Czy Zulusi uratują RPA przed katastrofą?

Czy antysocjalistyczne nastawienie zuluskich przywódców będzie w stanie zablokować szykowany przez lewicę demontaż południowoafrykańskiego państwa? Czytaj więcej »

 

Kont bez liku, a wybór trudny

Choć nie każde przedsiębiorstwo musi posiadać firmowe konto bankowe (w niektórych wypadkach można poprzestać na koncie osobistym – art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej), to w rzeczywistości konto dla firmy oferuje więcej, niż konto standardowe. Jednym z bonusów jest m.in. możliwość zakładania subkont (choćby w Inteligo czy Meritum), które ułatwiają pracę z klientami opłacającymi regularne należności.

Ukłonem w stronę przedsiębiorców jest również możliwość dokonywania bezpłatnych przelewów do ZUS czy US czy bezpłatnie wydawana karta debetowa (jak w PKO BP). Jednak wybór konta powinien uwzględnić przede wszystkim okres, w jakim deklarowane przez bank usługi bezpłatne rzeczywiście nic nas nie kosztują (niektóre banki - jak Alior - oferują np. bezpłatne przelewy tylko wtedy, kiedy zostały wybrane jako nasze główne banki). Spróbujmy przyjrzeć się ofertom kilku popularnych banków, które mogą nas zaskoczyć pojawieniem się kosztów po zakończeniu okresu promocyjnego:

- w FM Banku konto dla firmy będzie bezpłatne tylko wtedy, kiedy wykonamy na nim przelew do ZUS czy US, a saldo wyniesie min. 1 tys. zł

- Millenium oferuje bezpłatne prowadzenie konta przez 18 miesięcy, dodatkowo za wypłatę gotówki w oddziale zapłacimy 10 zł

- BOŚ prowadzi bezpłatne konto jedynie przez 3 m-ce, za wypłatę gotówki w oddziale zapłacimy 12 zł

- Getin Bank proponuje bezpłatne konto przez pierwsze pół roku, za wypłatę gotówki w oddziale zapłacimy 12 zł.

Jeśli prześledzimy w ten sposób oferty cenionych banków, szybko okaże się, że na placu boju pozostanie jedynie kilka realnie bezpłatnych kont (choć musimy pamiętać o dokonaniu 5 transakcji kartą, utrzymywać wpływy oraz przelewać składki do ZUS) - choćby w Idea Banku, jak i Deutsche oraz Alior Banku za podstawowe operacje (m.in. prowadzenie konta, przelewy do ZUS i US, przelewy internetowe wewnętrzne i zewnętrzne, wypłaty z bankomatów i w oddziale) nie zapłacimy absolutnie nic. Trzeba jednak pamiętać, że na rynku obsługującym firmy co rusz pojawiają się (i znikają) ciekawe promocje, warto sprawdzać także mniejsze banki, wyspecjalizowane w małych i średnich firmach, takie jak Idea czy Meritum. Niektóre banki kuszą dość wymyślnymi bonusami, takimi jak bezpłatne porady prawne (Getin), rachunek oszczędnościowy z 3% oprocentowaniem (Idea), możliwość otwarcia linii kredytowej bądź skorzystania z auto leasingu już od momentu uruchomienia konta bankowego (ING).

Wybór konta dla firmy powinien uwzględniać nasze potrzeby w szerszej perspektywie, niż tylko ograniczanie do minimum teraźniejszych kosztów – wiele banków dość oględnie wypowiada się o okresie trwania różnych promocji, dodatkowo coraz więcej z nich oferuje w ramach prowadzenia konta dodatkowe narzędzia, które mogą być konkretnym wsparciem w kryzysowych sytuacjach.