Smog-Stop, Socjalizm-Start!

Niewykluczone, że na naszych oczach rozgrywać się właśnie zaczyna jeden z największych, w ostatnich latach, przekrętów dokonanych na pieniądzach podatników. Chodzi o rządowy program Czyste Powietrze Czytaj więcej »

 

Obniżają podatki, jednak ludzie się nie cieszą

Rząd chce obniżyć podatki, ale obywatele się sprzeciwiają! Niemożliwe? Jednak tak – w Szwecji. Mimo że Szwedów w 2014 roku czeka kolejna obniżka podatków to – jak wynika z badań – aż 60 proc. obywateli się jej sprzeciwia.Jak podaje Forbes.pl, dzięki tej obniżce przeciętna pensja Szwedów wzrośnie miesięcznie o około 270 koron (ok. 30 euro). Rząd Fredrika Reinfeldta przeprowadza już piąta obniżkę podatku dochodowego w ciągu ostatnich kilku lat. Według OECD, dzięki tym obniżkom Szwedzi nie są już krajem, w którym płaci się najwyższe podatki. „W 2012 roku Szwedzi płacili podatki na poziomie najniższym od 37 lat. Wyższe podatki obowiązywały w Danii, Belgii, Francji oraz Włoszech” – czytamy na Forbes.pl.

A dlaczego Szwedzi nie są zachwyceni z tego, z czego inni zapewne by się cieszyli? Chodzi o jakość usług świadczonych przez państwo. Nasi północni sąsiedzi obawiają się, że mniejsze dochody do budżetu państwa spowodują mniejsze zaangażowanie państwa w „opiekę nad obywatelami”. Socjaldemokratyczna opozycja wręcz domaga się podwyższenia podatków, krytykując zarazem dotychczasowe reformy centroprawicowego rządu, np. prywatyzację aptek czy częściowe urynkowienie służby zdrowia.

Politycy rządzącej koalicji argumentują natomiast – i słusznie – że obniżka podatków zaowocuje wzrostem wpływów do budżetu dzięki temu, że przybędzie miejsc pracy. To także recepta na przetrwanie kryzysu, który – zdaniem rządzących polityków – wcale się w Europie nie zakończył. Co istotne, na obniżce podatków skorzystają także emeryci, bo i oni zapłacą mniejsze daniny od swoich świadczeń.

„W ostatnich latach w Szwecji zmniejszono VAT na usługi gastronomiczne oraz podatek od przedsiębiorstw. Poza tym wprowadzono możliwość odliczania wydatków na remonty i usługi domowe, np. sprzątanie lub opieka nad dziećmi” – czytamy na Forbes.pl.

PSz

Za pafere.org


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *