Polski samorząd nad przepaścią – zwycięstwo dyzmokracji

Przeglądając ulotki wyborcze kilku kandydatów z mojej okolicy znajduję przeróżne zapowiedzi tego, co to się w gminie nie zadzieje, jeśli tylko oddam na nich swój głos Czytaj więcej »

 

Nie można karać Legii Warszawa za to, że współzałożycielem PZPN była Pogoń Lwów

Antypolskość sojuszników nacjonalistów ukraińskich przekracza  już granice  absurdu. Najnowszym tego przykładem jest nagonka na kibiców piłkarskich Legii Warszawa za to, że ośmielili się w trakcie meczu swojej drużyny z ukraińskim Metalistem wywiesić w Kijowie biało-czerwoną flagę z orłem RP i herbami Lwowa oraz Wilna.


lwow_herb

Historyczny Herb Lwowa

wilno_herb

Historyczny herb Wilna

Banderowskie lobby dotarło ze skargą do UEFA i domaga się srogiej kary dla Legii Warszawa za to, że we Lwowie powstała pierwsza polska drużyna piłki nożnej już w 1900 roku, a Pogoń Lwów była współzałożycielem Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz za to, że w Wilnie Polacy założyli w 1933 roku Wojskowy Klub Sportowy Śmigły Wilno!

pogon_lwow_3
Flaga historycznego klubu Pogoń Lwów


smiglo_wilno
Baner drużyny piłki nożnej Śmigły Wilno!

Równie dobrze można byłoby domagać się kary dla papieża Benedykta za to, że Konstantynopol (obecnie Istambuł) był stolicą Bizancjum.
                                                                                         
Warto przypomnieć historię jednej z najbardziej zasłużonych dla polskiej piłki nożnej drużyny, Pogoni Lwów.

Pierwsze drużyny piłkarskie wśród uczniów IV Gimnazjum we Lwowie powstały już w 1900 roku dzięki nauczycielowi gimnastyki Eugeniuszowi Piaseckiemu, który został potem pierwszym prezesem powstałego w Galicji klubu Pogoni Lwów!

piasecki_eug_5

Pierwszy Prezes Pogoni Lwów Eugeniusz Piasecki

Klub wybrał dla siebie barwy biało-czerwono-niebieskie. W 1911 roku Pogoń była współzałożycielką  Związku Polskiego Piłki Nożnej. W 1913 roku Pogoń Lwów zajęła trzecie miejsce w mistrzostwach Galicji za Cracovią i Wisłą!

Od listopada 1918 roku wielu zawodników Pogoni broniło Polski w wojnie przeciw sotniom ukraińskim. Na liście poległych z rąk Ukraińców znajduje się aż 57 sportowców LKS Pogoń Lwów. Baterią I Lwowskiego Pułku Artylerii zwano potem Pogonią! Z kolei w 1920 roku szereg sportowców Pogoni broniło Lwowa przed nawałą bolszewicką!

Pierwsze Mistrzostwo Polski w piłce nożnej zdobyła Pogoń Lwów już w 1922 roku po zwycięstwie nad Wartą Poznań. W 1923 roku Lwowiacy prowadzeni przez austriackiego trenera Fischera obronili tytuł pokonując w finale Wisłę Kraków.

Trzeci z rzędu tytuł Mistrza Polski zdobyła Pogoń Lwów w 1925 roku i uzyskała na własność Puchar Ministerstwa Zdrowia. W 1926 roku Pogoń Lwów po raz czwarty z rzędu sięgnęła po mistrzostwo kraju. W 1931 i 1932 roku Pogoń Lwów zdobyła wicemistrzostwa Polski!

Od września 1939 roku zarówno okupanci radzieccy jak i hitlerowscy zakazali Polakom we Lwowie grać w piłkę nożną. Po 1945 roku Ukraińcy nie zezwolili na reaktywację Pogoni Lwów.

Dopiero w styczniu 2009 roku, staraniem Polaków cudem ocalałych z ludobójstwa prowadzonego zarówno przez Armię Czerwoną, jak i hitlerowców oraz ukraińskich nacjonalistów z UPA i UON, jak również dzięki wysiłkom młodych Polaków mieszkających i studiujących we Lwowie, przy wsparciu Konsulatu RP we Lwowie (z konsulem Grzegorzem Opalińskim) i Fundacji "Semper Fidelis", która przekazała dotację na działalność – Lwowski Klub Sportowy Pogoń został reaktywowany!

pogon_lwow_6

Oto oficjalny komunikat aktualnych władz Pogoni Lwów na temat inspirowanych przez banderowców żądań ukarania Legii Warszawa:

"W związku z groźbą kary ze strony UEFA dla Legii Warszawa zarząd LKS Pogoń Lwów wyraża pełną solidarność z Legią. Pamięć o kresowych korzeniach polskiego sportu, którego symbolem jest Lwów i pierwsze polskie kluby piłkarskie, nie może być przez nikogo wykorzystywana do współczesnych celów politycznych. Każdy polski kibic ma prawo pamiętać o zaszczytnych kresowych tradycjach polskiego sportu. Dlatego cieszy nas reakcja prezesa PZPN Zbigniewa Bońka, który zadeklarował poparcie dla Legii i wyjaśnił współczesne znaczenie polskości Lwowa".
 
W sprawie tej wypowiedział się również aktualny Prezes PZPN Zbigniew Boniek:

"Szanując europejski ład i nienaruszalność europejskich granic, wspominamy tamte czasy, kiedy wspaniałe polskie kluby piłkarskie Pogoń Lwów i Śmigły Wilno biły się o mistrzostwo Polski. Młodzi ludzie z Legii, proszę mi wierzyć, nie chcieli w żaden sposób zademonstrować rewizjonistycznych czy nacjonalistycznych idei. Są po prostu wrażliwi na tradycję i historię polskiego futbolu.”

Całym sercem popieram demonstrację patriotyzmu kibiców Legii Warszawa, bo moim zdaniem Orlęta Lwowskie nie po to broniły Lwowa, aby teraz próbowano zabijać  wszelką pamięć o Kresach Rzeczpospolitej!

Rajmund Pollak


2 Responses to Nie można karać Legii Warszawa za to, że współzałożycielem PZPN była Pogoń Lwów

 1. Maciej Dybowski napisał(a):

  Proszę zauważyć, że jest wypaczana historia. Nie tylko sportu, a przede wszystkim ogólna i Polski. Jaki to ma cel? Za chwilę będziemy odpowiadać, jako Naród i państwo, za wszelkie wojny i zbrodnie, jakie miały miejsce od XVII wieku do dziś. Tak ze strony wschodniej, jak i zachodniej.

 2. Rajmund Pollak napisał(a):

  Panie Macieju!
  To od nas samych i niestety również od rządzących nami polityków zależy jak postrzegana jest Polska w świecie.
  Czynię wszystko co w mojej skromnej mocy, aby na całym globie powtarzano: POLAK TO BRZMI DUMNIE!

  Pozdrawiam wszystkich Czytelników
  R.P.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *