Smog-Stop, Socjalizm-Start!

Niewykluczone, że na naszych oczach rozgrywać się właśnie zaczyna jeden z największych, w ostatnich latach, przekrętów dokonanych na pieniądzach podatników. Chodzi o rządowy program Czyste Powietrze Czytaj więcej »

 

Orlęta Lwowskie – powieść o młodych bohaterach

Nakładem Wydawnictwa M ukazała się powieść węgierskiego pisarza Jenő Szentiványi’ego „Orlęta Lwowskie”. Jarosław Szarek, historyk napisał o niej, iż niejeden młody Węgier, po jej przeczytaniu chwycił za broń w antysowieckim powstaniu 1956 roku.Książka ta to sfabularyzowana opowieść o obronie miasta Lwowa  przez kilkunastoletnich jego mieszkańców w latach 1918-1919. Losy rodziny Potockich, głównych bohaterów, poznajemy na tle wydarzeń historycznych tamtego okresu. Bez ich heroicznej walki  nie byłoby polskiego Lwowa i wielkiej legendy Orląt Lwowskich.

To historia najwspanialszych  czynów  młodych bohaterów. To opowieść  o męstwie i bohaterstwie, o  polskich dążeniach do wolności i niepodległości. Wzruszająca, mądra. Wprowadza Czytelnika w fascynujący, a zarazem dramatyczny świat tamtych dni.

Autor książki, po ukończeniu trzynastego roku życia towarzyszył swemu ojcu, kapitanowi marynarki handlowej, w rejsach do najdalszych zakątków świata. Debiutował w wieku siedemnastu lat, zainspirowany doświadczeniami zdobytymi podczas swych egzotycznych podróży. Książka „Polskie Orlęta” powstała tuż przed drugą wojną światową i doczekała się jednego zaledwie wydania w 1939 r., od tej pory nie została nigdy na Węgrzech wznowiona.

Jenő Szentiványi tak napisał w epilogu swojej powieści: „Tak żyli lwowscy uczniowie i tak umierali śmiercią bohaterów, ażeby w zmartwychwstałej Ojczyźnie nie zabrakło Lwowa”. A dziś? Suwerenność na naszych oczach przelatuje nam przez palce rozmywając się w eurokołchozie i jakoś mało kogo to obchodzi… Warto choć poczytać, jak dawniej walczono o Polskę…

Książkę zamówić można w księgarni Wydawnictwa M…

PSDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *