Marsz Niepodległości 2018 – HGW, Duda i normalna Polska

Trwa chwilę w skupieniu. Żegnają go jednak okrzyki: Zdrajco narodu polskiego!, Oddaj polskie pieniądze, które dałeś Ukrainie! Czytaj więcej »

 

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla Jana M. Małka – założyciela wolnorynkowej Fundacji PAFERE

22 listopada 2016 roku, w Pałacu Prezydenckim miała miejsce podniosła uroczystość. Założyciel Fundacji PAFERE a obecnie jej honorowy prezes, Jan Michał Małek, odznaczony został przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.


W imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy, order naszemu Założycielowi wręczył Szef Gabinetu Prezydenta RP - Adam Kwiatkowski. Drugie, co do rangi (po Orderze Orła Białego), odznaczenie państwowe, ustanowione przez sejm w 1921 roku, Jan Michał Małek otrzymał za całokształt działalności dla dobra Polonii i Polski.

"Gdy w Polsce wprowadzono stan wojenny, Jan Michał Małek bardzo aktywnie włączał się w działalność pomocową dla Solidarności" - powiedział podczas uroczystości Adam Kwiatkowski.

Przypomnijmy, że po wydostaniu się z Polski w 1958 roku, Jan Michał Małek najpierw osiadł we Francji, a następnie wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie zamieszkuje do chwili obecnej. W USA zaangażował się w działalność Kongresu Polonii Amerykańskiej, którego był członkiem, oraz Studium Spraw Polskich, organizacji skupiającej naukowców polskiego pochodzenia w USA i Kanadzie. Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce w 1981 roku, Jan Michał Małek włączył się w ruch na rzecz „Obalenia Jałty” i w działalność organizacji „Pomost”, której głównym celem było pośredniczenie między Polonią amerykańską, a ruchem "Solidarności" w Polsce. W 2000 roku założył w USA fundację Polish-American Foundation for Economic Research and Education (PAFERE). W 2007 roku powołał do życia jej polski odpowiednik – Polsko-Amerykańską Fundację Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego.

Jan Michał Małek jest także współfundatorem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza, która przyznawana jest corocznie dla autorów najwybitniejszych dla krzewienia polskości prac literackich i publicystycznych. Wręczenie nagród odbywa się zawsze 11 listopada - w dniu Święta Niepodległości.

Podczas uroczystości nadania Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, Janowi Michałowi Małkowi towarzyszyła małżonka Krystyna. Obecni byli także przedstawiciele Zarządu Fundacji PAFERE - prezes Jan Kubań oraz Piotr Żak.

Więcej informacji na temat Jana Michała Małka przeczytać można na Wikipedii:
- wersja w języku polskim...
- wersja w języku angielskim...

Więcej informacji o odznaczeniu założyciela PAFERE na stronie Prezydenta:
- kliknij tutaj...

PSz

Za pafere.org...


3 Responses to Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla Jana M. Małka – założyciela wolnorynkowej Fundacji PAFERE

  1. masd napisał(a):

    Bardzo się cieszę i gratulacje dla Kawalera Orderu !!!! Wreszcie coś pozytywnego o Piotrkowianie i Piotrkowie.

  2. Maciej Dybowski napisał(a):

    Proszę przekazać Panu Profesorowi (czytając biografię Pana Małka chyba nikt nie ma wątpliwości, że jest profesorem, choć oficjalnego stopnia naukowego nie posiada) gratulacje i życzenia długich lat życia w zdrowiu i radości.

  3. rojalista napisał(a):

    To odznaczenie Prezydent Polski przyznał Szanownemu Panu Janowi Michałowi Małkowi bardziej za walkę o wolność gospodarczą, za szerzenie liberalizmu ekonomicznemu czy za wysiłki dla suwerennej i niepodległej Polski, jako Państwu i Narodowi ???? To jest bardzo ważna sprawa. Bo jeżeli za wolność ekonomiczną, to obecne władze idą w dobrym kierunku, a jeżeli „TYLKO” za niepodległość Państwa i Narodu, to świadczy, że nie bardzo pojmują istotę pracy i wysiłków Pana Jana Michała Małka. Najlepiej byłoby za obie sprawy jednocześnie. W każdym razie gratulacje dla Pana inż. Jana Małki i przyłączam się do życzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *