Polski samorząd nad przepaścią – zwycięstwo dyzmokracji

Przeglądając ulotki wyborcze kilku kandydatów z mojej okolicy znajduję przeróżne zapowiedzi tego, co to się w gminie nie zadzieje, jeśli tylko oddam na nich swój głos Czytaj więcej »

 

Katolickie korzenie wolnej gospodarki. Alejandro Chafuen w Krakowie!

Przypominamy, że Fundacja PAFERE oraz Klub Polonii Christiana w Krakowie zapraszają na wykład wybitnego znawcy myśli późnych scholastyków, prof. dr. Alejandro A. Chafuena: “Katolickie korzenie wolnej gospodarki”.

Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 9 września, o godz. 18:00 w sali konferencyjnej hotelu Miodosytnia przy ul. św. Wawrzyńca 6 w Krakowie. Spotkanie będzie połączone z promocją książki prelegenta zatytułowanej: Wiara i wolność. Myśl ekonomiczna późnych scholastyków.Fragmenty książki można przeczytać tutaj…

Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!

Notka na temat książki:

Powszechnie przyjęło się uważać, że początkiem nowożytnej teorii ekonomii są dzieła Adama Smitha. Dorobek hiszpańskich scholastyków z XVI i XVII wieku, związanych z Uniwersytetem w Salamance, został w znacznej mierze zapomniany.

Rozważając niuanse takich zagadnień jak sprawiedliwa cena oraz legitymizacja własności prywatnej, ci katoliccy teolodzy i filozofowie jako pierwsi wysunęli koncepcje, współcześnie zazwyczaj kojarzone są ze Smithem. W Wierze i wolności Alejandro A. Chafuen powołuje się na wiele tekstów prawdopodobnie nieznanych czytelnikom.

W swej pracy udowadnia, iż korzeniami współczesnej ekonomii są między innymi prawo naturalne i teologia moralna która została zapoczątkowana przez św. Tomasza z Akwinu, a kontynuowana i dopracowana właśnie przez hiszpańskich scholastyków z zakonu dominikanów (Francisco de Vitoria i Domingo de Soto), franciszkanów (Jaun de Medina oraz Luis de Alcala) i jezuitów (Luis de Molina, Juan de Mariana). Jego książka jest wyzwaniem zarówno dla ekonomistów oraz teologów, jak i zwykłych czytelników. Wskazuje bowiem na potrzebę oparcia współczesnej ekonomii i nauki Kościoła w tym zakresie na fundamencie nienaruszalności prawa własności

ALEJANDRO A. CHAFUEN (ur. 1954) jest założycielem i prezesem Atlas Economic Research Foundation, powstałej przy Uniwersytecie George Mason w Wirginii, członkiem zarządu ACTON Institute. Z pochodzenia Argentyńczyk, pobierał nauki w Grove City College w Pensylwanii i na Katolickim Uniwersytecie Argentyńskim. Jest jednym z czołowych światowych badaczy tomistycznej i późnoscholastycznej myśli ekonomicznej. Wykładał między innymi na Universidad Francisco Marroquin (Gwatemala), Narodowym Uniwersytecie Hispanoamerykańskim (Oakland w Kalifornii) oraz na Uniwersytecie Buenos Aires i Katolickim Uniwersytecie Argentyńskim.Jego felietony publikowały “La Nación” i “The Wall Street Journal”.

P.


6 Responses to Katolickie korzenie wolnej gospodarki. Alejandro Chafuen w Krakowie!

 1. Marko napisał(a):

  Gospodarka nie jest zwiazana z zadna religia. Zeby produkowac buty czy kaszanke nie trzeba zadnej wiary i filozofii. Potrzeba tylko maszyny, surowca i (jeszcze) czlowieka. Gdyby ktos chcial sie dokopac do prawdy to znajdzie zatrwazajce proby zagarniecia wytworow gospodarki czlowieka wlasnie przez „religie” i jej tworcow.

 2. KK napisał(a):

  a czemu nie udało się załatwić wykładu zaraz po konferencji 8 września? 9 września i o tej godzinie to masakra, ludzie spoza Krakowa też muszą w poniedziałek pracować…

 3. Stg44 napisał(a):

  @do komunisty marko: trollu internetowy, nie bredź. Napij się i strzel barana w najbliższą ścianę.

 4. Andrzej Stypuła napisał(a):

  Uwaga – zamierzający odiwiedzić link podany powyżej do fragmentów książki muszą się liczyć z zainfekowaniem komputera przez wirus „Live Security Platinum”. Upierdliwy do usuniecia. Do admin strony, czy autorów – sprawdzajcie linki na „własnej skórze”.

 5. Iwcia napisał(a):

  U mnie wszystko w porządku. Nie złapałam żadnego wirusa po wejściu na stronę. Komputer jest czysty. Może to fałszywy alarm? Może Pan tego wirusa gdzie indziej załapał?

 6. normalna prawica napisał(a):

  Marko masz rację twierdząc, że do funkcjonowania gospodarki nie jest potrzebna żadna religia. Problem polega na tym że religia (zwłaszcza katolicyzm) przyswoiła sobie marksizm. W efekcie czego my staramy się wyprostować ludziom myślenie, a hierarchia katolicka sra im z ambon w duszę marksizmem. Efekt jest taki że walczymy z wiatrakami. Wniosek jest taki, że póki nie zrobi się porządku w Kościele nie ma sensu brać się za politykę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *