Kard. Wyszyński: Przez pracę do zbawienia. Prymas Tysiąclecia o ekonomii

W kazaniach Kardynała Stefana Wyszyńskiego pojęcia ekonomiczne pojawiają się bodaj tak często, jak teologiczne Czytaj więcej »

 

Łupienie zamiast łupków

Rząd Donalda Tuska wielokrotnie deklarował, że kwestia gazu łupkowego stanowi dla niego priorytet. W końcu im tańszy gaz, tym większa konkurencyjność polskich firm. I można by w te bajki uwierzyć, gdyby nie opublikowany właśnie raport Najwyższej Izby Kontroli, która na administracji rządowej nie zostawia suchej nitki.Raport nie tylko obnaża zaniechania w pracach zmierzających do dokładniejszego oszacowania wielkości złóż, ale zarzuca Ministerstwu Środowiska pasywność w realizowaniu priorytetowych dla państwa zadań. Okazuje się także, że zwlekano z rozpoczęciem prac nad przygotowaniem stosownych przepisów prawnych dotyczących m.in. uregulowania poszukiwania gazu z łupków oraz związanych z tym kwestii podatkowych. Według raportu NIK, „przygotowywane zmiany prawa w tym zakresie zatrzymały się na etapie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych”. Nie powołano do tej pory rządowego pełnomocnika do spraw rozwoju wydobywania węglowodorów, choć Rada Ministrów rozporządzenie w tej sprawie wydała już w czerwcu 2012 roku.

Kwestii poruszonych w raporcie jest znacznie więcej, ale już z tych kilku jasno wynika, że wcześniejsze deklaracje rządu o priorytetowym podejściu do gazu łupkowego mają taką samą wartość jak niedawna zapowiedź premiera Tuska, że do 2022 r. Polska stanie się 20. potęgą gospodarczą świata… dzięki dotacjom z Unii Europejskiej.

Na dobrą sprawę nie wiadomo, jak duże są zasoby gazu łupkowego w Polsce. Amerykański raport w tej sprawie opracowany przez U.S. Energy Information Administration szacuje je na około 5,3 bln metrów sześciennych. Według innej zagranicznej agencji Advanced Resources International, są to 3 bln metrów sześciennych, natomiast Wood Mackenzie oblicza je na 1,4 bln metrów sześciennych. Najostrożniejszy w analizie jest Polski Instytut Geologiczny, według którego polskie zasoby gazu łupkowego mogą się wahać od 346 do prawie 770 mld metrów sześciennych. Jeśli przyjęlibyśmy wariant pierwszy, gazu łupkowego starczyłoby nam na ok. 350 lat. Przy najostrożniejszym wariancie, przyjętym przez PIG, złoża służyłyby od 23 do 51 lat.

Boom łupkowy w USA spowodował powstanie tylko w 2010 r. 600 tys. miejsc pracy. Docelowo ma ich być ok. 1,6 miliona. Ostrożne szacunki dotyczące Polski zakładają, że dzięki „łupkowej rewolucji” do 2025 r. mogłoby powstać w kraju blisko 70 tys. nowych miejsc pracy. Rząd najwidoczniej jednak wychodzi z założenia, że skoro „Unia da kasę”, to po co się męczyć. Ci, którzy chcą się męczyć, mogą przecież jechać do Wielkiej Brytanii. Tam, jeśli tylko będą chcieli pracować, nadal są mile widziani. Tym zaś, którzy zdecydują się pozostać w kraju, zamiast łupków pozostanie łupienie przez rodzimy aparat biurokratyczny.

Paweł Sztąberek

Artykuł ukazał się w Naszym Dzienniku z 14 stycznia 2014 roku.


2 Responses to Łupienie zamiast łupków

  1. Marko napisał(a):

    Pan nie rozumie czy udaje? Przeciez ruski uklad nie pozwoli na to zeby ktos mieszal im w interesach. Gasprom lupi niemieckich Hansow az iskrzy a tylnymi drzwiami podsyla im tysiace ruskich zasiedlajacych wschodnie Niemicy. Juz co drugi klient w germanskim urzedzie pracy i pracownik to rusek a ruski staje sie mimowolnie jezykiem powszechnym. Jak ktos bedzie niezadowolony to zaraz zrobi sie chryje z Turkami i odwroci uwage od prawdziwego problemu. Poza tym lud miedzy Odra a Bugiem ma byc biedny a nie snic o Katarze. Tylko rewolucja moze zmienic bieg wydarzen, ale kto jest na nia chetny? Pan? Nie sadze…

  2. pawel napisał(a):

    Zgoda co do Ruskich. Nie da się jednak wszystkiego zawrzeć w krótkim komentarzu. To, o czym Pan pisze to temat na osobny tekst

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *