Polski samorząd nad przepaścią – zwycięstwo dyzmokracji

Przeglądając ulotki wyborcze kilku kandydatów z mojej okolicy znajduję przeróżne zapowiedzi tego, co to się w gminie nie zadzieje, jeśli tylko oddam na nich swój głos Czytaj więcej »

 

Opowieści o ludziach z doliny śmierci

„Ludzie z doliny śmierci” to najnowsza książka Grzegorza Górnego wydana właśnie przez Wydawnictwo AA. Opisuje ona historie ludzi, którym w naszej części świata, w tej swoistej dolinie śmierci, przyszło poddać się testowi na człowieczeństwo.Ludzie ci mierzą się z nieludzkim systemem narzuconym przez dwa zbrodnicze totalitaryzmy – hitlerowski i komunistyczny.

Niektórzy z nich – tacy jak sowiecki ideolog, zbrodniczy przywódca zniewolonego komunizmem narodu, czy ostatni dowódca UPA – ten system współtworzyli, umacniali, brnąc w kłamstwo i zbrodnie, gubiąc własna dusze, tworząc kłamliwa iluzje i piekło na ziemi.

Drudzy – więźniowie łagrów, świadkowie zbrodni, niezłomni wyznawcy – zakłamaniu i zbrodniom przeciwstawili swa wiarę w prawdę, wolność i ludzką godność, a dając świadectwo prawdzie, niejednokrotnie składali w ofierze samych siebie.

Grzegorz Górny, autor książki, to reporter, eseista, publicysta, reżyser, produ­cent filmowy i telewizyjny. Jest laureatem licznych nagród dziennikarskich, fil­mowych i wydawniczych. W przedmowie do swojej najnowszej książki pisze on: „Historie opisane w tej książce wydarzyły się naprawdę. Zbierałem je, jeżdżąc latami po świecie. Rozmawiałem z ich bohaterami, a jeśli już nie żyli, to ze świadkami opisanych wydarzeń. Starałem się dotrzeć do miejsc, gdzie rozgrywała się ich akcja, by lepiej zrozumieć sytuacje, w których zostali postawieni ci ludzie.
ludzie_z_doliny_oklJerzy Stempowski pisał kiedyś, że w XX wieku historia spuszczona została z łańcucha. W naszej części świata było to szczególnie widoczne, zwłaszcza pod panowaniem ideologii – dwóch totalitaryzmów: czerwonego i brunatnego. Na najgłębszym poziomie zmagania jednostek z systemami były jednak bojem o własną duszę. To nie tylko problem polityczny, w którym liczą się historyczne zdarzenia i procesy społeczne. To także umykający często naszej uwadze moment próby, gdy stawką jest walka o zachowanie człowieczeństwa i ocalenie godności.
Opisane przeze mnie historie ukazują konkretnych ludzi w chwilach takich właśnie sprawdzianów. Wyzwania historyczne, przed którymi stają zbiorowości, stają się także osobistymi próbami konkretnych osób. Często zdarza się przy tym, że chwile najważniejszych egzystencjalnych wyborów odsłaniają głębszy wymiar rzeczywistości. Wtedy okazuje się, że poza biologią i historią rozciąga się ukryty świat ducha, którego prześwity stają się widoczne w takich momentach.
Zebrane tu reportaże pokazują, iż nierzadko rzeczywistość nie jest taka, jak się na pozór wydaje. Ideologie posługują się bowiem nie tylko przemocą, lecz mają także zdolność stwarzania iluzji, kreacji zdolnych zawładnąć wyobraźnią mas i jednostek – słowem czegoś, co w języku współczesnej pop kultury nazywa się „matriksem”. W tym kontekście lepiej zrozumieć można ewangeliczne przesłanie: „prawda was wyzwoli”. Prawda bowiem posiada rzeczywiście moc wyzwalającą. Dla niektórych bohaterów opisanych w tym zbiorze docieranie do niej jest zdzieraniem kolejnych masek i drogą ku wolności. Inni przebywają drogę odwrotną, brnąc w samozakłamanie. Jak to w życiu: jedni sprostali próbie, drudzy nie”.

Książka dostępna jest m.in. na www.religijna.pl

P


One Response to Opowieści o ludziach z doliny śmierci

  1. Marko napisał(a):

    „Na najgłębszym poziomie zmagania jednostek z systemami były jednak bojem o własną duszę. To nie tylko problem polityczny, w którym liczą się historyczne zdarzenia i procesy społeczne. To także umykający często naszej uwadze moment próby, gdy stawką jest walka o zachowanie człowieczeństwa i ocalenie godności.”

    Czy aby nie dotyczy to obecnej kapitalistycznej rzeczywistosci? Jesli ktos chce byc sprawiedliwy w ocenie faktow – to oczywiscie, ze tak jest. Nie tylko komunizm byl totalitarny, kapitalizm nie odbiega od poprzednika. Tzw. hitleryzm to wersja kapitalizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *