Braun: To zła historia jest matką złej polityki

To zła historia jest matką złej polityki. Niech się wam broń Boże nie wydaje, że możecie rozszerzyć waszą, piękną wolnościową idee, nie wracając do historii Czytaj więcej »

 

Niemiecki przedsiębiorca i złota rewolucja w Abu Dhabi

Jak donosi CNBC, w najbardziej prestiżowym hotelu świata – Emirates Palace – dokonała się złota rewolucja. Pomysł, który zapewne znajdzie swoje miejsce w encyklopedii.

Przedsięwzięcie banalne i proste w realizacji, ale pierwsze i idealnie wpisujące się w kryzysowe zawirowania na rynkach finansowych. Thomas Giessler, niemiecki przedsiębiorca, zaproponował bankomat wypłacający złote sztabki i monety. Urządzenie o wdzięcznej nazwie Gold to Go pozwala poczuć się bezpiecznie z twardą walutą w kieszeni o każdej porze dnia i nocy. Chcesz szybko zainwestować w złoto? Nie ma problemu: jedno-, pięcio- lub dziesięciogramowe sztabki wyjmiesz od ręki z maszyny pokrytej 24 karatowym złotem. Urządzenie jest połączone on-line do bieżących notowań złota.

Z technologicznego punktu widzenia nie jest to rewolucja na miarę pojawienia się bankomatu w latach 60’. Jednakże, jest to moim zdaniem symboliczny moment w którym pieniądz powraca do swojej wielowiekowej, naturalnej formy – złota. Jest jeszcze w tym wydarzeniu moment na przyjemności. Jak już zakupimy pierwszą sztabkę złota (gold bar – z angielskiego), wówczas możemy cieszyć się jej blaskiem przegryzając szwajcarską czekoladą z tabliczki (chocolate bar). To właśnie czekolada przyczyniła się do wynalezienia bankomatu. Pierwszy bankomat pojawił się w oddziale Barclays Bank w Londynie 27 czerwca 1967. Wynalazca bankomatu, John Shepherd-Barron, wpadł na swój pomysł obserwując automat do wydawania czekolady. Jak widać centrum finansów przesuwa się z Londynu na bliski wschód …

Urządzenie w hotelu ma wymiar praktyczny. Sądzę, że obsługa hotelu, w rozliczeniu za 1 noc w 3 osobowym apartamencie, z chęcią przyjęłaby zamiast 10.000 USD (8 uncji złota) 25 dziesięciogramowych sztabek … A dla specjalistów od nieruchomości (pozdrawiam) mam jeszcze inną ciekawostkę – wybudowanie hotelu Emirates Palace kosztowało około 2,5 mln uncji 24 karatowego złota (3 mld USD)!

Damian Kot


2 Responses to Niemiecki przedsiębiorca i złota rewolucja w Abu Dhabi

  1. Michał Nawrocki napisał(a):

    U nas pewnie będzie racjonalizacja wynalazku – wrzucasz złoto a dostajesz…

  2. Damian Kot napisał(a):

    🙂 aż chce się zakończyć, … dostajesz wielkie „G” – ups – przepraszam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *