Komisja ds. Amber Gold – czy było warto?

Prace powołanej w lipcu 2016 r. sejmowej Komisji Śledczej ds. Amber Gold dobiegają końca. Za nami 28 miesięcy prac, w tym 122 posiedzenia, w trakcie których zostało przesłuchanych 140 świadków Czytaj więcej »

 

Petycja w sprawie krzyży

W odpowiedzi na zamiar kilku uczniów jednego z wrocławskiego liceum, wystąpienia o usunięcie krzyży z ich szkoły, pan Adrian Nikiel przysłał nam propozycję petycji do dyrektora tego liceum, której treść zamieszczamy poniżej…
Pan Marek Łaźniak
Dyrektor Zespołu Szkół nr 14 we Wrocławiu
al. Brücknera 10
51-410 Wrocław

Szanowny Panie Dyrektorze,

Niedawno dotarła do mnie wiadomość, że troje uczniów Liceum Ogólnokształcącego nr XIV napisało do Pana petycję o usunięcie krzyży z sal lekcyjnych.To smutne, że właśnie w tej renomowanej szkole pojawił się pomysł, którego realizacja ściągnęłaby na nią hańbę nie do zmazania.

Krzyż jest znakiem naszego Zbawiciela i jako taki, ważniejszy jest nawet niż godło państwowe. Obecność krzyża w salach nikogo nie obraża, gdyż Bóg jest miłością i miłuje On każdego człowieka. Nawet jeśli ktoś tej wiary nie podziela, powinien zrozumieć, że nie jest ona skierowana przeciwko niemu. Osoba wyznająca inną wiarę, bądź niewierząca nie jest przez samą obecność krzyża w sali do niczego przymuszana.

Twierdzenie, że obecność krzyża w sali obraża niechrześcijan ma tyle sensu, co twierdzenie, że godło państwowe swoją obecnością obraża
obcokrajowców.

Polska wyrosła w tradycji chrześcijańskiej, a większość Polaków to katolicy – krzyż w salach lekcyjnych tylko o tym przypomina.W dzisiejszych czasach tyle mówi się o tolerancji, należy więc domagać się również tolerancji dla katolików i ich przekonań.

Ufam, że podejmie Pan roztropną decyzję i pozostawi w szkole krzyże.Udowodni Pan tym samym, że XIV Liceum Ogólnokształcące nie tylko dba o wysoki poziom nauczania, lecz także uczy poszanowania dla fundamentalnych wartości naszej cywilizacji. Obiecuję modlitwę w Pana intencji.

Z poważaniem
…………………………

List wysyłać można na konto sekretariat@lo14.wroc.pl


93 Responses to Petycja w sprawie krzyży

 1. Waldemar Kossakowski napisał(a):

  Sory w podanym wyżej terminie naszej niepodległości wkradł się błąd.Zapomniałem o pierwszym konkordacie z 10 lutego 1925 r.
  W rzeczywistości nasza niepodległość trwała jedynie niespełna 7 lat od 1918-1925r.W okresie II wojny mieliśmy 2 zaborców Hitlera i Piusa XII /znamienne, że proces beatyfikacji tego drugiego rozpoczął Polak- Wojtyła a teraz kończy Niemiec-Ratzinger/. Kto ma Wątpliwości niech przeczyta oba konkordaty.

 2. Łukasz napisał(a):

  Witam raz jeszcze 🙂

  Pokora to korona wszelkich cnót, tak samo jak pycha jest początkiem wszelkiego zła. Każdego dnia uczę się pokory, w relacjach z moimi bliskim, z każdym człowiekiem i z samym sobą. Każdego dnie bardziej rozumiem, że Bóg to moja Opoka o Twierdza.

  Tego, że wielu duchownych niestety kocha pieniądze to prawda, to żadna nowość. Myśli Pan, że mnie to nie zasmuca? Tak samo jak moje grzechy i wielu osób wokół mnie? Widzę zło bo potrafię obserwować i myśleć. Ale proszę też nie zakładać, że wierni dają pieniądze bo są ciemną masą. Dają bo chcą, podobnie jak i ja. Proszę nie myśleć, że są tak pozbawieniu rozumu jak się Panu wydaje. Chcę wspomagać różne inicjatywy charytatywne i chcę aby świątynia mojej parafii była ładna i niezaniedbana. To moja wolna wola i wszystkich wiernych, a nie nakaz księży. To prawda, że część z tych pieniędzy nie zostanie przeznaczona na właściwy cel. Ale jeśli przyjrzeć się państwu i jego nonszalancji to mam wrażenie, że płacenie podatków to dopiero kradzież w majestacie prawa. I co najgorsze, o tym czy rzucać na tacę decyduję ja, państwo zaś nie zostawia mi wyboru.

  Pana upór z tym tytułowaniem mnie księdzem pozostawiam bez komentarza. To się ociera na prawdę o fanatyzm i totalny brak rozsądku… A może Pan nie wierzy, że świecki też coś może wiedzieć o swojej wierze? A może martwi Pana to, że człowiek świecki wobec nadużyć duchownych nie musi od zaraz stać antyklerykałem, tak jak Pan? Bo jeśli tak jest, a ja jestem na to przykładem i wiele osób, które znam, to pana antyklerykalizm ponosi porażkę. Pana niewiara to po prostu uprzedzenia, nienawiść. A to nie są żadne argumenty, tylko wymówka.

  Co do tej zależności od Watykanu to bym nie przesadzał. Zapomina Pan okresie 1945-89. To była niewola. Moi rodzice i wielu ich znajomych tego doświadczyło. I jeszcze jedno. Nie chciałem o tym pisać ale widać muszę. Jeśli ma Pan pięćdziesiąt lat to znaczy że urodził się Pan w roku 1959. Nie wiem ile miał Pan lat wstępując do Policji ale chyba było to gdzieś w latach 80. Więc tak na prawdę był Pan milicjantem. Może się mylę, dałby Bóg żeby tak było. Ale jeśli to prawda, to przyzna Pan rację, że ówczesne otoczenie nie sprzyjało ani wierze, a tym bardziej wolności. Mam nadzieję, że się mylę.

  „W Boga nie wierzą Ci, którzy mają w tym interes aby Boga nie było” – to chyba słowa Francisa Bacona.

  Zostawiam Pana z tym cytatem i z Pana uporem, który graniczy z fanatyzmem.

  Pozdrawiam
  Z Bogiem
  Łukasz, dumny, świecki katolik.

 3. Łukasz napisał(a):

  A tak swoją drogą trochę śmieszne wydaje mi się porównywanie tzw. „watykańskiej niewoli” z okupacją lat 39-45 a tym bardziej z okresem komuny. Jeśli już pan szuka przyczyn naszego społeczno-ekonomicznego zastoju to proszę przyjrzeć się naszej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. To był fanatyzm, niewola i uzależnienie. Tak się Pan rozwodzi nad Watykanem a tak szybko przeskakuje dyktaturę PZPR. Raczej to nie są racjonalne argumenty….ale o tym pisałem już wcześniej 🙂

  Pozdrawiam
  Łukasz

 4. Waldemar Kossakowski napisał(a):

  Dziś juz nie mam czasu, więc odniosę się tylko do ostatniego zapisu.”A tak swoją drogą trochę śmieszne wydaje mi się porównywanie tzw. “watykańskiej niewoli” z okupacją lat 39-45 a tym bardziej z okresem komuny.”. Nic w tym dziwnego – Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli jeszcze jako Kardynał Berlina był ojcem konkordatu między Nazizmem a Watykanem. Od 1939r był Piusem XII, naziści nosili na pasach „Got mit uns”. I Pius XII i biskupi niemieccy błogosławili Hitlera. To była nasza niewola od 2 zaborców.

 5. Łukasz napisał(a):

  Te zarzuty względem Piusa XII to nie nowość. Podobnie jak ze sprawą Żydów. Zapomina się ile osób narodowości żydowskiej papież uratował. Naczelny rabin Rzymu Eugenio Zolli nazwał tego papieża „wschodzącym słońcem”. Stwierdził, że to właśnie Pius XII jest tym, który najwięcej uczynił dla Żydów podczas wojny. Sam rabin nawrócił się na katolicyzm. Uważam, że dalszy komentarz jest zbędny.

  Co do „Gott mit uns” to chyba nie traktuje Pan tego argumentu poważnie??? Można sobie cokolwiek wypisywać na pasach i na czym Pan tylko zechce. Hitler nienawidził tak samo Żydów jak i katolicyzmu. Proszę zapoznać się bliżej z postacią Dietricha von Hildebranda oraz Franciszka Jägerstättera. Ten pierwszy omal nie zginął za wiarę, ten drugi odmówił służby w Wermachcie i za to został zabity. Zresztą przy okazji czytania biografii tego ostatniego można się dowiedzieć, jaki był rzeczywiście stosunek nazistów do religii.

  Pozdrawiam
  Łukasz:)

 6. Łukasz napisał(a):

  Witam ponownie Panie Waldemarze:)

  Jako, że stary rok odchodzi a nowy się zaczyna chciałem Panu życzyć wszystkiego dobrego w tym Nowym 2010 Roku. Życzę wielu Łask Bożych, choć wiem, że Pan uważa to za zabobon, ale nie poddaję się:) Mógłbym życzyć zdrowia, pieniędzy i nie wiem czego jeszcze. Ale myślę, że najważniejsza jest Boża pomoc, a reszta sama przyjdzie:) Jeśli w toku naszych rozmów byłem zbyt agresywny lub obraziłem Pana, to przepraszam, nie taka była moja intencja.
  Tak czy inaczej traktuję to jako mój obowiązek aby uzasadnić moje stanowisko. To czy ja mam rację albo Pan, ostatecznie okaże się po śmierci… w tym się chyba zgodzimy:) Jeśli ja się pomylę to pół biedy. Jeśli Pan… no to nie wiem, miłosierdzie Boże nie zna granic, ale Bóg jest i sprawiedliwy. Nie Piszę tego aby kogokolwiek straszyć. Po prostu traktuję Pana poważnie i jestem szczery. Taka jest nauka Chrystusa przekazana przez Niego Kościołowi i trwa na wieki. Pan nie wierzy, ja tak. A drogi do wiary bywają różne.
  Jestem świecką osobą, ale wiem, że Pan i tak ma swój pogląd na tą sprawę. No cóż, głową muru nie przebiję…:):):)

  Z wyrazami szacunku:
  Łukasz

 7. do admina napisał(a):

  Długo jeszcze admin strony będzie tolerwoał przerpychankę między niejakim Kossakowskim Waldemarem a Łukaszem. Stalo się to nudne i zarazem farsowe. Jedno jest pewne z tej dyskusji – obaj wierzą, jeden, że Boga nie ma drugi, że Bóg jest. Przy czym jeden jest po szkołach komunistycznych służb mundurowych więc można być wobec jego pierdoł wyrozumiały. Drugi zaś jest nawidzony misyjnie i to jest jego dobrą stroną. Ale naprawdę juz ostro przynudzają. O ile mi jest wiadomym to strona ta ma być bardziej ekonomiczna i polityczna niż teologiczna i filozoficzna. Ktoś robi tutaj sabotaż dyskusyjny. I tyle.

 8. Łukasz napisał(a):

  Witam wszystkich internautów 🙂

  Rzeczywiście głupio wyszło z tym przedłużaniem tej „małej” debaty. Za to wszystkich przepraszam i obiecuję, że to już mój ostatni mail.
  Nasza polemika z czasem może okazać się nudną, rozumiem to, jednak są to tematy, wobec których raczej nie można być obojętnym:) Szczerze mówiąc nie chciałem aby tak się to przedłużało.
  Za to określenie mnie mianem „nawiedzonego misjonarza” szczerze dziękuję – to znaczy, że jestem autentyczny i szczery.
  Raczej nie miałem zamiaru sabotowania czegokolwiek tutaj :):):) Swoją drogą ekonomia, polityka, teologia i filozofia to nie są dziedziny aż tak bardzo oderwane od siebie… Mówię to jako osoba z wykształceniem ekonomicznym i mająca do czynienia z prywatnym biznesem.

  Pozdrawiam wszystkich:)
  Łukasz

 9. Waldemar Kossakowski napisał(a):

  Avator nie wiem jakie szkoły Ciebie kształciły ale albo były nędzne albo mało ich skończyłeś albo z inteligencją u Ciebie krucho, A może wszystko razem.

 10. Tadeusz WIKTOR napisał(a):

  Do admina .
  niewiem czemu admin miałby przerwać polemikę.Zgadzam się z Tobą ,że ta dyskusja nie rozwiąże problemu.Chociaz ciekawa w wywodach,ale ileż to można być na wojnie.
  Jestem przeciwko wieszania krzyży…
  nieda się odnieść do wszystkich za i przeciw.–ogólnie chociaż przytocze
  wzmianke wyrywek z kom Piotra…

  Jestem katolikiem i uważam, że wpychany na siłę symboli mojej wiary do instytucji państwowych, tylko mnie ośmiesza. Niby o czym ma to świadczyć? To czy krzyż wisi w instytucji państwowej, czy też nie, nie ma żadnego związku z moim życiem duchowym. Hierarchia popada jednak w histerię z tego powodu bo nie potrafi nabrać dystansu do spraw państwa. To tylko szkodzi kościołowi, bo w wyniku tego, przez niewierzących postrzegani jesteśmy, jak agresywna sekta,

  Wg mnie nic dodać nic ująć .
  Z powodu zasady rozdziału Kościoła od państwa nie wiesza się godła w kościołach
  a w szkołach krzyży..
  troche tolerancji a zwłaszcza wiary
  i problem znika.

 11. Tadeusz WIKTOR napisał(a):

  do Łukasza-zajrzałem…na podany.
  http://www.bosko.pl/klopotnik/?art=805&n=1.
  wiesz niemam nic przeciw katolickim szkołom czy wychowaniu w tym duchu..
  zawsze mówie za swoje nie wszystkich .
  chociaż uważam szkoły katolickie na wysokoim poziomie ,zawsze były i są .
  zawsze to byli ludzie wiedzy wspierani przez panujących na niedole biedoty…
  a czy dziś jest inaczej z okradaniem państwa…

  Ktoś pisze aborcja ,eutanazja -ja 16 lat
  nic niewiem (62) -zbrodnaia wg wiary kościoła –ja pytam ile spermy wylewa się co dzień..czy to normalne ogłupianie.

 12. wiktor lat 17 napisał(a):

  Mam kilka uwag co do tej sprawy
  1. Pan Nikiel(monarchista, antydemokrata) jest nie konsekwentny bowiem pisze tutaj że katolików jest więcej toteż mają prawo do krzyża natomiast na swojej stronie pisze o ataku ,,demoliberałów” na jego osobę w UPR.
  2. Państwo nie powinno faworyzować w zasadzie żadnej religi . To jest ogólna zasada od której są wyjątki. Wyjątkiem jest np Polska. Skoro ponad 90 % to katolicy to skoro chcą krzyży w szkołach to powinni móc je wieszać. Inna sprawa jak dla mnie to kwestia tego poco im one są tam potrzebne. Szkoła ma uczyć. Ale tak jak mówię 90 %katolików tak chce więc niech tak będzie.
  3. Najlepsze rozwiązanie to oczywiście prywatyzacja(chociaż częściowa) edukacji i wprowadzenie bonów oświatowych. Problem zniknie sam.

 13. Tadeusz WIKTOR napisał(a):

  wiktorze lat 17 -pogubilem sie ,albo gdzie ta niekosekwencja z punkt-1..o której piszesz w stosunku do mnie..

  W 2drugim punkcie ściemniasz jak zawsze mówią katolicy.kali może ukraść ,kalemu nie.
  to że większość, to niemów,że wszystko wam wolno -troche katolickiej pokory o której
  tak głosicie wokól.
  no tak ,wyjątek Polska -okradanie ,ogłupianie ,narzucanie innym
  waszego JA..
  Dajcie żyć pozostałym inaczej muślącym..
  Czy wszystcy chća tego co Wy..Zapytaj..
  Widze ,że Ty jesteś tym który narzędzie zbrodni jakim jes krzyż ,chcesz patrzeć na to co dzień..Ja -Nie..pozdrawiam..

 14. wiktor lat 17 napisał(a):

  @Tadeusz WIKTOR
  Nie w stosunku do pana lecz p.Nikiela.
  Proszę nie tworzyć nadinterpretacji. Nie jestem jakimś zwolennikiem krzyży ale w związku z tym że 90% społ. to katolicy to jestem w stanie znieść obecność krzyża w szkole. Państwo jest dla obywateli. Państwo powstało w wyniku umowy społecznej. Skoro większość czegoś chce to dlaczego ma tego nie dostać. Oczywiście musi się to mieścić w ramach poszanowania praw mniejszości.
  I na koniec proszę nie zwracać się do mnie jako rzecznika katolików polskich bo nim nie jestem. Natomiast swego światopoglądu nie ujawniam. Jest to bowim prywatna sprawa tak samo jak religia(i dlatego nie rozumiem po co katolikom krzyże w szkołach).
  PS najlepsze rozwiązanie to punkt numer 3

 15. Tadeusz WIKTOR napisał(a):

  wiktor lat.17 Większość chce czegoś .
  pytam czego????
  tu sobie możemy pisać ,nawtykać -no i co..
  Czy uważasz ,że większośc to katolicy którzy mają prawo coś narzucać w imie
  wiary.jeśli tak uważasz -odpowiedz.

 16. wiktor lat 17 napisał(a):

  Zależy co narzucać. Jeśli kazaliby wszystkim obowiązkowo chodzić na msze co Niedziele to to jest pogwałcenie jednej z fundamentalnych zasad demokracji- praw mniejszości. Oni tego nie robią.
  Państwo jakoś musi funkcjonować. Nie może być tak że ludzie którzy popierają coś nie groźnego i stanowią 90 % społ
  (90 % suwerenów!) w kraju nie mogą tego dokonać.

 17. Tadeusz WIKTOR napisał(a):

  Do wiktor lat 17..
  zaczynasz bajać.90 % katolików jest na papierze.Piszesz większośc powinna mieć racje .pytam gdzie w Polsce referenda w waznych sprawach dla społeczeństwa ..opodatkować wierzących zobaczymy ilość nawet nie jakośc.
  A pytam z głupia co z wiarą -czy nauczyciel
  Wasz kazał Wam tak czynić -przecież to bałwochwalstwo wystawiać narzędzie zbrodni
  na pokaz.No tak koścoiół chce ukrzyżować
  każdego inaczej myślacego…
  Ale to już było przerabiane..pozdrawiam

 18. SF-B52 napisał(a):

  W dzisiejszej, 4.III.2010 „Rzeczpospolitej” jest wywiad z Milcarkiem red. „CHristianas” na temat Mszy Trydenckiej. Czyżby do mediów zaczął docierać głos tradycjonalistów katolickich na szerszym forumie?

 19. Tadeusz WIKTOR napisał(a):

  Katolicyzm dla kleru to biznes i praca dla reszty to choroba.

 20. Waldemar Kossakowski napisał(a):

  Tak Tadziu to jest szczera prawda.A najgorsze z wszystkiego jest to, ze szeregowi katolicy nie zdają sobie z tego nawet sprawy. Cóż wiara czyni podobno cuda. U katolików zresztą tak samo jak i u wyznawców wszystkich innych wiar – wiara a raczej złudna nadzieja na życie po śmierci uczyniły cud wiary w swojego boga i religię. A przecież sama wiara katolicka wyraźnie mówi ” z prochu powstałeś i w proch się obrócisz..” inaczej mówiąc niczym nie byłeś i niczym nie będziesz. Liczy się tylko doczesność i z tej wiedzy korzystaja kapłani.

 21. Waldemar Kossakowski napisał(a):

  Katolicyzm twierdzi, że umierające dziecko idzie prosto do nieba.Dlaczego więc katolicyzm jest przeciwny aborcji? Przecież aborcja od razu bez męki życia czyni ich szczęśliwcami niebios. Aborcja zapobiega możliwościom grzesznego żywota i chroni od mąk piekielnych!!!. Chyba nikt z katolików nie będzie mi próbował wmówić, że Bóg i katolicyzm to sadystyczne dążenie aby pozbawić dziecko możliwości dostania się do nieba i wszystkim nam z sobą włącznie życzą mąk piekielnych.

  Mamo dlaczego mnie nie wyskrobałaś, nie zostałbym ateista i poszedłbym do nieba?.

  Mamo dziękuję ci jednak za to, że mnie nie wyskrobałaś . Gdybyś to zrobiła nie miałbym okazji przekonać się , że nieba
  i Boga niestety nie ma!!!

 22. narcin napisał(a):

  Nie jesteśmy inie powinnyśmy być państwem religijnym , jak Arabia SSa Wysudyjska itp.

 23. cofnięty napisał(a):

  Ręce chińskiego komunizmu demokratycznego precz od Wolnego Tybetu, rządzonego przez buddyjskich mnichów i ich lamy lamów(a, może alpaki alpaków?) DalejLamy!!!! Precz! Precz!! Precz!!!

 24. Waldemar Kossakowski napisał(a):

  Powinniśmy bardziej zajmować się uwolnieniem spod watykańskiego zaboru niż tybetem. Czy tam Qiangów gnębią chińczycy czy gnębią lamowie to i nam i im jest wszystko jedno.

 25. Waldemar Kossakowski napisał(a):

  Po 70 latach ponownie w katyńską ziemie wsiąkła niewinna Polska Krew.W takiej chwili światopogląd i przekonania polityczne stają się nieważne. Szczere kondolencje dla rodzin ofiar i wszystkich POLAKÓW. Tragedia. Żałoba narodowa.

 26. Waldemar Kossakowski napisał(a):

  Kościół ustami i czynami Dziwisza znów chce wykorzystać śmieć do własnych celów. Kaczyński na Wawelu-będzie rozróba, już jest. Godniejszy od niego jest chociażby Kaczorowski.

 27. Tadeusz .Wiktor. napisał(a):

  Zastanawiam co jeszcze zabierze nam kościól ..
  Zabrał nam Kopernika którego chciał
  zamordować …
  teraz zabrał nam Prezydenta .
  Umią liczyć …..
  tylko nie afirmujmy kościoła -darmozjada
  w czasie kryzysu .jeśli komuś się nie podoba -niech każdy się opodatkuje na
  kościółkowych…jestem -Za..

  jeśli chodzi o pozostałe -kościół zawsze liczył i umie liczyć..
  Chcesz do NIEBA –Płać …
  poprzez pochówki Elyty -kościół zarobi krocie -w przyszłości też …

 28. Waldemar Kossakowski napisał(a):

  Nie przeceniaj tego prezydenta niczym nie zasłużył na Wawel. No cóż jaki kościół taki i prezydent. A niebo jest na ziemi i kościół właśnie w nim jest i z tego nieba korzysta.

 29. Tadeusz .Wiktor. napisał(a):

  Wiesz kościól i prezydent zawsze razem ..
  piszesz niebo na ziemi -chyba cosik inaczej …wg mnie to na ziemi piekło
  stworzone przez władze -a niebo utopia dla idiotów którzy wierzą w kler i jego cuda…
  powinni tam pochować wszystkich którzy zaprzedali polske -watykańczykom nawet jutro..

 30. masd napisał(a):

  I mamy polską wojnę o krzyż!! O krzyż przed Namiestnikowskim Pałacem będzie wojna czy nie? Co o tym sądzą ‚prokapitalistyczni.pl’?

 31. kamil napisał(a):

  to jest największe chamstwo: ” Masarz jechał z prędkością 120 km/h, nie wyrobił się na zakręcie i przypakował w przydrożne drzewo.
  Pytanie:
  Gdzie postawiono krzyż?
  Na miejscu wypadku, czy przed zakładem przetwórstwa mięsnego? „

 32. paweł napisał(a):

  „Wojna o krzyż” wcześniej czy później będzie. Zresztą ona się toczy od dawna i to na kilku poziomach. Jednak argument Kamila jest celny.

 33. kamil napisał(a):

  to nie mój argument i fakt, choć jest celny, to nie wiem czy analogia słuszna – to był wypadek a nie świadome dodanie gazu i „nie wyrobienie na zakręcie”. słowa te ponadto wypowiedziała je osoba święcie przekonana o „wywieraniu presji”, nawet pisząc ironiczny wiersz pt. „orzeł wylądował”. ja uważam ten argument za chamstwo.

 34. masd napisał(a):

  W „Rzeczpospolitej” z 26.VIII.2010 jest tekst p. Michała Wojciechowskiego „Obywatelom wolno coraz mniej”. Warto poczytać.

 35. Tadeusz .Wiktor. napisał(a):

  Popieram argument Kamila -Polska zawsze nierządem stała -katolicka zawsze ..
  Oddajcie krzyż Chrystusowi …
  Z głupia zapytam -czy warto toczyć boje
  o narzędzie zbrodni ..Jeśli ktoś jest
  wierzący to dziwie się ,że zabiera głos
  w temacie ..Pytam po co wojna o drzewo ..
  Katolicy poznajcie wiare swoją -po co
  wystawiacie się na pośmiewisko obrońców
  krzyża -wstyd przynosicie -sobie .

 36. Waldemar Kossakowski napisał(a):

  RUCH POPARCIA PALIKOTA
  NOWOCZESNA POLSKA

  ul. Krakowskie Przedmieście 10/5
  20–002 Lublin
  Tel: (81) 534–80–72
  Fax: (81) 534–80–73
  e-mail: rpp@gmail.com
  http://www.ruchpoparciapalikota.pl

  SOSNOWIEC I ZAGŁĘBIE

  Lokal Stowarzyszenia Na Rzecz Demokracji I Antyklerykalizmu
  „UNIEZALEŻNIENIE”

  Sosnowiec ul. Anieli Urbanowicz 21a

  informacje i zapisy codziennie
  ponniedziałek – środa 12.00 – 14.00
  czwartek, piątek – 10.00 – 12.00
  sobota 11.00 – 13.00
  niedziela – 14.00 – 16.00

  Kontakt telefoniczny;
  Waldemar Kossakowski – 511 371 384
  e-mail Uniezaleznienie@poczta.fm

 37. Waldemar Kossakowski napisał(a):

  15 kroków ku Polsce naszych marzeń
  Od lat mówimy sobie, że wszystko
  w Polsce idzie w dobrą stronę.
  Owszem idzie, ale są sprawy,
  w których się cofamy. Kuriozalne
  formy posmoleńskiej żałoby, chowanie
  marnego polityka na Wawelu,
  średniowieczna w treści i formie
  wojna o krzyż, to dramatyczny odwrót od nowoczesnego
  społeczeństwa. Ostatnie fakty pokazały, że ten odwrót
  trwa jednak od dawna, tylko nie chcieliśmy tego dostrzec.
  Kiedy kilka lat temu współrządziła Liga Polskich Rodzin,
  wydawało się to przypadkiem. Ale kilka miesięcy temu Kaczyński
  niemal wygrał wybory prezydenckie, a dziś uprawia
  politykę taką jak LPR tylko na znacznie większą skalę.
  Nikt się temu nie ma siły albo odwagi przeciwstawić. Po
  wojnie o krzyż taki fakt jak ten, że Platforma od lat nie chce
  zalegalizować in vitro ze strachu przed atakiem Kościoła,
  staje się znacznie większym problemem. Każe zadać pytanie
  – czy budujemy nowoczesne społeczeństwo, czy z
  niego rezygnujemy? Czy rządzi się Polską z Wiejskiej, czy
  z ambony? Czy chcemy rozumu, czy przesądów.
  Jarosław Kaczyński przypomniał mi, czym naprawdę jest
  wolność i nowoczesność. Przypomniał, czego pragną
  normalni, rozsądni Polacy. Chcą sami rządzić sobą. Nie
  chcę by kler mówił im co myśleć, nie chcą by urzędnik decydował
  o ich losie, nie chcą by przesądy spychały kobiety
  czy gejów na margines.
  Chcemy załatwić kilka spraw, wykonać 15 kroków politycznych,
  nie potrzebujemy transformacji, rewolucji,
  a nawet jakiejś enigmatycznej modernizacji. Proponujemy
  15 ustaw, bo wierzymy, że w taki sposób możemy uczynić
  nasze życie lepszym, wypełnionym radością, szczęściem
  i sensem.
  Tworzymy ten Ruch, żeby załatwić konkretne sprawy,
  a nie po to, aby bezczynnie trwać latami. Ruch czy Partia
  to środek, a nie cel sam w sobie. Dlatego na przekór innym
  politykom oświadczam, że po dwóch kadencjach odejdę
  z polityki.
  Janusz Palikot

 38. Waldemar Kossakowski napisał(a):

  ROZDZIAŁ PAŃSTWA OD KOŚCIOŁA
  1/.Powrót religii do sfery sacrum
  Religijność to jedna z najbardziej prywatnych i intymnych
  sfera życia każdego człowieka. Uczynienie z religii przedmiotu
  nauczania w szkole publicznej, z ocenami, wpisem
  na świadectwo jest upaństwowieniem religii – mieszaniem
  się państwa do religii, a Kościoła do państwa. Czas
  skończyć z grą pozorów i sankcjonowaniem mechanizmu
  błędnego koła: nie ma etyki, bo nie ma chętnych, nie ma
  chętnych, bo nie ma etyki.
  2/.Aborcja i antykoncepcja
  Kobiety powinny mieć przywrócone prawo do samodzielnego
  decydowania o swoim macierzyństwie. Antykoncepcja
  powinna być darmowa. Narzucone przez dogmaty
  wiary ograniczenie kobiety do funkcji rodzenia dzieci jest
  anachroniczne i wskazuje na ciasnotę umysłową całego
  społeczeństwa, które waży się wymuszać coś takiego
  mocą prawa.
  3/.In vitro
  Każdy człowiek i rodzina ma prawo do posiadania własnych
  dzieci. Dla wielu par cierpiących na bezpłodność,
  metoda sztucznego zapłodnienia jest jedyną szansą na
  spełnienie tego marzenia. Uważamy, że rząd ma obowiązek
  pomagać tym ludziom, których nie stać na kosztowne
  zabiegi.
  4/.Edukacja seksualna w szkołach
  Od 20 lata edukacja seksualna jest przedmiotem politycznych
  sporów, a nie merytorycznej dyskusji. Młodzi ludzie
  w odkrywaniu swojej seksualności są zdani sami na siebie.
  Najwyższy czas by zgodnie z sugestiami środowisk
  naukowych wprowadzić do polskich szkół edukację seksualną
  wolną od jakichkolwiek założeń ideologicznych
  i wpływów polityki
  5/.Stop finansowaniu Kościoła ze środków publicznych
  Postulujemy zlikwidowanie rządowo-kościelnej Komisji
  Majątkowej, zniesienie Funduszu Kościelnego (likwidacja
  ubezpieczenia emerytalno–rentowego zakonnic i księży),
  odsunięcie duchowieństwa od udziału w uroczystościach
  państwowych oraz opodatkowanie dochodów z odzyskanego
  mienia oraz usług religijnych: wesela, pogrzeby,
  chrzciny itp.
  OBYWATEL SILNY WOBEC PAŃSTWA
  6/.Oświadczenia zamiast zaświadczeń
  Państwo powinno ufać każdemu z nas. Sprzeciwiamy
  się żądaniu przez urzędy informacji, które są w posiadaniu
  państwa – wystarczy oświadczenie podpisane przez
  obywatela.

  7/.Zasada milczącej zgody – zgłaszam i działam
  Pewność zatrudnienia w administracji powoduje, że
  urzędnicy nie muszą się starać i nie interesują się rozwiązywaniem
  naszych problemów. Stałe zatrudnienie to brak
  motywacji i promocji dobrych postaw. Opowiadamy się za
  zwalnianiem 5% najsłabszych urzędników co 2 lata. Państwa
  nie stać na ich utrzymanie.
  8/.Jawność dokumentów urzędowych
  Otwartości życia publicznego oraz walka z korupcją
  wymaga, aby wszystkie dokumenty urzędowe były powszechnie
  dostępne w Internecie.
  RÓWNOUPRAWNIENIE
  9/.Związki partnerskie
  Opowiadamy się za prawem do rejestracji związków partnerskich,
  zarówno hetero–, jak i homoseksualnych, do
  wspólnych praw i obowiązków cywilnych, podatkowych
  i majątkowych.
  10/.Równa płaca za równą pracę
  oraz parytety

  Chcemy Polski, w której kobiety i mężczyźni mają takie
  same prawa w dostępie do funkcji publicznych i do równej
  płacy za tę samą pracę. Jesteśmy zwolennikami parytetów
  w polityce w systemie 50 na 50 z naprzemiennym
  ustawieniem kandydatów na listach.
  NAPRAWA POLITYKI
  11/.Kadencyjność i koniec z subwencjonowaniem partii
  politycznych z budżetu państwa
  Polska polityka jest oportunistyczna, obłudna i niedemokratyczna.
  Wprowadzenie kadencyjności (maksymalnie
  dwie kadencje) przy wyborze posłów, senatorów,
  europarlamentarzystów, wójtów, burmistrzów
  i prezydentów miast oraz władz partii politycznych pozwoli
  przewietrzyć polską politykę oraz zmusić polityków
  do podejmowania decyzji korzystnych z perspektywy
  obywateli, a nie słupków poparcia w sondażach
  i szans na reelekcję.
  12/.Jednomandatowe okręgi wyborcze
  Ordynacja proporcjonalna nie sprawdza się, promując
  partie wodzowskie i sprzyjając patologiom takim jak partyjniactwo,
  korupcja czy nieprzejrzystość mechanizmów
  rządzenia. Wprowadzenie jednomandatowych okręgów
  wyborczych przywróci odpowiedzialność osobistą posła
  przed wyborcami w jego okręgu i oczyści system polityczny
  z zasiedziałych elit, umożliwiając wejście do polityki
  młodym, lokalnym liderom.
  13/.Likwidacja Senatu, redukcja posłów do 300, zniesienie
  immunitetu parlamentarnego
  Należy postawić na jakość parlamentu, a nie liczebność.
  Nie ma potrzeby zachowywania jakichkolwiek form
  uprzywilejowania polityków i stawiania ich ponad obowiązujący
  wszystkich obywateli porządek prawa.
  NOWOCZESNE SPOŁECZEŃSTWO
  14/.Darmowy Internet
  Budowa nowoczesnej Polski wymaga, aby dostęp
  do Internetu stał się konstytucyjnym prawem każdego
  obywatela. Dostęp umożliwiający korzystanie
  z e-państwa powinien być bezpłatny (załatwianie
  spraw urzędowych, elektroniczne sądy i głosowanie
  przez Internet).
  15/.1% budżetu na kulturę
  Jesteśmy średniej wielkości mocarstwem w dziedzinie
  kultury. W zjednoczonej Europie kultura to nasz najlepszy
  produkt eksportowy, to źródło naszej tożsamości
  oraz idealny sposób na promocję Polski i wzmocnienie
  jej konkurencyjności. Inwestowanie w kulturę to także
  nowe miejsca pracy, większa atrakcyjność regionów dla
  inwestorów i mieszkańców oraz dodatkowe dochody.

 39. zdziwienie napisał(a):

  Panie Kossakowski i Pan się uważa za człowieka prawicy? Pan udajesz Greka.

 40. zdziwienie napisał(a):

  Udajesz Pan Panie Kossakowski Greka i to prawosławnego Greka.

 41. Waldemar Kossakowski napisał(a):

  Nigdy nie byłem człowiekiem prawicy, człowiekiem lewicy tez nie jestem. Moje przekonania są natury normalistyczno-realistycznej. To raczej jakiś neorealizm

 42. paweł napisał(a):

  Miejmy nadzieję, że takich informacji jak poniżej będzie coraz więcej i że Benedykt XVI zamiast poprzez swoich kardynałów apelować zacznie wreszcie wprowadzać te apele w życie w formie prawa a nie tylko zaleceń. Bo apele nie zawsze skutkują…
  http://fronda.pl/news/czytaj/tytul/duchownych,_ktorzy_nie_sprzeciwiaja_sie_aborcji_i_homoseksualizmowi_spotka_kara__14596

  http://fronda.pl/news/czytaj/tytul/komunia_swieta_tylko_w_postawie_kleczacej_i_do_ust___14595

 43. Wielki Brat patrzy napisał(a):

  Czyżby hierarchia się budziła i zaczeła egekwować zasady katolickie? Nie jest za późno? Chociaż z drugiej strony nigdy nie jest za późno, aby się nawrócić. Tylko dlaczego ukarał kardynał Dziwisz księdza Natanka, a innych księży ze swojej diecezji gorsze rzeczy mówiących i robiących już nie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *