Prof. Chodakiewicz to jest mądry gość – czyli Polska na globalnej szachownicy

Prognozy Pana Prof. Chodakiewicza ziszczają się na naszych oczach Czytaj więcej »

 

Marine Le Pen domaga się zwrotu francuskiego złota

Niedawno dowiedzieliśmy się, że swoje złoto do kraju sprowadziła Holandia. Działo się to - przynajmniej tak wynika z przekazów - dyskretnie, bez rozgłosu. Złoto miało przypłynąć do kraju tulipanów statkiem.


Dziś dowiadujemy się, że podobne głosy, o zwrot narodowego złota, pojawiają się we Francji. Na czele zwolenników takiego rozwiązania znajduje się Marine Le Pen, szefowa rosnącego w siłę Frontu Narodowego. W specjalnie wystosowanym na te okoliczność liście liderka FN wzywa do:

- szybkiego sprowadzenia do kraju francuskich rezerw złota,
- zaprzestania jakiegokolwiek programu sprzedaży złota,
- stopniowej zamiany znacznej części rezerw walutowych na złoto, wykorzystując nadarzające się większe spadki cen (zalecane przy obniżce rzędu 20 procent),
- zawieszenia wszelkich umów leasingujących francuskie złoto,
- zrównoważenia sprzedaży złota zarządzonej w 2004 r. przez prezydenta Sarkozy’ego.

Jak podaje portal rynekzlota24.pl, Marine Le Pen "podkreśla coraz większą rolę, jaką pełni złoto w zimnej wojnie monetarnej, która toczy się między Zachodem a państwami grupy BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA)". Wzywa do przeprowadzenia szczegółowego audytu, który według niej powinien objąć:

- całkowitą inwentaryzację ilości (aktualnie 2435 ton) i jakości złota fizycznego (numery seryjne, próba, spełnianie standardów Good Delivery), którą przeprowadziłaby wyznaczona do tego niezależna francuska jednostka. Spis ten musiałby wskazywać, w jakim miejscu przechowywane są francuskie rezerwy złota (w kraju czy za granicą).
- spis wszystkich umów, których przedmiotem jest francuskie złoto. W przypadku użycia złota jako zastawu dla ratowania euro, raport powinien przedstawić warunki takich umów.

Według rynekzlota24.pl, w latach 2004-2012 Francja sprzedała ok. 615 ton złota. W ostatnim zestawieniu Światowej Rady Złota Francja zajmuje ona czwarte miejsce na świecie pod względem wielkości rezerw. Stanowią one 65,3 procent jej rezerw walutowych.

Przypominamy, że już w najbliższą niedzielę stanowisko w sprawie losów swojego złota, wypowiedzą się w referendum Szwajcarzy. Z ostatnich sondaży wynika, że liczba zwolenników tzw. złotej inicjatywy maleje.

S.


2 Responses to Marine Le Pen domaga się zwrotu francuskiego złota

  1. Maciej Dybowski napisał(a):

    Taaaaa! Ciekawe czy nasi Umiłowani Wodzusie – Prezydent Polski, premier rządu RP i ministrowie: finansów, skarbu, spraw zagranicznych, gospodarki i inni oraz Prezes NBP na pomysł SPROWADZENIA POLSKIEGO ZŁOTA do kraju naszego wpadli? I gdzie polskie złoto jest ukrywane i przechowywane i ile go jest? Jakoś w publicznych ogłupiaczach rtv i press nie ma takich pytań. Ciekawe dlaczego?

  2. Tadek napisał(a):

    Niczego sobie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *