Fabryki – jak to się zaczęło?

Są wszędzie i długo jeszcze będą. Dzięki nim powstał i trwa kapitalizm. Historia fabryk jest krótka, ale tak frapująca, że nic tylko ją zgłębiać Czytaj więcej »

 

Obama i Guantanamo

Jak podaje The Washington Post w artykule z 8-3-2011, w poniedziałek (7-3-2011) Prezydent Obama podpisał rozporządzenia wykonawcze pozwalające na bezterminowe przetrzymywanie więźniów bazy Guantanamo na Kubie, jeżeli, mimo braku wyroku skazującego, „wydaje się, że mogą być zagrożeniem dla bezpieczeństwa USA”.

Zgoda na bezterminowe przetrzymywanie więźniów ma miejsce blisko 2 lata po tym, jak Obama przyrzekał, że zamknie więzienie w Guantanamo Bay.

Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Narodowego, republikański reprezentant do Kongresu Peter T. King (R-N.Y.) nie krył zadowolenia, mówiąc, że „rozporządzenie Obamy potwierdza słuszność polityki administracji Busha przyznającej prawo rządu do więzienia podejrzanych o terroryzm, aż do ustanie zagrożenia”.

Zarządzenie dotyczy 48 z 172 wiezionych na Kubie, co do których nie ma formalnych podstaw wszczęcia procesu, a ocena wywiadu wskazuje na zagrożenie z ich strony po ewentualnym uwolnieniu.

Dotychczasowe prawo nakazuje zwolnienie zatrzymanego w oparciu o konstytucyjną doktrynę „habeas corpus”.

Jerzy Medon


3 Responses to Obama i Guantanamo

  1. Michał napisał(a):

    Prawo w USA do przetrzymywania bez wyroku ad mortem usrandum w ramach podejrzenia (niekoniecznie uzasadnionego) o terroryzm to zdaje się jeden z tzw. Patriot Act. Warto by dodać, że pozwala przy okazji na konfiskatę majątku.

  2. wygląd napisał(a):

    i mamy demokrację w czystej postaci w działaniu w republice demokratycznej jaką są St.Zjed.A.P.

  3. Win napisał(a):

    USA – bagno gospodarcze, bagno moralne!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *