Na wschodzie UE wszystko pod kontrolą

Zastanawiam się, czy nie byłoby jednak lepiej, gdyby policja kontynuowała swój strajk. A dlaczego? Czytaj więcej »

 

Niemcy-Chiny-Rosja – co nam szykują strategiczni partnerzy?

Sporo ciekawych spraw dzieje się na obrzeżach wojny rosyjsko-ukraińskiej i przechodzi nieco jakby niezauważonych. W ostatnich tygodniach pojawiały się już komunikaty na temat konfliktu, płynące z Berlina czy Pekinu. Niedawno pojawił się komunikat o powstaniu strategicznego partnerstwa między Niemcami a Chinami.


Wczoraj, 14 kwietnia br., minister spraw zagranicznych Niemiec gościł w Pekinie. Z tej wizyty zrodził się wspólny komunikat nt. sytuacji na Krymie (że nie może się on stać precedensem). Dziś do Pekinu pojechał szef rosyjskiego MSZ. Czy dojdzie tam do spotkania przedstawicieli Chin, Niemiec i Rosji? Jeśli tak to jaki komunikat się w wyniku tego spotkania zrodzi i czy w ogóle zostanie on podany do publicznej wiadomości?

Wiadome jest jedno: gdy szef MSZ III RP zdradził niedawno swoje marzenie, aby w Polsce zainstalowały się liczne oddziały wojsk amerykańskich, przeciwko temu marzeniu od razu zaprotestował szef niemieckiego MSZ, że to niby naruszałoby układ z Rosją. Jaki to układ? - do dziś nie sprecyzowano, ale trzeba być ślepcem żeby nie widzieć, że Niemcy prowadzą swoją własną politykę, nie unijną.

Kto patrzy ten widzi... Prawdziwa polityka rozgrywa się dziś poza konfliktem rosyjsko-ukraińskim. Ten jest jedynie jakby tłem do czegoś, co szykują nam "strategiczni partnerzy".

Amerykanie mają twardy orzech do zgryzienia. Czują, że część ich dotychczasowego gruntu obsuwa im się pod nogami...

A co na to "elitka III RP"? Robić "rok Rosji" czy odwołać? - oto jest pytanie, od odpowiedzi na które zależą losy świata... Cóż, poza rabowaniem własnych obywateli, w czym szczególnie się ta "elitka" wyspecjalizowała, nic już im chyba nie pozostało... Podobnie jak całej Unii Europejskiej... Bezzębny wampir, który co prawda nie zabije, ale krwi sporo naciągnie...

Paweł Sztąberek


2 Responses to Niemcy-Chiny-Rosja – co nam szykują strategiczni partnerzy?

  1. pawel napisał(a):

    Fragment z wczorajszego komunikatu ze spotkanie niemiecko-chińskiego: Minister Wang Li wspomniał też o chęci podjęcia przez Niemcy i Chiny „dialogu finansowego na najwyższym szczeblu”
    http://www.dw.de/niemcy-i-chiny-apeluj%C4%85-do-rosji-i-ukrainy/a-17565975

  2. łepek napisał(a):

    Z szumu info(de)rmacji wyłowiłem taki fakt prasowy(?!) żeby zacząć niektóre transakcje międzypaństwowe rozliczać w walutach regionalnych i sprecyzowano że chodzi o rozliczenia za towary – ropę i ropopochodne w junanch i rublach co osłabiłoby zależności o US$. Chiny już ponoć negocjują z Arabią Saudyjską nowe zakupy nafty w junanach. Osłabi to Amerykę. Wojna trwa!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *