Na wschodzie UE wszystko pod kontrolą

Zastanawiam się, czy nie byłoby jednak lepiej, gdyby policja kontynuowała swój strajk. A dlaczego? Czytaj więcej »

 

Nierząd węglowy koalicji PO-PSL

Oficjalnie, to premier Tusk i i minister Sikorski żądają sankcji dla Putina, natomiast po cichu ten sam rząd PO-PSL wspomaga Rosję przymykaniem oczu na import do Polski beznadziejnej jakości węgla. Również w asortymencie wsparcia dla Ukrainy jest zakup węgla. Co z tego już mają Polacy?


Planowany tygodniowy postój kopalni węgla kamiennego na Śląsku i utratę 40% wynagrodzenia polskich górników... W TVP1 podano 21 kwietnia 2014r, że oficjalnym powodem przewidywanego postoju jest brak klientów na polski węgiel i wzrost jego zapasów na hałdach.

Telewizja publiczna podała sensacyjną informację, że nie ma rzekomo w Polsce chętnych na zakup węgla kamiennego w cenie 260zł za 1 tonę. Jest to ordynarna manipulacja leniwych dziennikarzy "Wiadomości" TVP1, którym nie chciało się zajrzeć na składy węglowe i sprawdzić prawdziwych cen. Według mojej wiedzy cena tony dobrej klasy węgla kamiennego od listopada 2013 do kwietnia 2014 roku dla klientów indywidualnych wahała się od 575 zł do nawet 750zł, w zależności od regionu. Za 260 zł za tonę to nawet w ciepłym już kwietniu bardzo chętnie kupią węgiel kamienny nie tylko rolnicy, ale każdy Polak który ogrzewa dom lub mieszkanie węglem.

Zaznaczam, że piszę o cenach węgla kamiennego, a nie o cenach sypkiego miału, który niektórzy handlowcy mylą z węglem kamiennym.

Jeśli jakikolwiek czytelnik zobaczy na składzie węgla lub przy kopalni cenę 260 zł za tonę dla odbiorców indywidualnych, to proszę natychmiast dokonać krótkiego wpisu pod moim artykułem z adresem składu, w którym wystawiono tak tani węgiel kamienny!

Cała sprawa ma charakter aferalny, bo import węgla kamiennego z Rosji w sytuacji, gdy w Polsce tego paliwa jest pod dostatkiem ma już posmak nowej afery węglowej! Natomiast fakt, że rząd nie zablokował importu węgla ze wschodu zaraz potem jak Rosja i Ukraina wprowadziły embargo na zakup polskiej wieprzowiny, należałoby już traktować w kategoriach zdrady narodowej.

Górnicy na Śląsku nie dadzą sobie w kaszę dmuchać i zapewne nie będą biernie stali, lecz zorganizują  zbiorowy wyjazd do Warszawy, aby odwiedzić Urząd Rady Ministrów. Koalicji PO-PSL nie pomoże wtedy nawet import Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

W Katowicach 29 kwietnia b.r., to była tylko wstępna przymiarka przed planowaną demonstracją w Warszawie.

Rajmund Pollak


3 Responses to Nierząd węglowy koalicji PO-PSL

 1. ordoliberal napisał(a):

  a) chciałbym te dane skądś na papierze
  b) zakup importowy czy koszt wydobycia to nie jedyne koszty w przypadku węgla kamiennego. Śmiem twierdzić, że składowanie, transport, obsługa i cała reszta pominiętych kosztów + marża dla pośredników to nie są groszowe sprawy właśnie.

  Inna sprawa, że Prezes Taras pokazał na Bogdance, że z polskiej kopalni można zrobić nowoczesny biznes bez kłopotów z popytem i kosztami. No ale u niego koszta płac to 36%, a w KW 68%. Mam nadzieję, że rząd obije górników, a Taras dostanie wolną rękę i z całym polskim węglem to, co w Łęcznej na Bogdance.

 2. programista napisał(a):

  Dziennikarze podali, że właśnie węgiel leżący na hałdach kopalni to taki właśnie miał węglowy, dla elektrowni czy ciepłowni. Dzieje się tak z powodu technologii wydobycia. Dziennikarze podali także, że pod tymi samymi kopalniami ciężarówki czekają tygodniami na węgiel typu groszek i orzech, bo kopalnie wydobywają go bardzo mało.
  Zarzuty szanownego Autora dotyczące manipulacji są zatem calkowicie bezpodstawne.

 3. Andy napisał(a):

  Bardzo bym chciał, żeby gdziekolwiek w promieniu 40 km od mojego domu był do kupienia węgiel nawet po 400 zł za tonę (o 260 zł już nie wspominając). Wtedy kupiłbym sobie spory zapas na nadchodzącą zimie i obecne deszczowe dni. Niestety, realnie ceny oscylują raczej wokół 800 zł. Andrzej (instytut-zus.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *