Rabini z Europy chcą rozwoju żydowskiej edukacji w Polsce

Najważniejszą sprawą - z punktu widzenia rabinów - jest w Polsce inwestowanie w szkolnictwo. Tyle że w szkolnictwo religijne żydowskie - twierdzi Michalkiewicz Czytaj więcej »

 

Napięcia wokół Syrii

Największe napięcie międzynarodowe obecnie wiąże się chyba z sytuacją w Syrii. Pragnę tu nieco przybliżyć mniej znane fakty. W Syrii od 1963 r. sprawuje władzę Socjalistyczna Partia Odrodzenia Arabskiego (BASS). Jak sama nazwa wskazuje, ideologię tej partii stanowi mieszanina haseł nacjonalistycznych z socjalizmem o zabarwieniu marksistowskim.Co ciekawe, partia ta sprawowała władzę również w Iraku aż do inwazji amerykańskiej. Ten nacjonalizm arabski przybierał bowiem często formę panarabizmu (dążenia do zjednoczenia wszystkich krajów arabskich w jedno państwo). W przypadku Syrii i Iraku przybrał jednak formę nacjonalizmu lokalnego (irackiego i syryjskiego). Nieżyjący już przywódcy Iraku i Syrii Saddam Husajn i Hafiz Asad darzyli się wzajemną, osobistą antypatią. Zaowocowało to m. in. opowiedzeniem się Syrii po stronie Iranu podczas wojny iracko – irańskiej z lat 1980 – 1988. Pamiętajmy poza tym, że Saddam Husajn był sunnitą. Iran zaś jest zdominowany przez szyitów, a rodzina Asadów, rządząca w Syrii wyznaje alawicką (najbardziej liberalną wersję islamu). Sprawę komplikuje też fakt, że kraje tzw. socjalizmu arabskiego (Syria, Libia, w mniejszym stopniu Algieria) były wiernymi sojusznikami ZSRR w okresie zimnej wojny. Najbardziej chyba typowym przykładem był tutaj prezydent Egiptu – Gamal Abdel Naser. Jego następca – prezydent Anwar Sadat dokonał później prozachodniej wolty. Stąd wywodzą się obecne wpływy rosyjskie np. w Syrii.

Prezydent Obama, mimo że światopoglądowo jest ode mnie bardzo daleko, wydaje się prezydentem dużo mądrzejszym od neokonserwatystów, jeżeli chodzi o politykę zagraniczną. Wydawało się, że porzucił chore plany neokonów wprowadzania demokracji (czytaj dyktatury Rotshildów i innej finansjery) na całym Bliskim Wschodzie. Ciekawy pogląd, kto stoi za użyciem broni chemicznej w Syrii i kto chce wciągnąć USA do wojny z Syrią, a pośrednio z Iranem. Zastanawia też fakt, że większość rzekomej opozycji syryjskiej to większości Al Kaida i najemnicy z innych krajów arabskich. Jeden potężny i popierany przez USA bezwzględnie i bezkrytycznie sąsiad próbuje destabilizować cały Bliski Wschód. Ciekawy pogląd w tej sprawie prezentuje Mariusz Max Kolonko .

Przecież tzw. arabska wiosna to w gruncie rzeczy robota CIA i Mossadu. Inna kwestia, że USA i Izrael w ten sposób „przekombinowały” i niechcący ukręciły na siebie wielki bicz. Martwię się natomiast o los bliskowschodnich chrześcijan, który po amerykańskich interwencjach w olbrzymim stopniu się pogarsza.

Z tego powodu, chyba po raz pierwszy pochwalę rząd Tuska, który deklaruje, że Polska będzie się trzymać, jak najdalej od interwencji zbrojnej w Syrii. Oby tylko dotrzymał słowa!

Jacek Łukasik


3 Responses to Napięcia wokół Syrii

  1. Marko napisał(a):

    Niepotrzebnie sie pan martwi. To tylko cyrk a nie prawdziwa wojna. Taki sam cyrk jak konflikt obu Koreii, ktory w ogole nie istnieje i ten mierny aktorzyna z CIA grajacy role przywodcy panstwa zwanego Korea Pln. Co rusz „majstrymowe” media zapowiadaja wojne i interwencje USA w Koreii a za chwile sprawa totalnie sie ucisza. Zabawa trwa w najlepsze a swiat sie boi, pan tez. Caly ten swiat arabski jest skoiligacony z Czerwonym Szyldem i jego drukarniami zielonych i zadnego zagrozenia nie ma. W Syrii nie bylo zadnego ataku chemicznego i nie bedzie. Pajacowaty przywodca syryjskiego narodu to w gruncie rzeczy synek jednego Niemca wlozony tam do sprawowania wladzy Ligi Oszustow, do ktorej wujek Burak Obama tez nalezy. Najbardzioej zabawny jest gosc okreslajacy siebie przywodoca opozycji w Egipcie. Znajomy ryjek. Nic dziwnego. W innym wcieleniu byl Johnen Lenonem, potem dal sie zastrzelic ale po reinkarnacji nazywal sie Steve Jobs z Appla, aloe umarl na skorupiaka. I znow zmartwychwstal. Ma jednak jedna fobie – te swoje binokle na nosie. W kazdej z 3 wersji Lenon-Jobs-opozycjoinista egipski ma je na ryjku. Radze zeby pan sie zrelaksowal z cygarem i wyskaczem w dloni. Prosze usiasc przed lustrem i sie usmiechnac. Jest pan bezpieczny i jedyne co panu rzeczywiscie grozi to zawal serca kiedy bedzie pan nadal ogladal wiadomosci w TVN i czytal gazete wymiotna. Jedynio co pana oze wykonczyc to stres. Pozdr.

  2. Grześ napisał(a):

    Marko specjalista od t.zw Ligi Oszustów!!

  3. Marko napisał(a):

    na twoim miejscu balbym sie – wlasnej glupoty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *