Trójmorze, żydzi i teoria spiskowa…

Koncepcja, która jest obecnie forsowana powstała w Departamencie Obrony USA po inwazji Rosji na Ukrainę i jest w interesie zarówno Polski i USA oraz bezpieczeństwa światowego Czytaj więcej »

 

Paragraf na każdego

W państwie opiekuńczym, takiej współczesnej mutacji faszyzmu wykształconej w ramach pamiętnej transformacji ustrojowej, jeszcze wolno mieć własne poglądy, co gwarantują różne zapisy prawne. Ale niech nas ręka boska broni przed postępowaniem w zgodzie z własnym światopoglądem, bo wtedy dosięgnie nas karząca ręka „sprawiedliwości społecznej”, która czuwa i kontroluje wszystko. By żyło się lepiej.

Taki wniosek nasuwa się po lekturze tekstu Marka Adama Grabowskiego „Nadchodzi tolerancja – ratuj się kto może!” , opisującego kolejną odsłonę totalitarnych zapędów władzy. Oto bowiem pod płaszczykiem walki o „równość i tolerancję” otrzymujemy tak skonstruowaną definicję dyskryminacji, że w praktyce każdy może zostać w majestacie prawa oskarżony i skazany. „Dajcie mi człowieka, a paragraf sam się znajdzie”, jak mawiał prokurator Wyszynski. Na marginesie warto zauważyć, że jest to broń obosieczna. W końcu czyż podział rencistów na grupy w zależności od stopnia niepełnosprawności i wynikające z tego zróżnicowanie wysokości świadczeń w świetle ustawy nie może zostać potraktowane jako forma dyskryminacji?

Ale to wszystko najwyraźniej ciągle za mało. Tym razem w sukurs przyszła opozycja, uprzedzając działania partii rządzącej. PiS wystąpił z propozycją „zakazu noszenia noży z ostrzem o długości powyżej 8 cm”. Skąd im wyszło owe 8 cm nie wiadomo. Ważne jest, że dzięki takim przepisom służby zyskują podstawę prawną do rewidowania każdego. W końcu logicznym kryterium sprawdzenia, czy ktoś „w miejscu publicznym” ma przy sobie scyzoryk o nieprzepisowym ostrzu będzie ubranie z kieszeniami, w których owo niebezpieczne narzędzie może zostać ukryte. Rzecz jasna na wyposażeniu stróżów prawa pojawią się homologowane i atestowane miarki, produkowane przez firmę w żaden sposób z nikim ważnym nie powiązaną.

Kolejne nowelizacje ustawy zapewne dotyczyć będą młotków, śrubokrętów, kluczy nastawnych (tzw. francuskich), nożyczek i pilniczków do paznokci itd. aż do likwidacji siłowni i szkół karate. Elektrycy i hydraulicy staną się funkcjonariuszami państwowymi. Nie jest wykluczone, że powstanie urząd regulujący handel nożami, widelcami i wszystkim, co akurat urzędnik uzna za „niebezpieczne narzędzie”. Złóż podanie o zgodę na zakup noża do chleba, uzasadnij, wnieś opłatę skarbową…

Warto zwrócić uwagę, że w obu przypadkach ignorowana jest zasada domniemania niewinności, w jej miejsce wprowadzane jest domniemanie winy. Zachowania patologiczne i marginalne w społeczeństwie stają się argumentem do ograniczenia wolności. Jest przy tym szczytem cynizmu, że rozbrajając potencjalne ofiary, pacyfistyczni „humanitaryści” z taką troską pochylają się nad losem przestępców, którzy z definicji mają prawo gdzieś.

Michał Nawrocki10 Responses to Paragraf na każdego

 1. pawel napisał(a):

  Katastrofa smoleńska to ważna sprawa, tymczasem pod osłoną tej tragedii do naszego życia cichcem wdzierają się niezłe pasztety prawne. Dzięki dla pp. Grabowskiego i Nawrockiego za zwrócenie na to uwagi

 2. Marcin napisał(a):

  Jak mozna wypisywac takie glupoty. Juz za mojego dziecinstwa policja przy zatrzymaniu podejrzanego (a byc nim moze kazdy kto wyda sie funkcjonariuszowi podejrzany) prosi o okazanie zawartosci kieszeni (moim zdaniem na wzor slozb zachodnich powinni to robic sami zatrzymujacy). I jak pisalem juz za mojej mlodosci dlugie noze lub noze z blokada byly zatrzymywane, palki teleskopowe i kije rowniez. Dzieki temu sam czulem sie bezpiecznie. Nie bylo bandyckich napadow z maczetami siekierami. Wszystko co funkcjonariusz policji uzna za bron powinno byc konfiskowane i najpozniej w ciagu miesiaca utylizowane. Auto uczestniczace w wypadku drogowym spowodowanym przez pijanego kierowce, siekiera, maczeta, palka teleskopowa, miecz, kij do palanta lub inny, kij golfowy, bron gazowam noze z blokada, i inne rzeczy ktorymi mozna spowodowac smiertelne obrazenia, POWINNO BYC KONFISKOWANE DO WYJASNIENIA! A w przypadku braku wyjasnien lub tez po ustaleniu celu posiadania niezgodnego z prawem powinien byc sprzed skonfiskowany utylizowany na koszt posiadacza! POSIADACZA a nie wlasciciela (w szczegolnosci pojazdy mechaniczne) I nie badzmy chowymi ludzmi ktorzy w takich sprawach doszukuja sie krzywdy nie wiadomo czyjej.

 3. paweł napisał(a):

  Ale to jest przecież oczywiste, że jak ktoś chodzi z maczetą po ulicach to obowiązkiem policji powinno być przynajmniej zainteresowanie się takim gościem. Jednak czy należy tworzyć kolejny przepis? Czy sprawy oczywiste trzeba opisywać ustawami?

 4. InSiDe napisał(a):

  Nie wiem gdzie ma Pan, Panie Marcinie rozum ale chyba nie tam, gdzie się go mieć powinno.

  Życzę Panu, aby zainteresował się Pana lewarkiem do odkręcania śrub funkcjonariusz przechodzący obok. I by ten sam funkcjonariusz kierując się Pana zasadami i logiką owe narzędzie mogące służyć do zadania ciężkich obrażeń skonfiskował a następnie nałożył na Pana stosowną karę. Zakładam, że będzie to kara pozbawienia wolności. Wszak na wolność zapewne się Pan tym lewarkiem zamierzał. Po odsiedzeniu wyroku zastanie Pan w swoim domu kartkę od komornika który powiadomi Pana o zajęciu mienia na poczet kosztów związanych z utylizacją owego lewarka.

  Oby Pana rozum służył Panu długo i równie rzutko jak dziś a będziemy pewnie, że nie zmarznie Panu dupa.

 5. zeerq napisał(a):

  E tam 🙂 W tej chwili PIS może nawet wnosić projekty ustaw o polskim locie na Marsa, będzie to miało dokładnie taki sam skutek – z przyczyn chyba oczywistych i wygląda na to, że jeszcze przez dość długo. Problem będzie dopiero, gdy zainteresuje się nim rząd i poprą media – a z parciem mediów na (uwaga!) całkowity zakaz noszenia noży już się chyba spotkałem.

  Ale nawet można wziąć to na plus! W końcu jak coś proponuje PIS, być może rząd i media się tym już w ogóle nie zajmą 😉

  Albo i odwrotnie – będzie ustawa na złość jeszcze bardziej restrykcyjna…

 6. Antyk napisał(a):

  Panie Marcinie, samochody jako niebezpieczne narzędzie? Do „utylizacji”? To jednak prawda, że telewizja wyżera rozum…

 7. kamil napisał(a):

  wszystko jest niebezpieczne, nawet żelkami można zrobić krzywdę. ale czy z tego powodu warto ograniczać wolność? zwłaszcza, że przestępcy gwiżdżą na przepisy.

  PiS to oczywiście partia durniów i populistów i rozpaczliwie szuka poparcia takimi miernymi pomysłami.

 8. Marko napisał(a):

  To czemu panie Kisiel nie stworzysz pan czegos sensownego jako przeciwwagi dla PIS-ow, PO, SLD, PSl i diabli wiedza kogo tam jeszcze? Pisanie, ze ktos jest do dupy jest malo tworcze i nie zmienia rzeczywistosci. I tu wychodzi cala mialkosc malych ludzikow. Z reka na sercu: cos pan panie Kisiel zbudowal tworczego z pozytkiem dla swiata przez ostatnie pol roku? Konkrety bitte!

 9. kamil napisał(a):

  Panie Marko, poczeka Pan trochę. studiować zacząłem dopiero, tytuł muszę zrobić, praktyki, popracować tu i ówdzie, udoskonalić plany, zwiedzić świat, współpracować z ludźmi. z racji mojego wieku – wszystko jest w zaczątkach, zwłaszcza z uwagi na niskie poparcie społeczne dla ko-librów. nie znam wielu naukowców i teoretyków (tylko Gauss i może Bastiat przychodzi mi do głowy), którzy przed 30 rewolucjonizowali świat. Czepiaj się wpierw Pan siebie i odkopuluj się z argumentami ad personam. Zbyt łatwo daje się prowokować i zniżam się do Pana typisch deutsch chamstwa.

 10. paweł napisał(a):

  Pan Michalkiewicz również zabrał głos w tej sprawie i jakże ciekawa i trafna konkluzja:
  „Toteż ustawa została uchwalona niemal jednogłośnie; głosowało za nią 179 posłów Platformy Obywatelskiej, 143 posłów Prawa i Sprawiedliwości, 34 posłów Sojuszu Lewicy Demokratycznej i 26 posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego. Pokazuje to, że chociaż nasi Umiłowani Przywódcy przy różnych okazjach sprawiają wrażenie, iż utopiliby się nawzajem w łyżce wody, to przecież, kiedy odezwie się prawdziwa władza, potrafią przemówić jednym głosem – patrioci razem z „zaprzańcami”.”
  http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=1913

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *