Braun: To zła historia jest matką złej polityki

To zła historia jest matką złej polityki. Niech się wam broń Boże nie wydaje, że możecie rozszerzyć waszą, piękną wolnościową idee, nie wracając do historii Czytaj więcej »

 

Ks. Robert Sirico: Socjalizm nie zdał egzaminu

Podczas tegorocznego Acton University, który odbył się niedawno w Grand Rapids w USA, jedną z czołowych postaci był ks. Robert Sirico, prezydent Instytutu Actona, prywatnego think-tanku zajmującego się obroną wolnego rynku i walką o jego etyczne oblicze.

Tomaszowi Tokarskiemu z Fundacji PAFERE udało się z ks. Sirico w Grand Rapids porozmawiać. Zapraszamy do przeczytania interesującego wywiadu, którego całość znajduje się na stronie www.pafere.org.

*  *  *

„Jakie doświadczenie sprawiło, że przebył Ksiądz tak niezwykłą drogę – od lewicowego współpracownika Jane Fondy do wspaniałego obrońcy wolnego rynku, następnie zaś, że Ksiądz się nawrócił?

Pamiętam argument w dyskusji z przyjacielem na temat własności prywatnej. Powiedziałem wówczas, że własność indywidualna to środek do ograniczania praw biednych, że ci, którzy ową własność posiadają, są samolubni. Wierzyłem, że własność powinna podlegać redystrybucji – od tych, którzy ją posiadają, do tych, którym jej brakuje. Przyjaciel zapytał jednak: jak uważam, gdzie trafią te pieniądze? Podałem przykład w swojej książce, w myśl którego, gdyby dokonać równej redystrybucji bogactwa na Ziemi, każdy otrzymałby 13 tysięcy dolarów. Nie byłoby już jednak wtedy przedsiębiorców, ponieważ znaczna większość bogactwa, które znajduje się w rękach bogatych, jest inwestowana w otwieranie lub prowadzenie biznesu. Tego wówczas nie rozumiałem. Później pojąłem, że rzecz tkwi w kreatywności istoty ludzkiej. Im dalej podążałem tym tokiem myślenia, coraz bardziej jasne stawało się dla mnie, że trzeba po prostu wytwarzać bogactwo, a nie jedynie redystrybuować je. To był powód, dla którego porzuciłem lewicowe przekonania, określane w Stanach Zjednoczonych w tym czasie „nową lewicą”…”

Czytaj cały wywiad…2 Responses to Ks. Robert Sirico: Socjalizm nie zdał egzaminu

  1. Marko napisał(a):

    Kompletny dyletant, bredzacy bez sensu ogolnikami i mieszajacy pojecia z realnej gospodarki ze sfera emocjonalna. I te „musimy”….to znamy juz z czasow Gomulki i Gierka. Wtedy tez bylo „musimy”. W gruncie rzeczy sukienkowy nie jest lepszy od wzruszajacego sie Edwarda. Belkot pozbawiony faktow i do niczego nie przydatny – to konkluzja z tego wywiadu.

  2. Grześ napisał(a):

    Marko! w pełni podzielam opinię wyrżoną w tym komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *