Fabryki – jak to się zaczęło?

Są wszędzie i długo jeszcze będą. Dzięki nim powstał i trwa kapitalizm. Historia fabryk jest krótka, ale tak frapująca, że nic tylko ją zgłębiać Czytaj więcej »

 

Papież Franciszek i ekonomiści

Ostatnie stwierdzenia Papieża Franciszka, zawarte w jego Adhortacji Apostolskiej Evangelii Gaudium, odczytane zostały jako wezwanie do wyboru systemu gospodarczego „trzeciej drogi”, nadzorowanego przez ekspertów i ludzi dobrej woli: „Rozwój sprawiedliwości wymaga czegoś więcej niż wzrostu gospodarczego, chociaż go zakłada; wymaga decyzji, programów, mechanizmów i procesów specyficznie ukierunkowanych na lepszą dystrybucję dochodów, stwarzanie źródeł zatrudnienia, i integralną promocję ubogich, która  wykracza poza zwykłą dobroczynność”.Franciszek nie nawołuje do uspołecznienia systemu gospodarczego i nie podaje żadnego kraju totalitarnego za przykład. Podkreśla, że Adhortacja „nie jest to dokument społeczny” i zaleca zapoznanie się z Kompendium nauki społecznej Kościoła jako podstawowym przewodnikiem do studiów i refleksji. Niemniej, jako że Papież, w Swej Adhortacji,  nie zawarł odniesień do punktu 42 Encykliki Centessimus Annus, Jana Pawła II, który sankcjonuje system wolnej przedsiębiorczości oparty na prawie szanującym godność ludzką, a także ze względu na fakt, że język Franciszka wydaje się być niekiedy wrogi wobec wolnego rynku, wielu ekonomistów chrześcijańskich i mędrców politycznych podniosło alarm. Pojawiły się pytania, czy negatywnego wpływu na Papieża nie wywarła argentyńska kultura peronizmu, którego jednym z filarów jest system gospodarczy pośredni między socjalizmem a kapitalizmem. Juan Domingo Peron był jednym z  wczesnych głosicieli  takiej „trzeciej drogi” (….).

Alejandro Chafuen

Cały artykuł czytaj na stronie Fundacji PAFERE…

Foto.: pafere.org


2 Responses to Papież Franciszek i ekonomiści

  1. Czarodziej napisał(a):

    Jest trzecia droga… http://bank-prawdy.blogspot.com

  2. M.A.Rjan napisał(a):

    kredyt-po polsku:zaufanie ale większości społeczeństwa.Wjęc kredytu możeudzielac tylko dpołeczeńgtwo;wówczas lichwa jest absurdem.A pieniądz tylko sposobem wymiany dóbr i usług w społeczności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *