Na wschodzie UE wszystko pod kontrolą

Zastanawiam się, czy nie byłoby jednak lepiej, gdyby policja kontynuowała swój strajk. A dlaczego? Czytaj więcej »

 

Kredyt hipoteczny FAQ

Każdy kredyt opiera się na podobnym założeniu – pożyczam pieniądze na dowolny cel. Pożyczam dlatego, że w normalnych warunkach przez kilkadziesiąt lat nie byłbym w stanie sam zaoszczędzić na cel, który założyłem w umowie.

Kredyt hipoteczny w swoim założeniu wcale nie różni się od innych kredytów. Jednakże tutaj cel, albo przedmiot umowy jest ograniczony do domu, działki lub mieszkania.

Pomimo, że kredyt hipoteczny w swojej naturze jest produktem bankowym bardzo powszechnym i mało skomplikowanym, wciąż powstaje na jego temat wiele pytań. Gdzie najlepszy, jakie dokumenty są niezbędne do tego, by go otrzymać, ile lat najlepiej spłacać. Pytamy głównie dlatego, że boimy się konsekwencji zbyt wysokiego oprocentowania lub rat miesięcznych.

Nie od dzisiaj zresztą wiadomo, że kto pyta nie błądzi. Kto pyta jest z reguły bardzo dobrze przygotowany do tego, by rzeczywiście wziąć na siebie sumienne i regularne opłacanie kosztów kredytu. A o co pytamy najczęściej?

Czy wizyta u jednego doradcy wystarczy?

Idealnym rozwiązaniem byłaby wizyta u kilku doradców. Nigdy nie mamy pewności czy ten nie współpracuje bowiem z jednym z banków i uporczywie nie próbuje sprzedać tylko ich oferty rzekomo najlepszej na rynku. Wywiad środowiskowy przeprowadzony u kilku doradców pozwoli nam porównać różne oferty kredytowe oraz wyłonić z całego pakietu ofert bankowych tę, która będzie wspominana najczęściej.

Skąd wiedzieć czy trafiłem na dobrego doradcę?

Na pierwszy rzut oka każdy może się wydać dobry i kompetentny. Niestety, tylko garstka z nich rzeczywiście jest dobrze przygotowana do swojego fachu. Z całego pakietu dziwnych zachowań, nasze zainteresowanie oraz powątpiewanie powinno wzbudzić: ponaglanie nas, trzymanie się kurczowo tylko jednej oferty i niedopuszczanie do słowa, w momencie kiedy wspominamy o innym banku, a także brak odpowiedzi na kilka kolejno zadawanych przez nas pytań. Niedoświadczony, nieuczciwy lub totalnie zagubiony w świecie finansów doradca to zło konieczne. Lepiej trzymać się od takiego jak najdalej.

Która oferta najlepsza?

Taką trudno jest wyłonić. Szczególnie nam, którzy o finansach tak naprawdę nie wiedzą zbyt wiele. Warto jednak trzymać się pewnych reguł. Dobry kredyt hipoteczny powinien zwrócić naszą uwagę: jasną i czytelną umową, bez ukrytych kosztów dodatkowych, stosunkowo korzystnym oprocentowaniem, które nie załamie naszego domowego budżetu.

Dobry kredyt hipoteczny będzie tak dopasowany do naszych możliwości finansowych, że nie będzie sprawiał większych problemów podczas spłaty. Co ważne, zawsze pytajmy bank udzielający nam kredytu, czy w razie wcześniejszej spłaty całości zadłużenia ponosimy jakieś dodatkowe koszty. O tych bowiem najczęściej zapominamy podpisując w pośpiechu umowę kredytową.

Jak długo spłacać kredyt?

Teoretycznie chciałoby się jak najdłużej, bo wówczas i rata kredytu nie będzie zbyt duża. Niestety taki mechanizm nie jest zbyt korzystny. Im bardziej wydłużamy czas kredytowania, tym większe koszty przed nami. To właśnie dlatego specjaliści raczej negatywnie podchodzą do kredytów na długie trzydzieści lat. W to miejsce wybierają kredyty na 20 lub 25 lat, które nie są już tak drogie.

Opracowane przez Direct.money.pl