Czy polski parlamentaryzm dochodzi do dna?

W piątek 13-ego, w niemal pustym Sejmie, Komisja Nadzwyczajna przyjęła projekt zmian w Kodeksie Wyborczym, które zabetonują wybory do Parlamentu Europejskiego Czytaj więcej »

 

Kardynał Dziwisz opóźnia beatyfikację?

Jak podaje Dziennik.pl…

„Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II napotkał poważne trudności i opóźnia się – donosi włoski tygodnik „Panorama”. Powodem jest fakt, że kardynał Stanisław Dziwisz nie udostępnił komisji prywatnych notatek papieża. Brakuje też zeznań jednego z kluczowych świadków.

Watykanista tygodnika Ignazio Ingrao napisał o „niepokojących szczegółach, rzucających cień na proces beatyfikacyjny”.

Według jego informacji, wśród zeznań około 120 świadków kolejnych etapów życia polskiego papieża brakuje świadectwa jednego z jego najbliższych współpracowników – byłego watykańskiego sekretarza stanu kardynała Angelo Sodano. Włoski watykanista twierdzi, że odmówił on złożenia zeznań. Tym samym – zauważa – w „rekonstrukcji życia Jana Pawła II” brakuje relacji o decydującym znaczeniu.

Jako kolejny „cień” Ingrao wymienia kłopoty komisji historycznej, kierowanej przez księdza Michała Jagosza. Jak stwierdza, komisja ta nie mogła przestudiować wszystkich dokumentów, będących w posiadaniu kardynała Stanisława Dziwisza.

„Panorama” przypomina, że w swym testamencie Jan Paweł II nakazał spalić wszystkie swe osobiste notatki, jednak jego były sekretarz tego nie zrobił. Archiwum, przeniesione z Rzymu, nie zostało do tej pory nawet zinwentaryzowane – utrzymuje tygodnik. Według watykanisty kardynał Dziwisz nie umożliwił ekspertom wglądu w te osobiste materiały. ”

Źródło: www.dziennik.pl