Jaki jest ulubiony ustrój lewicy?

Holandia jest krajem wolnym tylko połowicznie. Zakres wolności z roku na rok maleje. Jest coraz więcej regulacji, coraz wyższe podatki Czytaj więcej »

 

Konserwacja felg aluminiowych

Do czego prowadzą zabrudzenia felg? Niestety to prosta droga do korozji. Tak się składa, że felgi aluminiowe bywają dość często najbrudniejszą częścią pojazdu. Są one nieustannie narażone na oddziaływanie czynników, które niewątpliwie mają niekorzystny wpływ na lakier: korozję powodować może pył hamulcowy, sól drogowa albo morska, lepka smoła, kamienie itd.

Można oczywiście kupić nowe felgi, jeżeli te, które posiadamy nie nadają się już do użytku, np. w sklepie internetowym Oponeo.pl jest szeroki wybór. Możemy skorzystać z pomocy fachowców, dobrać felgi do naszego pojazdu, który dzięki alufelgom będzie zdecydowanie atrakcyjniej wyglądał.

W jaki sposób zatem dbać o felgi aluminiowe?

Zanim zostaną one zamontowane w naszym aucie, dobrze jest je pokryć woskiem dla ochrony przed zabrudzeniem i dla ułatwienia następnego mycia. Nowe felgi, zwłaszcza na samym początku, podatne są bardzo na zabrudzenia, które pochodzą z kurzu i pyłu. Ten rodzaj zanieczyszczeń, jeżeli zostanie zaniedbany, będzie się nawarstwiał i wgryzał w lakier, co spowoduje masę, którą trudno będzie usunąć. Poprzez woskowanie nowych felg, przeciwdziałamy takiemu zjawisku.

Obecnie, większość felg wykonanych z aluminium jest lakierowana dwu albo trzy warstwowo i/albo wykończona z połyskiem. Wysokiej jakości felgi lakierowane są na takiej samej zasadzie, na jakiej powstaje lakier karoserii, a więc – najpierw położona jest farba bazowa, zaś następna ochronna bezbarwna farba.

felgi_450

Najlepszy sposób dbania o alufelgi i jednocześnie nie narażanie ich na ryzyko uszkodzenia warstwy wykończeniowej, to częste mycie zwyczajnym roztworem mydła oraz wody, albo korzystanie z myjek bezdotykowych, ciśnieniowych. Przy korzystaniu z myjek bezdotykowych zwróćmy szczególną uwagę na to, aby korzystać z myjki zgodnie z instrukcją konkretnego programu myjącego. Jeżeli będziemy czyścić lakier felgi aluminiowej ze zbyt bliskiej odległości, możemy spowodować uszkodzenie wspomnianych wyżej warstw ochronnych, wobec czego pamiętajmy o tym, aby zachowywać bezpieczną odległość (zależnie od tego z jakiej myjki korzystamy, jest to średnio około 10 cm).
Czyszczenie felg, które są mocno zabrudzone silnymi środkami chemicznymi nie jest najlepszym rozwiązaniem, można potraktować je jako ostateczne. Są to detergenty na bazie kwasów. Zanim zdecydujemy się ich użyć musimy zapoznać się z instrukcją stosowania, gdyż są one niebezpieczne nie tylko dla powierzchni felg ale także, jak można się domyślić, dla naszych oczu i rąk. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, czy konkretny środek w ogóle może być stosowany do felg aluminiowych.

Do czyszczenia felg chromowych nie jest zalecane używanie środków chemicznych. Najlepiej będzie użyć tzw. środków domowych, czyli mydła lub płynu do mycia naczyń. Po umyciu, trzeba felgi wytrzeć do sucha irchą lub suchą szmatką.
Jeżeli zauważyliśmy ślady smoły, które przyklejone są do kół naszego pojazdu konieczne jest skorzystanie ze specjalistycznych preparatów oczyszczających, co sprawi, że będzie możliwe zapobiegnięcie powstania trwałych plam. Są osoby, które do tego celu używają rozcieńczonego płynu do czyszczenia jednostki napędowej, jednak po jakimś czasie, felgi mogą zmatowieć.

Okresowo, np. raz w miesiącu, warto jest nawoskować koła. W ten sposób zabezpieczamy się przed czynnikami atmosferycznymi, a także przyleganiu brudu ukrytego pod postacią pyłu, pyłków hamulcowych, czy kurzu. Oczywiście zanim zaczniemy woskować koła, musimy je umyć i wysuszyć.