Polski samorząd nad przepaścią – zwycięstwo dyzmokracji

Przeglądając ulotki wyborcze kilku kandydatów z mojej okolicy znajduję przeróżne zapowiedzi tego, co to się w gminie nie zadzieje, jeśli tylko oddam na nich swój głos Czytaj więcej »

 

Krym jak Hongkong?

Rosyjska Duma przyjęła pakiet ustaw, który już od 1 stycznia 2015 roku ma uczynić z Krymu i Sewastopola specjalną strefę ekonomiczną. Rosyjskie władze liczą na to, że przyciągnie to inwestycje i przyspieszy rozwój gospodarczy tych rejonów.


Stworzony ma być m.in. uproszczony system wydawania wiz, tak by obcokrajowcy, którzy chcą się osiedlić na półwyspie i inwestować, mogli to zrobić szybko. Projekty  zakładają minimalną wartość inwestycji - dla małego i średniego biznesu ma to być równowartość 220 tys. zł, natomiast dla większych firm - ponad 2 mln zł. Inwestycje powinny być zrealizowane do 3 lata od momentu zawarcia umowy w specjalnej strefie.

Przez 10 lat stawka podatku dochodowego, która zasila budżet Federacji Rosyjskiej ma być obniżona do zera, natomiast podatki dochodowe, które mają wpływać do budżetów Krymu i Sewastopola nie mogą być wyższe niż 13,5 proc. (obecnie stawka ta wynosi 18 proc.). Władze tych terenów będą miały prawo zastosować oczywiście stawkę niższą niż 13,5 proc.

Decyzje podjęte przez władze Rosji mogą okazać się kluczowe dla rozwoju tych rejonów, które jeszcze do niedawna stanowiły terytorium Ukrainy.

P


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *