Braun: To zła historia jest matką złej polityki

To zła historia jest matką złej polityki. Niech się wam broń Boże nie wydaje, że możecie rozszerzyć waszą, piękną wolnościową idee, nie wracając do historii Czytaj więcej »

 

Nowoczesne niewolnictwo

Środowisko dzisiejszych ludzi to więzienie stworzone przez media i rząd. Więzienie mentalne, działające na pierwszym poziomie – emocji. Więzienie dla myśli i przekonań.

Jak skutecznie przestraszyć zwykłego człowieka? Jak wywrzeć na niego presję, by był uległy nie wiedząc o tym? By chciał ograniczeń w imię własnego dobra.

Pracując od rana do wieczora, by utrzymać rodzinę i siebie, nie zobaczy On od razu jak budowany jest wokół niego mur. Cegła po cegle, a niekiedy i pustak się zdarzy, prawo zamurowuje go w labiryncie ustaw, przepisów i postanowień.

Słuchając Pink Floyd – z płyty The Wall – Another brick in the wall nasunęła mi się taka właśnie paralela.

Chciałbym byście się zastanowili, dlaczego większość ograniczeń nałożonych w imię „słusznych” poczynań rządu a godzących w nasze swobody jest nakładana w czasach trudnych. Ba! Wręcz trudnościami uargumentowane, jak np. kryzysem – podnoszenie podatków, krachem na giełdzie – zwiększeniem kontroli sektora finansowego.

Czy może jest to świadome wywoływanie takich stanów zagrożenia w globalnej już przecież gospodarce by zmiękczać naszą odporność na przemoc rządu/ rządów? By nie stawiał oporu obywatel, jeśli rząd i sejm przygotuje ustawę dowolnie ograniczającą jego swobody?

Celowo zostawiam temat otwarty do dyskusji.

Bolesław Witczak
Źródło: http://boleslaw-witczak.blog.onet.pl/


4 Responses to Nowoczesne niewolnictwo

 1. Piotr Korzeniowski napisał(a):

  Usłyszałem kiedyś, że bez względu na to czy czasy są trudne, czy łatwe ograniczenia będą nakładane. Biurokracja żyje z ograniczeń!
  Ważniejszy jest to jak my siebie postrzegamy w świecie! Czy czujemy się więźniami czy niewolnikami! Beznadziejna jest mentalność niewolnicza! Natomiast mentalność więźnia (mentalność UPR-owców)jest jak najbardziej godna naśladowania! Więzień za wszelką cenę chce się wyzwolić z aresztu. Jeżeli zdobędzie łyżeczkę to po to, żeby przy jej pomocy wykopać tunel do wolności, natomiast niewolnik przy pomocy łyżeczki będzie tylko chłeptał resztki jadła, które łaskawie otrzyma z pańskiego stołu!

 2. obserwator jeden napisał(a):

  to nie lepiej od razu mentalność powstańca albo buntownika albo buntowszczika albo rebelianta albo i to jest najlepsze mentalność R E W O L U C J O N I S T Y i konspiratora!

 3. obserwator jeden napisał(a):

  ciężkie cziasy skazał sowiecki sołdat krasnoj armii zdejmuąc zegar z wieży kościelnej w berlinie. czasy są zawsze ciężkie dla tych co w nich żyją.

 4. ichbin napisał(a):

  Większość z nas ma do czynienia z ludźmi inteligentnymi, wykształconymi, mającymi doświadczenie życiowe i myślącymi. I wśród tej większości jest cała masa pracowników różnych biur, instytucji i urzędów. Są naszymi znajomymi, kolegami czy nawet rodziną. I w rozmowach z nimi spotkałem się ze specyficzną mentalnością i podejściem do polskiej rzeczywistości. Jest źle i ciężko. Mamy jednak Świętą Biurokrację, która produkuje liczne przepisy, papiery i kodeksy i dzięki nim żyjemy. Trzeba dbać o naszą Matkę Żywicielkę – Świętą Biurokrację. To dzięki Niej mamy nasze posady, stołki, krzesła, a co niektórzy fotele niczym trony. Dzięki tworzonym przez Nią prawom i urzędniczym bytom mamy pracę oraz możliwość dorobienia przez interpretacje, obchodzenie, naginanie albo dostosowywanie praw i przepisów inaczej pisząc branie łapówek i poddawanie się czynnością korupcyjnym od słynnych czekoldek i konjaku po grube koperty albo zatrudnienie dla dzieci na ciepłych posadkach w dochodowych podmiotach. Tyle tego jest, że miliony korzysta, a jak jedną jednosteczką złapią, to trudno, nie miała szczęśćia. Prawdziwe i każdy w mniejszym lub większym stopniu przez podobne zajścia przechodził.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *