Fabryki – jak to się zaczęło?

Są wszędzie i długo jeszcze będą. Dzięki nim powstał i trwa kapitalizm. Historia fabryk jest krótka, ale tak frapująca, że nic tylko ją zgłębiać Czytaj więcej »

 

Marsz Niepodległości pod nową ustawą

Na konferencji prasowej zwołanej w poniedziałek 14 października, o godz. 11.00 pod Biurem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Miasta Stołecznego Warszawy, obecni byli Witold Tumanowicz (prezes Stowarzyszenia „Marsz Niepodległości”), mecenas Łukasz Moczydłowski (szef Zespołu Prawnego Stowarzyszenia) i Krzysztof Bosak (członek zarządu Stowarzyszenia).Konferencja odbyła się w związku ze złożeniem zawiadomienia o zgromadzeniu publicznym, jakim będzie Marsz Niepodległości organizowany już po raz czwarty 11 listopada w Warszawie. Jest to jednak pierwszy Marsz Niepodległości, który podlega rygorom nowej, zaostrzonej na wniosek prezydenta Komorowskiego, ustawie o zgromadzeniach publicznych.

Nie jest do końca jasna praktyka jaka zostanie zastosowana w sytuacji gdyby w tym samym miejscu zgłoszone były inne manifestacje. Dlatego zgłoszenie o Marszu Niepodległości 2013 wpłynęło do Biura w najwcześniejszym przewidzianym ustawą terminie, na 30 dni przed 11 listopada. Wysłane zostało pocztą elektroniczną, w nocy z 11 na 12 października, tuż po północy, na adres Sekretariatu BBiZK oraz do wiadomości dyrektor Biura Ewy Gawor oraz jej zastępców.

W dniu dzisiejszym Stowarzyszenie „Marsz Niepodległości” dopełniło formalności i przekazało oryginał zawiadomienia, uzyskując urzędową pieczęć na kopii dokumentu. Prezes Stowarzyszenia Witold Tumanowicz nie zdradził zgłoszonej trasy Marszu, oczekując najpierw potwierdzenia, że władze miasta akceptują zgłoszenie i nie będą utrudniać organizacji Marszu.

Zważając na niepoprawną pracę służb mundurowych w roku ubiegłym, w oficjalnym zgłoszeniu zostało zaznaczone, iż „Stowarzyszenie w tym roku nie oczekuje obecności policji”. Mecenas Łukasz Moczydłowski przypomniał, że wciąż trwa śledztwo prokuratorskie w sprawie złamania prawa przez policję podczas Marszu 11 listopada 2012 roku. W tej sprawie Stowarzyszenie jest oficjalnie stroną postępowania i ma status pokrzywdzonego.

Prezes Stowarzyszenia zaprosił wszystkich polskich patriotów do udziału w – jak się wyraził – „największej tego dnia i centralnej imprezie świętującej odzyskanie niepodległości”. Powiedział, że spodziewa się kilkudziesięciu tysięcy manifestantów z całej Polski, którzy dumnie przemaszerują przez stolicę.

Krzysztof Bosak z zarządu Stowarzyszenia opowiedział dziennikarzom o trwających przygotowaniach do Marszu, w ramach których organizowane są środki na profesjonalne nagłośnienie i transport, wolontariusze gromadzeni są w Straży Marszu Niepodległości, przygotowywana jest także własna łączność i – tak jak w zeszłym roku – własne zabezpieczenie złożone z profesjonalnych ratowników medycznych.

W konferencji prasowej udział wzięło ok. 20 dziennikarzy reprezentujących wszystkie najważniejsze media informacyjne w Polsce.

RN


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *