Polski samorząd nad przepaścią – zwycięstwo dyzmokracji

Przeglądając ulotki wyborcze kilku kandydatów z mojej okolicy znajduję przeróżne zapowiedzi tego, co to się w gminie nie zadzieje, jeśli tylko oddam na nich swój głos Czytaj więcej »

 

Obłęd 1944 czy 2013?

Wydawnictwo M, pod patronatem tygodnika „Do Rzeczy” wydało właśnie książkę „Obłęd 1944 czy 2013?”. Książka nawiązuje oczywiście do wydanej niedawno pozycji Piotra Zychowicza „Obłęd 1944”. Zychowicz poddał w swojej pracy surowej krytyce decyzję dowództwa Armii Krajowej o wybuchu Powstania Warszawskiego.Książka Zychowicza wywołała bardzo żywą polemikę na łamach tygodnika „Do Rzeczy”. I właśnie z tych tekstów polemicznych składa się zbiór „Obłęd 1944 czy 2013?”. Wśród autorów m.in. Piotr Gontarczyk, Sławomir Cenckiewicz, Łukasz Warzecha, Zdzisław Krasnodębski czy wreszcie sam Piotr Zychowicz.

Redaktor naczelny „Do Rzeczy”, Paweł Lisicki tak pisze we wstępie do książki: „Pewnego dnia, w połowie lipca przybiegł do mnie jeden z dziennikarzy tygodnika i powiedział, że do redakcji dzwonią czytelnicy wzburzeni książką Piotra Zychowicza Obłęd ’44.(…) Nie wierzę, pomyślałem, znam przecież Piotra, niemożliwe, żeby takie były intencje. Wszakże intencje to jedno, a słowa to drugie.

Klęska militarna powstania nie ulega zaś wątpliwości. Dlatego trzeba badać jej źródła. Nie wolno racjonalizować błędów politycznych ich przyszłymi moralnymi czy metafizycznymi, pozytywnymi skutkami. Być może powstania nie dało się uniknąć. A być może jego ogłoszenie wynikało z nadmiernej wiary we własne siły i naiwności.

Taka dyskusja będzie trwać tak długo, jak długo polskość i Polska będzie czymś ważnym. Świadczy ona ostatecznie o dojrzałości i dorosłości narodu, uczy przecież politycznego myślenia. Taka dyskusja ma jedno ograniczenie: nie wolno kwestionować ofiary i podważać bohaterstwa powstańców. Z nich wszyscyśmy wyrośli. Pamiętając o tym zapraszam wszystkich do lektury tekstów na temat książki Zychowicza”.

Książkę zamówić można w księgarni internetowej Wydawnictwa M…


5 Responses to Obłęd 1944 czy 2013?

 1. Franek napisał(a):

  Mam, przeczytałem. Książka dająca do myślenia, na pewno nie nudna. Zresztą jak kilka innych pozycji wydawnictwa M.

 2. Robercik napisał(a):

  Ciekawa treść w ładnej oprawie, przymieżam się do jednej z ich książek. Myślę, że można zaryzykować.

 3. Lucek napisał(a):

  Książka bardzo dobra, ładnie wydana przez wydawnictwo M,
  Dla każdego miłośnika Histori to obowiązkowa lektura.

 4. Marcin Konster napisał(a):

  Wciągająca książka ja osobiście lubię książki tego typu no i przez większość znane Wydawnictwo M.
  Warta Uwagi lektura.

 5. Znawca napisał(a):

  Mam Tą książke w domu, także znam to Wydawnictwo podoba mi się jest oki warto przeczytać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *