Smog-Stop, Socjalizm-Start!

Niewykluczone, że na naszych oczach rozgrywać się właśnie zaczyna jeden z największych, w ostatnich latach, przekrętów dokonanych na pieniądzach podatników. Chodzi o rządowy program Czyste Powietrze Czytaj więcej »

 

Manowce polskiej prywatyzacji

Wpadła mi ostatnio w ręce książka z 2001 roku, która w całości poświęcona jest prywatyzacji w Polsce. Osobliwy tytuł „Manowce polskiej prywatyzacji” wyjaśnia chyba wszystko.Autorzy, których prace znalazły się studium pod redakcją Marii Jarosz wyjaśniają i przybliżają czytelnikom kulisy przesuwania państwowych przedsiębiorstw w stronę prywatnego kapitału, gdzie bardzo często dochodziło do zagadkowych i tajemniczych ustaleń. W książce znajdziemy również dokładny opis powstawania rad nadzorczych, którym bardzo często wcale nie zależało na sprzedaży majątku Skarbu Państwa, a do tego były głównie upoważnione. Polityczny klientelizm brał górę nad rozwojem ekonomicznym i gospodarczym danych przedsiębiorstw.

Nie muszę przy okazji tłumaczyć, że najciekawsze rzeczy miały miejsce  w latach 90’, kiedy u władzy pozostawali będący dziś wielbieni eksperci spraw finansowych, jak i politycy niedorajdy znajdujący teraz podziękowanie za swoją (bez)robotność w gmachach europejskich instytucji.

Zależności między wielką polityką i wielkimi pieniędzmi w wydaniu krajowym stanowią pasjonującą lekturę, którą serdecznie polecam.

Norbert Gałązka


4 Responses to Manowce polskiej prywatyzacji

 1. pawel napisał(a):

  Przyznam szczerze, że nazwisko redaktorki książki, p. Janion, nie jest zbyt dobrą rekomendacją dla tej pozycji – lewaczka, feministka… Skoro tak tępi prywatyzacje lat 90-tych, to powinna bez zastanowienia splunąć Michnikowi w buźkę, bo to jego koledzy głównie ją robili i się na niej obławiali. Tymczasem „Adam” to dla niej zapewne wciąż bożek…

  Myślę, że znacznie ciekawsze opracowanie to 4-tomowa, monumentalna praca Jacka Tittenbruna „Z deszczu pod rynnę. Prywatyzacja polskiej gospodarki to jeden wielki szwindel”, Wyd. Zysk i S-ka.

 2. Marko napisał(a):

  A przygotowali glebe pod te „prywatyzacje” wielbieni do dzisiaj Ronie Kowboj i Zelazna lady Megie.

 3. StG44 napisał(a):

  @Marko: widać po tym wpisie, że nie znasz historii gospodarczej Polski ostatnich 22 lat. Nie znasz w ogóle niczego, tępy komunistyczny hejterze.

 4. prawda napisał(a):

  O kogo chodzi, o jaką panią – o Jarosz czy o Janion? Chyba coś się pokićkało?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *