Szwajcarzy zdecydowali o obniżce VAT, który i tak jest tam bardzo niski

Szwajcaria rządzi się swoimi prawami. Instytucja referendum, nieznana w takiej skali w innych krajach, pozwala obywatelom rzeczywiście współdecydować o tym, jakie prawo jest tam stanowione Czytaj więcej »

 

Pakt fiskalny na biurku Komorowskiego – „Podpiszę z pełnym przekonaniem”

Prezydent Bronisław Komorowski z radością zamierza podpisać pakt fiskalny. Po tym, jak Trybunał Konstytucyjny odmówił w końcu maja br. wszczęcia postępowania w sprawie wniosku złożonego przez posłów i senatorów PiS, nic już nie blokuje już podpisu prezydenta.Trybunał tłumaczy swoją decyzję tym, że w momencie, gdy Prawo i Sprawiedliwość składało skargę na pakt fiskalny, nie był on jeszcze częścią obowiązującego porządku prawnego w Polsce. Trybunał uznał, że „umowa międzynarodowa stanowi część krajowego porządku prawnego dopiero wówczas, gdy zostanie ratyfikowana przez prezydenta. Tymczasem pakt fiskalny nie został jeszcze ratyfikowany”.

„Nieogłoszony wyrok Trybunału Konstytucyjnego był najważniejszą przesłanką wstrzymującą podpisanie paktu. W związku z tym, że ona zniknęła, zamierzam to zrobić w normalnym trybie, z głębokim przekonaniem” – powiedział Bronisław Komorowski.

Premier Tusk podpisał w imieniu Polski pakt fiskalny ponad rok temu, natomiast posłowie i senatorowie PiS złożyli w TK wniosek o zbadanie zgodności paktu z konstytucją III RP. Przypomnijmy, że w marcu 2013 roku, niemiecki Bundesrat zablokował obowiązywanie paktu fiskalnego w Niemczech. Może zatem dojść do takiej sytuacji, że będzie on wprowadzony w 24 krajach, które go podpisały i zatwierdziły, natomiast nie będzie go w państwie, które najbardziej go lansowało. Mądra rozgrywka…

P


One Response to Pakt fiskalny na biurku Komorowskiego – „Podpiszę z pełnym przekonaniem”

  1. Halleth napisał(a):

    Super. „Nie wydajemy opinii, bo jeszcze nie obowiazuje”. A Niemcy oczywiscie fantastycznie rozgrywaja Europe. Zbieraja podatki od „swoich”, pozyczaja te pieniadze „obcym”, za co „obcy” kupuja towary u „swoich”. W efekcie kasa wciaz zostaje tam, gdzie byla, towary sa juz gdzie indziej, ale kupione na kredyt 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *