Czy Polska posiada strategię na wypadek resetu z Rosją?

Coraz więcej znaków na niebie i ziemi wskazuje na to, że izolacja Rosji, przynajmniej ta oficjalna, powoli acz konsekwentnie przechodzi do historii Czytaj więcej »

 

O kryzysie rodziny dyskutowano w Warszawie

23 listopada 2013 roku w auli Domu Literatury w Warszawie odbyła się konferencja „Rodzina w obliczu kryzysu”. Organizatorem konferencji była Fundacja PAFERE. Wśród prelegentów znaleźli się m.in.: prof. Piotr Jaroszyński, prof. Michał Wojciechowski, prof. Witold Kwaśnicki, dr Cezary Mech, senator Jan Maria Jackowski i dr Ireneusz Jabłoński.Konferencję rozpoczęło krótkie wprowadzenie założyciela Fundacji PAFERE i jej prezesa, Jana Michała Małka. Stwierdził, że źródeł kryzysu polskiej rodziny szukać należy m.in. w złej sytuacji gospodarczej. U jej źródeł leży natomiast powszechna kradzież, zwłaszcza grabież jakiej państwo dokonuje na obywatelach. „Jest to najważniejsze źródło obecnego kryzysu” – podsumował prezes PAFERE.

Następnie głos zabrał prof. dr hab. Piotr Jaroszyński. W referacie „Ideologiczne źródła kryzysu rodziny” zwrócił on uwagę na konieczność odrodzenia klasycznego wykształcenia. Jak podkreślił prelegent, wszystkie te niekorzystne zjawiska, które dotyczą współczesnej rodziny zostały opisane już dawno temu. Jak zaznaczył prof. Jaroszyński, filozofem, który zdemontował rodzinę był Platon. Uzasadniał on także konieczność tego demontażu. To Platon pisał o konieczności wprowadzenia równości kobiet i mężczyzn i to on podkreślał, że nie powinno być specyficznych zawodów typowych dla danej płci – podobnie jak u zwierząt, gdzie zarówno samice jak i samce zajmują się polowaniem. Kobiety powinny być wspólne i powinny rodzić dla państwa. Wspólne powinny być również dzieci. Nie znałyby one swoich rodziców, a rodzice nie wiedzieliby, które dzieci są ich. „Platon budował swoje państwo w imię sprawiedliwości. Czyli wychodzi na to, że – według Platona – rodzina jest przeszkodą do zbudowania sprawiedliwego państwa” – stwierdził prelegent (…)

Kolejnym mówcą był senator Jan Maria Jackowski. Rozpoczął od przedstawienia prognozy ZUS-u, z której wynika, że do 2060 roku Polaków będzie tylko 16 milionów. „To skutek kryzysu demograficznego i braku polityki prorodzinnej państwa” – zaznaczył. Do 2060 roku na 1000 pracujących Polaków przypadać będzie około 670 emerytów (…)

Prof. dr hab. Witold Kwaśnicki zatytułował swoją prelekcję „Kryzys edukacji a poziom wiedzy ekonomicznej Polaków”. Jak zauważył na wstępie mamy obecnie do czynienia z pomyleniem formalnej edukacji z wykształceniem. Tymczasem edukacja to nie tylko to, co poznajemy w szkołach. Prawdziwa edukacja odbywa się w każdym momencie życia człowieka. Prelegent przybliżył historię przymusu szkolnego (…)

Kolejny mówca, prof. dr hab. Michał Wojciechowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, przewodniczący Rady Programowej PAFERE, poświęcił swój referat dyskryminacji rodziny ze strony państwa (…).

Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców skupił się w swoim wystąpieniu na sytuacji firm rodzinnych w Polsce. Zaznaczył, że kondycja krajowej gospodarki zależy od małych i średnich przedsiębiorstw, tymczasem skomplikowane prawo nie sprzyja ich rozwojowi (…).

Ostatnim prelegentem pierwszej części konferencji był dr Cezary Mech – były podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, prezes Stowarzyszenia Rynku Kapitałowego UNFE. Tytuł jego wystąpienia to „Finansowy aspekt zapaści demograficznej”. Na wstępie zauważył on, że w Polsce, w kontekście kryzysu demograficznego, dyskutuje się głównie o skutkach a nie o przyczynach (…).

Po przerwie obiadowej odbył się panel dyskusyjny „Jaka powinna być polityka prorodzinna i demograficzna?”, w którym uczestniczyli: dr Ireneusz Jabłoński z Centrum im. Adama Smitha, Jacek Sapa z Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny oraz prof. Michał Wojciechowski – przewodniczący Rady Programowej PAFERE. Po dyskusji zaprezentowano film „Lewiatan” wyprodukowany na zlecenie Fundacji PAFERE. Po jego projekcji miała miejsce dyskusja z udziałem Jana Michała Małka, prezesa Fundacji PAFERE oraz Wojciecha Kubania, prywatnego przedsiębiorcy, członka Zarządu Fundacji PAFERE (…).

Cała relację z konferencji czytaj na pafere.org…

 


3 Responses to O kryzysie rodziny dyskutowano w Warszawie

 1. Marko napisał(a):

  Do 2060 roku na 1000 pracujących Polaków przypadać będzie około 670 emerytów (…)

  W 2060 roku 95 % pracy beda wykonywac roboty i hybrydy. To oznacza 95% bezrobocie czyli na 1000 osobnikow ludzkich 950 bedzie bezrobotnych. I co wtedy? Umra z glodu obok tysiecy Ferrari, ton jablek i serdelowej? O emeryturze juz nie wspominajac bo przeciez nikt im nie wplaci na nia. Jednym slowem panowie eksperci z tytulami puknijcie sie zdrowo w czaszki. Podobno mlotki sa w Obi w wspecjalnej ofercie przed gwiazdka.

 2. Grzegorz napisał(a):

  No to się pośmialiśmy z rana. Typowe lewackie myślenie jakoby wzrost automatyzacji powodował bezrobocie. Jest fajny sposób na ośmieszenie lewaka, który straszy robotami i automatami. Mówimy mu tak:

  „No dobra – skoro automatyzacja powoduje bezrobocie to idźmy w stronę dezautomatyzacji i zakażmy ustawowo używania:
  – koparek – kilka tysięcy nowych miejsc pracy dla kopaczy
  – kombajnów – kilka tysięcy nowych miejsc pracy dla kosiarzy
  – betoniarek – kilka tysięcy nowych miejsc pracy dla mieszaczy betonu
  – drukarek – kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy dla skrybów
  Bezrobocie znika na długie lata i wszyscy zaczynają żyć w dostatku.”

  Jak lewak ma odrobinę rozumu to sam zrozumie absurd swojego toku rozumowania.

 3. piotrek napisał(a):

  Dziś mamy bańkę spekulacyjną ludzkich potrzeb. Wszystko to zostało stworzone przez marketing. Seriale, jak można i trzeba żyć, sprawiły, iż każdy chce być piękny i bogaty. Starość, która nadciąga, pozbawi obu tych rzeczy wielu ludzi, ale nauczy ich jednego- skromnego, oszczędnego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *