Prof. Chodakiewicz to jest mądry gość – czyli Polska na globalnej szachownicy

Prognozy Pana Prof. Chodakiewicza ziszczają się na naszych oczach Czytaj więcej »

 

Kto może skorzystać z programu rządowego „Mieszkanie dla Młodych”?

Zakup nowego mieszkania to niewątpliwie bardzo duże przedsięwzięcie finansowe. Wiele osób - szczególnie młodych - ma problem z uzyskaniem kredytu hipotecznego, dzięki któremu mogłyby nabyć własne "cztery kąty". Niewątpliwą pomocą może okazać się jednak program rządowy "Mieszkanie dla Młodych", którego głównym celem jest wspieranie młodych ludzi, noszących się z zamiarem zakupu mieszkania na własność.

O dofinansowanie do kredytu mieszkaniowego w ramach programu "Mieszkanie dla Młodych" mogą się starać osoby, które nie ukończyły 35 lat. W przypadku małżeństw brany jest pod uwagę wiek młodszej osoby. Oczywiście program nie wyklucza również singli, którzy tak jak małżeństwa bezdzietne mogą liczyć na 10 procentowe dofinansowanie wartości nieruchomości. Małżeństwa z dziećmi lub też osoby samotnie wychowujące dzieci mogą liczyć na 15 procentowe dofinansowanie, zaś w przypadku narodzić trzeciego lub kolejnego dziecka w okresie 5 lat od nabycia nieruchomości możliwe jest również uzyskanie kolejnych 5 procent dopłaty. W przypadku tego programu - cytując portal ehipoteka.com.pl - "faworyzowane są szczególnie rodziny wielodzietne".

Osoby starające się o dofinansowanie nie mogą być właścicielami ani nawet współwłaścicielami innych nieruchomości mieszkalnych (ani mieszkań i domów). Nigdy wcześniej nie powinny posiadać również praw (czyli przynajmniej 50 procent udziałów) do lokali objętych spółdzielczym prawem własnościowym.

Osoby, które spełniają wszystkie warunki mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu "Mieszkanie dla Młodych" na mieszkanie znajdujące się na terenie Polski. Osoba bądź rodzina, aby dostać dofinansowanie, musi być pierwszym użytkownikiem lokalu. Dostępne są więc mieszkania tylko z rynku pierwotnego. Kolejny warunek dotyczy kwoty kredytu, która musi stanowić przynajmniej 50% ceny lokalu. Nabywana nieruchomość powinna ponadto posiadać powierzchnię nie większą niż 75 m2, a okres spłaty wynosić ma przynajmniej 15 lat.

Warunków jest kilka, ale wydaje się, że nie są one nad wyraz wygórowane. Dla bardzo wielu młodych ludzi takie dofinansowanie jest jedyną szansą na posiadanie własnego mieszkania.