmem. Panowie strona 1917 i Krytyki Politycznej czeka na wasze rewelacje.”

  Masz taki wąski rozumek… Jak jakiś ustrój likwiduje pieniądze to już jest zbieżny z komunizmem, czy makrsizmem? 🙂 Kiedyś zmądrzejesz, zobaczysz.

 28. Marko napisał(a):

  On na pewno nie zmadrzeje. To jest ta fala „inteligentnych durniow”. Betonowi pieniacze lyzka wylewajacy wode z tonacego okretu na ktorym siedza. Niech wylewa. Postoimy na brzegu i sie posmiejemy. Szkoda naszej energi Sav na majtkow.

 29. Savpether napisał(a):

  Eh… chyba masz rację. Aczkolwiek jeśli kiedykolwiek będziesz miał problem @metody unitaryzacji zerowej albo zawiedziesz się na swoich obecnych poglądach, albo otworzysz się na coś poza swoim wąskim światem to wal do mnie savpether@gmail.com podyskutujemy 🙂

 30. Admin1 napisał(a):

  Bardzo dobrze jazda stąd bolszewicy!!!
  Marnować swoją energię i infromacje gdzie indziej!!!
  Won bo chyba rozumiecie tylko po rusku
  Won!!!

 31. Savpether napisał(a):

  Ale miły admin. Jaki admin takie towarzystwo na blogu, masz rację, nie znosicie żadnego głosu krytyki w Waszą stronę, dużo na tym tracicie, już nie będę dłużej tutaj pisał, masturbujcie się we wzajemnym kółku adoracji 😉 Strona antykapitalizm.pl powstaje 🙂

 32. Marko napisał(a):

  To jakis dupek podszywajacy sie pod admina. Sfrustrowany krzykacz spod znaku muszki. Zdeprawowane pokolenie frustratow bez osiagniec idace na dno ze swoimi ideami. Lepsza bylaby strona progospodarka a nie antykapitalizm bo walenie w beton nie ma sensu. Lepiej budowac nowe niz burzyc i prostowac cos, co jest przegrane.

 33. Goran napisał(a):

  „już nie będę dłużej tutaj pisał, masturbujcie się we wzajemnym kółku adoracji ;)”

  Nie no zostań. Proszę cię bardzo. Zostań. Marko też niech zostanie. Masturbacja bez was to już nie to samo.

 34. Marko napisał(a):

  Powyzszy wpis to przyklad degeneracji pokolenia socjalistyczno-kapitalistycznego. Masturbanci systemowi. Mysla glowkami bo w glowach wyschniete siano. Prokapa stal sie groteska choc pewnie nie taki byl zamiar.

 35. Admin1 napisał(a):

  Specjalnie dla ciebie żebyś zrozumiał:

  Убирайся отсюда и не возвращаться!

 36. Szymon Brzeski napisał(a):

  „Prokapa stal sie groteska choc pewnie nie taki byl zamiar.”

  Groteska to jest pan i pana kolega od kolejnych utopii.
  Naprawdę nie chcę was panowie obrażać ale lepiej to napiszę:

  Ja panowie jeszcze dziś kazałbym was zamknąć w Tworkach, bo stanowicie panowie ze swoimi poglądami, których wcielanie w życie skończy się kolejnymi 100 mln ofiar śmiertelnych, zagrozenie nie tylko dla bezpieczeństwa publicznego, wewnętrznego, porządku konstytucyjnego ale przede wszystkim dla całej ludzkości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *