Braun: To zła historia jest matką złej polityki

To zła historia jest matką złej polityki. Niech się wam broń Boże nie wydaje, że możecie rozszerzyć waszą, piękną wolnościową idee, nie wracając do historii Czytaj więcej »

 

Kardynał Dziwisz opóźnia beatyfikację?

Jak podaje Dziennik.pl…

„Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II napotkał poważne trudności i opóźnia się – donosi włoski tygodnik „Panorama”. Powodem jest fakt, że kardynał Stanisław Dziwisz nie udostępnił komisji prywatnych notatek papieża. Brakuje też zeznań jednego z kluczowych świadków.

Watykanista tygodnika Ignazio Ingrao napisał o „niepokojących szczegółach, rzucających cień na proces beatyfikacyjny”.

Według jego informacji, wśród zeznań około 120 świadków kolejnych etapów życia polskiego papieża brakuje świadectwa jednego z jego najbliższych współpracowników – byłego watykańskiego sekretarza stanu kardynała Angelo Sodano. Włoski watykanista twierdzi, że odmówił on złożenia zeznań. Tym samym – zauważa – w „rekonstrukcji życia Jana Pawła II” brakuje relacji o decydującym znaczeniu.

Jako kolejny „cień” Ingrao wymienia kłopoty komisji historycznej, kierowanej przez księdza Michała Jagosza. Jak stwierdza, komisja ta nie mogła przestudiować wszystkich dokumentów, będących w posiadaniu kardynała Stanisława Dziwisza.

„Panorama” przypomina, że w swym testamencie Jan Paweł II nakazał spalić wszystkie swe osobiste notatki, jednak jego były sekretarz tego nie zrobił. Archiwum, przeniesione z Rzymu, nie zostało do tej pory nawet zinwentaryzowane – utrzymuje tygodnik. Według watykanisty kardynał Dziwisz nie umożliwił ekspertom wglądu w te osobiste materiały. ”

Źródło: www.dziennik.pl